| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Transport mieszanki betonowej na plac budowy

Transport mieszanki betonowej na plac budowy

Beton można transportować na różne sposoby: na taczkach, wózkach, pojemnikach z otwieranym dnem, przenośnikach taśmowych, za pomocą specjalnych pomp lub z pomocą samochodów z pojemnikami obrotowymi tzw. gruszek. Zobacz ile powinien wynosić maksymalny czas transportu betonu? oraz na jaką maksymalną odległość można transportować mieszankę betonową?

Transportując beton na plac budowy nie możemy dopuścić do segregacji składników mieszanki, przekroczenia czasu początki wiązanie mieszanki oraz zwiększenia ilości wody w mieszance np. poprzez opady deszczu. Jak tego dokonać?

Jak transportować beton? W czym?

Środki do transportu betonu mogą być różne. Beton możemy transportować na taczkach, wózkach, pojemnikach z otwieranym dnem, przenośnikach taśmowych lub (chyba najbardziej znane) samochody z pojemnikami obrotowymi tzw. gruszki.

Ile powinien wynosić maksymalny czas transportu betonu?

Jeśli zamierzamy transportować beton samochodem, czas jego przewozu nie powinien być dłuższy niż początkowy czas wiązania betonu – 60 min od zakończenia mieszania. Na wielu budowach coraz częściej możemy dostrzec specjalne pompy z rurociągami. Mieszanka betonowa transportowana tego rodzaju „urządzeniem” powinna mieć konsystencję plastyczną lub półciekłą.

Na jaką odległość można transportować mieszankę betonową?

Maksymalna odległość na jaką jest wysyłana mieszanka betonowa nie powinna przekraczać 300 m, natomiast maksymalna wysokość, na którą może być transportowana mieszanka betonowa – to 35 m.Droga mieszanki betonowej transportowanej w ten sposób (w poziomie i pionie) powinna mieć jak najmniej załamań, a wszystkie złącza przewodów powinny być szczelne. Zanim rozpoczniemy pompowanie betonu w ten sposób powinniśmy sprawdzić skład oraz konsystencję mieszanki betonowej. Zanim przystąpimy do je transportu z pomocą pompy, należy wykonać próbne przepompowanie uprzedni zwilżając przewody od środka zaprawą wapienną z dodatkiem niewielkiej ilości cementu. Jeśli podczas transportu betonu zdarzy się przerwa w jego dostawie i będzie ona wynosić więcej niż pół godziny, a także po zakończeniu prac, należy przepłukać wszystkie przewody wodą pod ciśnieniem w innym przypadku resztki betonu zaschną w przewodach, co spowoduje, że nie będą się nadawać się do ponownego użycia.

Zobacz także: 7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Zobacz także: Jaki beton stosować do wykonywania fundamentów?

Zobacz także: Pucolany – co to takiego?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »