reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Betony cementowe specjalne

Betony cementowe specjalne

Do betonów specjalnych na bazie cementu zaliczamy: beton hydrotechniczny, betony żaroodporny i betony odporny na ścieranie. Czym się charakteryzują, na czym polega ich wykonanie?

Betony hydrotechniczne

Betony hydrotechniczne to betony, które łączą w sobie zarówno cechy betonów wodoszczelnych oraz betonów odpornych na ścieranie.

Betony hydrotechniczne w zależności od ich wytrzymałości na ściskanie dzieli się na następujące klasy: 9, 11, 14, 17, 20, 25 i 50.

Betony hydrotechniczne najczęściej stosuje się w budownictwie wodnym, tam gdzie budowle są szczególnie narażone na działanie wody. Podczas projektowania tego rodzaju betonów, mieszankę powinno przygotowywać się do każdego projektu indywidualnie, zarówno recepturę, jaki i technologię.

Do produkcji betonów hydrotechnicznych używa się cementów o małym cieple hydratacji.

Betony żaroodporne

Betony żaroodporne wykonuje się z cementów portlandzkich lub hutniczych. Do ich produkcji najlepiej stosować jest kruszywa keramzytowe, rozdrobniony szamot lub rozdrobniony żużel wielkopiecowy. Jako wypełniacze można stosować mączki szamotowe, ceramiczne popioły lotne lub mączki z żużla granulowanego.

Ustalając klasę betonu żaroodpornego, należy przyjąć jego określoną wartość wytrzymałości na ściskanie stosując współczynniki w zależności od temperatury, w której beton będzie pracował.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama