| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Legalizacja samowoli budowlanej – dokumenty i koszty

Legalizacja samowoli budowlanej – dokumenty i koszty

Za samowolę budowlaną uznaje się postawienie budynku mieszkalnego, gospodarczego, użyteczności publicznej czy nawet altany powyżej 25m2 bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Jak wobec tego zalegalizować samowolę budowlaną? Z jakimi kosztami legalizacji powinniśmy się liczyć? Jakich dokumentów potrzebujemy aby starać się o legalizację?

Legalizacja samowoli budowlanej – dokumenty

Wniosek o legalizację samowoli budowlanej należy złożyć do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Nie istnieją wzory takich wniosków, więc wystarczy, że na papierze kancelaryjnym napiszemy własny wniosek. Powinien on zawierać informacje dotyczące danych zgłaszającego, adresu, gdzie znajduje się budynek i opis co chcielibyśmy uzyskać. Do wniosku należy dołączyć także oświadczenie o prawie do własności gruntu – wypełnia się wówczas odpowiedni druk, zaświadczenie o zgodności budynku z miejscowym planem zagospodarowania lub decyzję o warunkach zabudowy – jeśli nie wcześniej działka nie była objęta planem zagospodarowania.

Koszt legalizacji samowoli budowlanej

Po złożeniu wszystkich wymienionych wyżej dokumentów i zaakceptowaniu ich poprawności przez inspektora budowlanego, musimy wnieść odpowiednią opłatę, która będzie ostatnim etapem legalizacji. Niestety z reguły koszty legalizacji samowoli budowlanej są bardzo wysokie. Wysokość opłaty zależy także od tego, czy budynek został postawiony bez wcześniejszej próby uzyskania pozwolenia na budowę, czy wybudowano go lekceważąc decyzję odmowną inspektoratu. Oczywiście w pierwszym przypadku opłata będzie nieco niższa. Na przykład za legalizację budynku gospodarczego zapłacimy 25 tys. zł, sklepu do 2500 m3 – 375 tys. zł a parkingu o powierzchni do 1000 m 200 tys. zł. W związku z tym lepiej przed rozpoczęciem budowy sprawdzić, czy powinniśmy uzyskać odpowiednie pozwolenie.

Opłaty związane z legalizacją samowoli budowlanej należy wnieść do 7 dni od momentu kiedy o kwocie opłaty poinformuje nas inspektorat. Jeśli termin nie zostanie dotrzymany, otrzymamy decyzję o konieczności rozbiórki budynku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »