REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ogród zimowy – budowa i formalności

Justyna Hek
meble, oranżeria Fot. Fotolia
meble, oranżeria Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ogród zimowy może być ciekawym i funkcjonalnym dodatkiem do budynku jednorodzinnego. Ogród zimowy możemy wybudować łącząc go z istniejącym budynkiem lub postawić jako obiekt wolnostojący. Zobacz, jakich formalności należy dopełnić, aby wybudować ogród zimowy? Jak wybrać najlepsze miejsce na jego budowę oraz jakie materiały należy zastosować?

Ogród zimowy – definicja

Ogród zimowy nazywany także oranżerią to przeszklone pomieszczenie dobudowywane przeważnie do boku już istniejącego budynku mieszkalnego. Ogród zimowy może służyć jako całoroczny taras czy jako miejsce do hodowli ciepłolubnych roślin. Zaletą posiadania oranżerii jest możliwość jej wykorzystania jako kolejnego pokoju zarówno zimą, jak i latem. Ogród zimowy tworzy ciekawe miejsce do spotkań towarzyskich, do spędzania czasu z rodziną czy do samotnego wypoczynku. Przeszklone ściany pozwalają podziwiać piękno naszego ogródka o każdej porze roku, zaś w okresie bożonarodzeniowym oranżeria może – po udekorowaniu – zamienić się w jeszcze przytulniejsze pomieszczenie i tym samym ozdobę całego budynku.

REKLAMA

Formalności związane z budową oranżerii

Jeśli planowany przez nas ogród zimowy będzie mniejszy niż 25 m2, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. Wówczas wystarczy zgłoszenie dostarczone do urzędu gminy lub starostwa powiatowego. W przypadku większej powierzchni uzyskanie pozwolenia jest warunkiem koniecznym. Pamiętajmy jednak, że ilość obiektów typu: budynek gospodarczy, altana, wiata czy właśnie oranżeria nie może być większa niż dwa na każde 500 m2 działki. Gdy ogród zimowy ma być trzecim tego typu obiektem, bez względu na jego planowaną wielkość musimy uzyskać pozwolenie na budowę.

Wybór miejsca

W zależności od tego, jak chcemy wykorzystać ogród zimowy, powinniśmy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Warto wziąć pod uwagę usytuowanie względem stron świata. Strona wschodnia albo południowa będą najlepsze jeśli planujemy w oranżerii stworzyć jadalnię lub gabinet ze względu na niewielkie nasłonecznienie. Strona południowa stwarza najdłuższy czas nasłonecznienia przez cały rok, dlatego warto pomyśleć o systemie wentylacyjnym lub roletach osłaniających nas przed nadmiernym światłem. Podobnie wygląda to w kwestii strony zachodniej.

Budowa ogrodu zimowego

Pierwszym elementem budowy jest wylanie odpowiednich fundamentów. Mamy do wyboru fundament ciągły lub stropy fundamentowe. Pamiętajmy jednak, że fundament musi być odpowiednio wytrzymały aby utrzymać całą konstrukcję a także obciążenia dodatkowe np. zalegający na dachu oranżerii śnieg. Fundament należy ocieplić przy użyciu styropianu – zapobiegniemy w ten sposób skraplaniu się pary wodnej w dolnych częściach szyb a także zabezpieczymy ogród przed przemarzaniem. Dodatkowo część nadziemną od fundamentu warto oddzielić izolacją przeciwwilgociową. Górną konstrukcję możemy wykonać z klejonego warstwowo drewna – drewno bardzo dobrze nadaje się do oranżerii ze względu na naturalny wygląd i właściwości termoizolacyjne. Wadą drewna jest konieczność regularnej konserwacji a także masywność całej konstrukcji. Do wyboru mamy także kształtowniki z PCV lub profile aluminiowe. Te pierwsze cechują się niską ceną, jednak należy je wzmocnić stalą aby pod wpływem ciepła nie odkształciły się – może to mieć wpływ na szczelność konstrukcji. Zaś profile aluminiowe wymagają izolacji termicznej, ale za to są odporne na korozję i nie wymagają konserwacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oszklenie oranżerii

Do oszklenia oranżerii możemy wykorzystać szkło lub tworzywa sztuczne. Pamiętajmy jednak, że szkło potrzebuje odpowiedniej konstrukcji ze względu na swój ciężar i kruchość. Do budowy ścian często używa się szkła samoczyszczącego, na którym nie pozostają zanieczyszczenia organiczne. Dach najlepiej wykonać z hartowanego szkła i folii aby zmniejszyć ryzyko pęknięcia lub uszkodzenia.

Zobacz także:  Świetlik tunelowy – sprytne rozwiązanie, aby doświetlić wnętrze

Zobacz także: Rolety zewnętrzne – dlaczego warto je mieć i kiedy njlepiej je montować?

Zobacz także: Uw, Rw, Tv i inne – parametry okien, które warto znać

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA