reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Budowa domu letniskowego – formalności

Budowa domu letniskowego – formalności

Przed budową domu letniskowego należy dopełnić niezbędnych formalności. Dom letniskowy jest marzeniem szczególnie tych z nas, którzy na co dzień mieszkają w dużych miastach. Domek na Mazurach, na wsi ma być miejscem do wypoczynku. Jednak aby spełnić to marzenie, należy się zastanowić, jakie kroki formalne należy dopełnić żeby móc wybudować domek letniskowy. Od czego zacząć chcąc uzyskać pozwolenie na budowę? Jakich formalności należy dopełnić?

Dom letniskowy – formalności

Chcąc wybudować dom letniskowy, w pierwszej kolejności musimy udać się do gminy. W urzędzie powinniśmy poprosić o wydanie miejscowego planu zagospodarowania terenu, na którym znajduje się nasza działka. Jeśli działka nie posiada miejscowego planu zagospodarowania terenu – poprośmy o decyzję o warunkach zabudowy. Te elementy będą nam potrzebne do zamówienia projektu budynku. Gdy już uzyskamy odpowiednie dokumenty, możemy przystąpić do zakupu projektu. Jest to konieczne, nawet jeśli budynek będzie składał się z gotowych elementów. Jeśli planujemy postawienie na działce innych obiektów jak basen czy altana, dobrze umieścić je od razu na planie zagospodarowania terenu – to pozwoli nam uniknąć później kolejnych formalności.

Pozwolenie na budowę

Wniosek o pozwolenie na budowę należy złożyć w urzędzie miasta na prawach powiatu lub w starostwie powiatowym. Do wniosku należy dołączyć cztery kopie projektu budowlanego, a także wszystkie wymagane opinie np. decyzję o wyłączeniu gruntu z gruntów rolnych, zgodę na stworzenie zjazdu z drogi publicznej itp...

Dziennik budowy

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace budowlane, musimy kupić  i zarejestrować dziennik budowy. Rejestracja dziennika jest możliwa w urzędzie miasta lub w urzędzie powiatu. Dodatkowo powinniśmy złożyć w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego zawiadomienie, w którym zawarty będzie planowany termin rozpoczęcia budowy. Takie zawiadomienie należy dostarczyć do inspektoratu co najmniej na tydzień przed początkiem prac. Pamiętajmy także, że wraz z zawiadomieniem musimy dołączyć oświadczenie od kierownika budowy – oświadczenie powinno zawierać jego zgodę na objęcie takiej funkcji.

Formalności po zakończeniu budowy

Gdy uda nam się ukończyć budowę domku letniskowego, musimy dopełnić jeszcze pewnych formalności. Zawiadomić należy nadzór budowlany i do zawiadomienia dołączyć: powykonawczą inwentaryzację geodezyjną; protokoły z badań i kontroli np. instalacji elektrycznej w budynku; oświadczenie kierownika budowy, stwierdzające, że budynek został wykonany zgodnie z wcześniejszym planem; wypełniony dziennik budowy oraz świadectwo energetyczne – nie jest ono konieczne jeśli dom ma być użytkowany tylko przez maksymalnie cztery miesiące w roku i jeśli jego powierzchnia użytkowa jest mniejsza niż 50 m2. Pamiętajmy, że w wybudowanym budynku możemy zamieszkać po 21 dniach od złożenia zawiadomienia, jeśli nadzór budowlany nie wyrazi do tej pory sprzeciwu.

Zobacz także: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum

Zobacz także: Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Zobacz także: Jak wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama