reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zabudowy balkonów i loggi. System ramowy i bezramowy, który wybrać?

Zabudowy balkonów i loggi. System ramowy i bezramowy, który wybrać?

Coraz częściej decydujemy się na zabudowę balkonu czy loggi aby dzięki temu uzyskać dodatkową przestrzeń, którą możemy użytkować przez cały rok. Do zabudowy wykorzystujemy systemy ramowe i bezramowe. Który system będzie korzystniejszy w przypadku zabudowy loggi, a który sprawdzi się przy balkonach? Na co zwrócić uwagę podczas montażu zabudowy?

System ramowy

System ramowy rozpoznajemy po tym, że każda szyba tworząca zabudowę balkonu czy loggi oprawiona jest w aluminiowe profile, które umożliwiają przesuwanie szyb po prowadnicach. W zależności od tego, ilu szyb potrzebujemy, mamy do dyspozycji prowadnice dwu- , trzy- i czterotorowe.  Do wypełnienia profili najlepiej stosować szyby pojedyncze hartowane, klejone o grubości 4 – 6 mm, a także pojedyncze float o grubości 4 mm. Jeśli dodatkowo zastosujemy profil adaptacyjny umieszczony po wewnętrznej części ramy, możemy wykorzystać szyby o grubości do 16 mm. Pamiętajmy, że wówczas będą to szyby zespolone. Zabudowa ramowa ma jedną, bardzo dużą zaletę – dzięki uszczelkom szczotkowym otrzymujemy lepszą izolację akustyczną i ograniczenie ilości kurzu dostającego się na nasz balkon.

Zabudowa ramowa może być wykorzystana przy zabudowie o wysokości do 2,6 m, przy czym szerokość jednego segmentu szklanego nie powinna być większa niż 1,3 m.

 Zabudowa bezramowa

Zabudowa bezramowa tym różni się od ramowej, że szyby w zabudowie bezramowej nie posiadają ram pionowych, dzięki temu widzimy tylko taflę szkła. Niewątpliwie jest to rozwiązanie bardziej estetyczne. Przy wykorzystaniu tego systemu tafle szkła przesuwają się do wewnętrznej części balkonu czy loggi. Atutem zabudowy bezramowej jest możliwość przesuwania tafli po łuku – nie musimy montować dodatkowych słupów kątowych. System bezramowy może być stosowany przy zabudowie do wysokości 2,7 m, a maksymalna szerokość pojedynczego segmentu szklanego wynosi 0,7 m. Najlepiej do tego typu zabudowy wykorzystać szyby hartowane pojedyncze o grubości 6–10 mm.

Zobacz także: Dlaczego warto stosować szklane zabudowy balkonów?

Wybór odpowiedniego systemu

Jeśli zależy nam na niższych kosztach, wybierzmy system ramowy. System bezramowy może być nawet dwa razy droższy niż system ramowy. Zanim zdecydujemy, który z nich lepiej sprawdzi się na naszym balkonie, weźmy pod uwagę miejsce, jakie będzie on obciążał – system ramowy cały swój ciężar przenosi na podłogę balkonu lub loggi, system bezramowy zawieszany jest na prowadnicach umieszczonych na suficie, więc sufit musi utrzymać jego ciężar.

Prawidłowy montaż systemów zabudowy

Najlepiej powierzyć montaż odpowiednim firmom montażowym aby mieć pewność, że wszystko zostało prawidłowo wykonane. Warto mimo to sprawdzić, czy wszystkie konstrukcje są stabilne, czy daje się łatwo przesuwać poszczególne tafle a także czy tafle można wyciągnąć z prowadnic.

Zobacz także:  Jak odebrać balkon i taras od dewelopera?

Zobacz także: Niebanalny sposób na ozdobę balkonu

Zobacz także: Czy można założyć automatycznie sterowane drzwi na balkonie?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama