| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Domieszki do betonów zwykłych

Domieszki do betonów zwykłych

Zadaniem domieszek stosowanych do mieszanek betonowych jest zmiana właściwości mieszanki. Wzbogacając mieszanki betonowe o różne domieszki możemy wydłużyć czas wiązania betonu, obniżyć temperaturę wiązania, zmniejszyć nasiąkliwość betonu lub zwiększyć jego wytrzymałość. Zobacz jakie właściwości nadają betonom poszczególne domieszki.

Domieszki uszczelniające

Domieszki uszczelniające powodują, że beton ma mniejszą nasiąkliwość. Właściwości te osiąga się poprzez dodanie do mieszanki betonowej gliny bentonitowej, która charakteryzuje się tym, że zwiększa objętość po nasyceniu wodą. Domieszka gliny bentonitowej w betonie  zwiększa jego właściwości hydrofobowe zwiększając szczelność betonu i zmniejszając jego nasiąkliwość.

Domieszki barwiące

Domieszki barwiące to różnego rodzaju pigmenty, najczęściej pochodzenia organicznego. Aby pigment mógł być zastosowany do betonu w postaci domieszki musi być odporny na działanie alkaliów, które znajdują się w betonie. Jako domieszkę barwiącą do betonu możemy stosować .np. uprzednio mieloną cegłę ceramiczną.

Dodatki zwiększać wytrzymałość betonu

Popularnym dodatkiem, który zwiększa wytrzymałość betonu jest pył krzemionkowy. Dodając go w ilości od 7 do 10% masy cementu, można zwiększyć wytrzymałość betonu od 10 do 15 MPa. Dodawanie do mieszanki betonowej popiołu w ilości od 100 do 150 kg/m3 poprawia urabialność mieszanki, szczelność betonu oraz jego mrozoodporność nie wpływając na zwiększenie cech wytrzymałościowych betonu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »