reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Ganek to charakterystyczny element łączący dom z ogrodem. Ganki kojarzą się przede wszystkim z podmiejskimi domami jednorodzinnymi. Co zrobić jeśli marzymy o ganku przed domem? W jaki sposób dobudować ganek do istniejącego budynku? Jakie rozwiązania konstrukcyjne są wówczas możliwe?

Pozwolenie na budowę

Niestety dobudowa ganku wiąże się z formalnościami. Konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a co za tym idzie kupno projektu architektoniczno-budowlanego. Jeśli ganek ma być połączony z budynkiem mieszkalnym tak, że konieczne jest wywiercenie otworów w budynku, dodatkowo musimy uzyskać pozwolenie na przebudowę domu. Często udaje się dobudować ganek bez konieczności większej ingerencji w układ budynku mieszkalnego.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Fundamenty ganku

Fundamenty należy wykonać dla słupów zewnętrznych i ścianek ganku. Pamiętajmy, że fundamenty betonowe umieszcza się poniżej głębokości, na której grunt przemarza. W różnych częściach kraju te wartości wahają się od 80 cm do 140 cm. W przypadku budynków z podpiwniczeniem dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nacisk ze strony zadaszenia nie będzie wpływał na ściany w piwnicy. Jeśli istnieje takie ryzyko, należy zdecydować się na fundamenty schodkowe.

Ścianki ganku

Ścianki ganku przeważnie są elementami murowanymi z cegły lub betonowych bloczków. Pamiętajmy jednak, że powinno się zostawić szczelinę dylatacyjną pomiędzy ściankami ganku a ścianami i fundamentami budynku. Przy wykończeniu ganku taką szczelinę wypełnia się trwale elastycznym materiałem, dzięki temu oba elementy domu nie są połączone konstrukcyjnie. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy nasz dom wybudowany został już kilka lat temu i zakończył się jego proces osiadania. Słupy stanowiące kolejny element konstrukcyjny mogą być wykonane z cegły, stali lub drewna. Pamiętajmy jednak, że murowane najlepiej wzmocnić rdzeniem żelbetowym – wówczas będą w stanie wytrzymać nacisk od dachu całego budynku.

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Dach ganku

Najprostszym sposobem jest budowa ganku, którego daszek umocowany jest pod okapem głównego dachu. Dzięki takiemu sposobowi mocowania nie wprowadzamy zmian w istniejącej więźbie dachowej. Konstruując taki daszek powinniśmy z jednej strony oprzeć go na belce oczepowej kotwionej do istniejącej już ściany pod okapem a z drugiej na płatwi przymocowanej do górnej części słupów całego ganku. Jeśli wybierzemy dach pulpitowy, możemy go płynnie połączyć z pokryciem dachu budynku – wystarczy dobić krokwie daszku bokiem do nadwieszonych krokwi okapu. Gdy chodzi o pokrycie dachu ganku, przeważnie jest ono takie samo jak pokrycie dachu całego budynku. Pamiętajmy jednak, że przy niewielkim spadku daszku należy najpierw ułożyć sztywne poszycie i pokryć go papą albo folią dachową. Istotne jest również wykonanie odwodnień, zwłaszcza w koszach – tam, gdzie łączą się połacie dachowe.

Zobacz także: Studnia na działce – budowa i formalności

Zobacz także: Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności

Zobacz także: Co można budować na działce bez pozwolenia?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

nieruchomości, budynek, zabudowa szeregowa Fot. Fotolia
nieruchomości, budynek, zabudowa szeregowa Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama