reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

Jak wybrać działkę pod budowę domu? Na co zwracać uwagę? Czy warto kierować się ceną? Jak ocenić otoczenie i jak wybrać lokalizację? Dlaczego przed zakupem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu? Zobacz poradnik.

Zakup działki: Czy warto kierować się ceną?

Z kupnem działki bywa jak z przetargami publicznymi, nierzadko decydującą rolę odgrywa cena. Czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę jest jednak dużo więcej, a rozwaga i dociekliwość są w tej kwestii jak najbardziej pożądane. Cóż z tego, że wybudujemy wymarzony dom, jeśli jego lokalizacja okaże się nietrafiona – wraz z wiosennymi roztopami podmywać nas będą wody gruntowe, tuż obok wyrośnie uciążliwa fabryka, a codzienny dojazd do pracy będzie drogą przez mękę.

Zakup działki a ładnej okolicy

Miejsce gdzie stanie nasz dom powinno mieć w sobie to „coś”, co powoduje iż czujemy, że chcemy tu bywać, że jest to przestrzeń jedyna w swoim rodzaju. Szukajmy tego co starożytni zwali genius loci. Jeśli bowiem już w momencie kupna dostrzegamy w działce wiele mankamentów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że z upływem czasu będą one coraz bardziej nam przeszkadzać – radzi Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.

Wybór działki ze względu na lokalizację

Lokalizacja ma bezpośredni i znaczący wpływ na cenę działki. Im dalej od centrów dużych miast tym taniej (choć są wyjątki od tej reguły - działki położone w szczególnie urokliwych miejscach mogą być drogie niezależnie od położenia). Ważną kwestią jest dojazd. Sprawdźmy jak szybko przedostaniemy się z naszego przyszłego siedliska do miejsc, w których często bywamy - pracy, szkoły, centrum miasta. Nie ograniczajmy się do testu zmotoryzowanego, wypróbujmy komunikację miejską i kolejową, jeśli jest taka w pobliżu. Działkę, którą sobie upatrzyliśmy, warto odwiedzić co najmniej kilka razy. Zajrzyjmy tam o różnych porach dnia, a jeśli to możliwe, także w różnych porach roku.

Przejdźmy się po okolicy, porozmawiajmy z mieszkańcami pobliskich domów, obserwujmy uważnie toczące się wokoło życie. Taki rekonesans dam nam także odpowiedź na pytanie czy w bliskim sąsiedztwie nie ma obiektów uciążliwych dla mieszkańców.

- Lepiej dowiedzieć się zawczasu, że tuż obok działa fabryka chemiczna lub znajduje się nielegalne wysypisko śmieci – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.

Zanim kupisz działkę, zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania terenu

Kolejny krok to przejrzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który odpowie nam na pytanie czy w miejscu, które wybraliśmy możemy wybudować dom jednorodzinny, a jeśli tak to jakie powinny być jego parametry. Wyjaśni również wiele wątpliwości dotyczących zagospodarowania terenów sąsiednich i planowanych inwestycji drogowych i technicznych. Tę kwestię przeanalizujmy szczególnie uważnie, aby ustrzec się niemiłych niespodzianek, może się bowiem zdarzyć, że w przyszłości pod naszym nosem zostanie wybudowana trasa szybkiego ruchu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama