reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej jest jednym z etapów budowy domu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przyłącze stałe, choć w trakcie budowy wystarczy nam przyłącze tymczasowe. W jaki sposób złożyć wniosek o przyłączenie domu do sieci elektrycznej? O czym powinniśmy pamiętać w trakcie doprowadzania energii elektrycznej?

Wniosek o przyłączenie do sieci elektrycznej

Wniosek o przyłączenie budynku do sieci elektrycznej należy pobrać w zakładzie energetycznym, do którego będzie przynależał nasz budynek. We wniosku podajemy m.in. swoje dane kontaktowe takie jak adres, telefon czy e-mail; informację jaki obiekt zostanie przyłączony – dom mieszkalny, budynek gospodarczy, budynek użyteczności publicznej; przewidywane zużycie energii na rok i przewidywany termin rozpoczęcia poboru energii a także moc przyłączeniową danego budynku. Dodatkowo zakład poprosi również o informację o urządzeniach, które mogą zakłócać sieć energetyczną. Po złożeniu wniosku oczekujemy na odpowiedź z zakładu energetycznego. Taka odpowiedź zawiera informacje o miejscu przyłączenia, adresie budynku przyłączanego do sieci, rodzaju przyłącza, o zmianach w sieci jeśli są one konieczne oraz maksymalnych parametrach technicznych urządzeń, które będą przyłączone do sieci. Oczywiście w odpowiedzi pojawi się także informacja o miejscu, gdzie powinniśmy zainstalować układ pomiarowo-rozliczeniowy i dane dotyczące sposobu ochrony sieci – tak, aby uniknąć porażeń.

Przedsiębiorstwo energetyczne musi wydać warunki przyłączenia po maksymalnie 14 dniach od złożenia wniosku. Później podpisuje się stosowną umowę określającą wszystkie warunki, które zostały ustalone.

Rozdzielnica i dodatkowe zabezpieczenia

Rozdzielnica stanowi główny punkt instalacji energetycznej. Dla naszego bezpieczeństwa powinna zawierać zabezpieczenia różnicowoprądowe – wyłączniki odcinające dopływ prądu w razie wszelkich nieprawidłowości np. problemów z izolacją – i zabezpieczenia nadmiaroprądowe – wyłączniki reagujące na przeciążenia albo zwarcia.

Obwody elektryczne

W zależności od tego, gdzie mają się znajdować przewody elektryczne, wybieramy różne z nich. Do pomieszczeń suchych i tylko przejściowo wilgotnych – np. łazienek, stosujemy przewody jednożyłowe w rurkach albo płaskie kable wtynkowe. Wówczas układamy je w tynku lub pod nim. Jeśli zaś przewody mają przebiegać w miejscach wilgotnych, nieotynkowanych lepiej zastosować kable wielożyłowe.

Puszki podtynkowe

Jak sama nazwa wskazuje, puszki montujemy przed położeniem tynku. W zależności od liczby przewodów i ich przekroju dobieramy puszki kwadratowe, okrągłe lub prostokątne.

Od 1.07.2013 roku każdy odbiorca energii elektrycznej ma prawo pobierać energię od dowolnego dostawcy z użyciem sieci przesyłowej należącej do innego podmiotu gospodarczego – to znaczy, że mamy wybór od kogo i za jaką cenę kupujemy energię elektryczną.

Zobacz także: Wykonanie przyłącza gazu ziemnego – przewodnik

Zobacz także: Wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego – WZÓR

Zobacz także: Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Budowa, budynek. Fot. Fotolia
Budowa, budynek. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama