reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Budowa altany w ogrodzie

Budowa altany w ogrodzie

Altana to atrakcyjna ozdoba zarówno małego, jak i dużego ogrodu. Altany ogrodowe chronią nas przed deszczem i słońcem, są świetnym miejscem na spędzenie miłego popołudnia z rodziną. Jeśli zastanawiasz się czy postawienie altany wymaga pozwolenia na budowę oraz jakich formalności musisz dopełnić przed budową altany w ogrodzie – przeczytaj poniższy artykuł.

Altana – definicja

Nazwę altana przypisuje się niewielkiej, przeważnie drewnianej konstrukcji, której zadaniem jest ochrona przed słońcem i deszczem. Według przepisów Prawa budowlanego tylko element ogrodowy o takiej charakterystyce można nazwać altaną. Jeśli planujemy budowę domku o niewielkich rozmiarach, ale posiadającego już fundamenty i pełne ściany, to pamiętajmy, że prawnie jest on uznany już za budynek.

Pozwolenie na budowę

Gdy chcemy postawić altanę (lub wiatę, ogród zimowy czy parterowy budynek gospodarczy oddzielony od budynku mieszkalnego – Prawo budowlane opisuje postępowanie co do tego typu obiektów) nie potrzebujemy pozwolenia na budowę tylko wtedy, gdy całkowita powierzchnia altany nie stanowi więcej niż 25 m2 i gdy łączna liczba obiektów na działce – altan i elementów wymienionych w nawiasie – nie wynosi więcej niż dwa na każde 500 m2 działki. Jeśli spełniamy wyżej wymienione warunki, wystarczy, że zgłosimy chęć postawienia altany do urzędu.

Pamiętajmy jednak, że aby wybudować altanę bez pozwolenia na budowę musimy spełnić oba powyższe wymogi. Jeśli choć jeden z nich nie zostanie spełniony, będziemy zmuszeni starać się o pozwolenie na budowę i tym samym zamówić projekt obiektu u projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pergola, ogród. Fot. Fotolia
Pergola, ogród. Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama