REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać najlepszą działkę pod budowę domu?

działka
działka

REKLAMA

REKLAMA

Jak wybrać działkę pod budowę domu? Na co zwracać uwagę? Czy warto kierować się ceną? Jak ocenić otoczenie i jak wybrać lokalizację? Dlaczego przed zakupem działki warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania terenu? Zobacz poradnik.

Zakup działki: Czy warto kierować się ceną?

Z kupnem działki bywa jak z przetargami publicznymi, nierzadko decydującą rolę odgrywa cena. Czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę jest jednak dużo więcej, a rozwaga i dociekliwość są w tej kwestii jak najbardziej pożądane. Cóż z tego, że wybudujemy wymarzony dom, jeśli jego lokalizacja okaże się nietrafiona – wraz z wiosennymi roztopami podmywać nas będą wody gruntowe, tuż obok wyrośnie uciążliwa fabryka, a codzienny dojazd do pracy będzie drogą przez mękę.

REKLAMA

Zakup działki a ładnej okolicy

Miejsce gdzie stanie nasz dom powinno mieć w sobie to „coś”, co powoduje iż czujemy, że chcemy tu bywać, że jest to przestrzeń jedyna w swoim rodzaju. Szukajmy tego co starożytni zwali genius loci. Jeśli bowiem już w momencie kupna dostrzegamy w działce wiele mankamentów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że z upływem czasu będą one coraz bardziej nam przeszkadzać – radzi Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.

Wybór działki ze względu na lokalizację

REKLAMA

Lokalizacja ma bezpośredni i znaczący wpływ na cenę działki. Im dalej od centrów dużych miast tym taniej (choć są wyjątki od tej reguły - działki położone w szczególnie urokliwych miejscach mogą być drogie niezależnie od położenia). Ważną kwestią jest dojazd. Sprawdźmy jak szybko przedostaniemy się z naszego przyszłego siedliska do miejsc, w których często bywamy - pracy, szkoły, centrum miasta. Nie ograniczajmy się do testu zmotoryzowanego, wypróbujmy komunikację miejską i kolejową, jeśli jest taka w pobliżu. Działkę, którą sobie upatrzyliśmy, warto odwiedzić co najmniej kilka razy. Zajrzyjmy tam o różnych porach dnia, a jeśli to możliwe, także w różnych porach roku.

Przejdźmy się po okolicy, porozmawiajmy z mieszkańcami pobliskich domów, obserwujmy uważnie toczące się wokoło życie. Taki rekonesans dam nam także odpowiedź na pytanie czy w bliskim sąsiedztwie nie ma obiektów uciążliwych dla mieszkańców.

- Lepiej dowiedzieć się zawczasu, że tuż obok działa fabryka chemiczna lub znajduje się nielegalne wysypisko śmiecimówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zanim kupisz działkę, zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania terenu

REKLAMA

Kolejny krok to przejrzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który odpowie nam na pytanie czy w miejscu, które wybraliśmy możemy wybudować dom jednorodzinny, a jeśli tak to jakie powinny być jego parametry. Wyjaśni również wiele wątpliwości dotyczących zagospodarowania terenów sąsiednich i planowanych inwestycji drogowych i technicznych. Tę kwestię przeanalizujmy szczególnie uważnie, aby ustrzec się niemiłych niespodzianek, może się bowiem zdarzyć, że w przyszłości pod naszym nosem zostanie wybudowana trasa szybkiego ruchu.

Jeśli nie ma obowiązującego planu miejscowego, zajrzyjmy do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (które jest podstawą do opracowania planu). Jeśli i tego dokumentu nie uchwalili samorządowcy, trzeba wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Może się o nią starać każdy, zgoda właściciela gruntu, który nas interesuje nie jest konieczna – radzi Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.

Kolejna instytucja, którą trzeba odwiedzić, to wydział geodezji miejscowego starostwa - tam znajduje się ewidencja gruntów i budynków. Odnajdziemy tam m.in. dokładne dane dotyczące położenia i powierzchni działki. Informacje te warto zweryfikować, ponieważ zdarza się, że dane w księdze wieczystej różnią się od tych w ewidencji. Przy cenach gruntu sięgających kilkuset złotych za każdy metr kwadratowy nie jest to bez znaczenia. W geodezji sprawdźmy także numer księgi wieczystej, ponieważ następnym krokiem powinno być skontrolowanie znajdujących się tam wpisów. Powiedzą nam one jaki jest stan prawny nieruchomości, którą chcemy nabyć. Przede wszystkim zwróćmy uwagę nas wpisy dotyczące własności lub użytkowania wieczystego, służebności oraz obciążenia hipoteki. Trzeba również obejrzeć podstawę do tych wpisów, czyli np. akt notarialny zakupu.

Sprawdź grunt, na którym znajduje się działka

Podczas wizyty w wydziale geodezji sprawdźmy jaki rodzaj gruntu występuje na wybranej przez nas parceli oraz jaki jest poziom wód gruntowych. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, kiedy kupujemy działkę, będąca niegdyś ziemią uprawną. - Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, budowa domu będzie utrudniona. Najprawdopodobniej przyjdzie nam w tej sytuacji zrezygnować z podpiwniczenia budynku, ewentualnie musimy wziąć pod uwagę dość wysoki koszt izolacji przeciwwodnej. Czasami nie obejdzie się bez osuszenia i zagęszczenia gruntu. Może to znacznie podnieść koszt całej inwestycji – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.

Zakup działki: z drogą dojazdową, czy bez?

Nawet najpiękniejsza działka, do której nie mamy jak dojechać, staje się bezużyteczna. Bez drogi dojazdowej nie otrzymamy warunków zabudowy ani pozwolenia na budowę. Musimy wtedy wystąpić do gminy o ustanowienie służebności drogi koniecznej na przyległych działkach, co wiąże się ze sporymi kosztami. Prawne zmuszenie sąsiada do ustanowienia służebności jest także zarzewiem późniejszych konfliktów, lepiej zatem szukać działek z bezpośrednim dostępem do drogi (nawet jeśli jest ona słabej jakości). Minimalna szerokość drogi to 5 m, jeśli jest węższa możemy mieć problemy z otrzymaniem decyzji o warunkach zabudowy, a także z komunikacją i dowożeniem materiałów budowlanych podczas inwestycji. Zbyt wąska droga uniemożliwi także doprowadzenie do działki mediów.

- Najlepiej, jeśli działka ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej, jest utwardzona, zadbana i słabo uczęszczana. Natomiast jeśli do naszej działki prowadzi droga gruntowa, trzeba mieć świadomość, że poruszanie się po niej tuż po intensywnych opadach deszczu lub śniegu, może być nie lada wyzwaniem. Zimą natomiast czeka nas sporo pracy przy odśnieżaniu – przestrzega Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.

Jaka wielkość działki będzie najlepsza?

Nie zawsze sprawdza się zasada, im więcej tym lepiej. Dużą działkę, ale bardzo wąską i długą, trudno sensownie zagospodarować. Dlatego najlepsze są place zbliżone kształtem do kwadratu, ew. lekko prostokątne. Odpowiedzmy sobie na pytanie jaką kubaturę, bryłę i ilość kondygnacji będzie miał nasz przyszły dom, w dużym stopniu determinuje to minimalną wielkość działki. Pod dom 100-metrowy wystarczy działka 400-500 mkw., dom 250 mkw. powinien stać na działce o pow. min. 1 tys. mkw., obszerna rezydencja wymaga odpowiednio rozległej parceli.

Pamiętajmy również, że podczas budowy domu ograniczają nas minimalne odległości od granicy działki (4 m do budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi oraz 3 m do ściany bez otworów). Duże znaczenie ma także odległość domu od drogi, śmietnika czy szamba.

Estetyka, czyli jaki będzie widok z okna?

Ważne są również względy estetyczne. Czasami warto dopłacić za działkę „trudniejszą”, o nieregularnej powierzchni, pochyłą lub zalesioną, jeśli daje nam ona dużo większe możliwości ciekawego usytuowania budynku. Jeśli postawimy dom na stromym zboczu, raczej nie grozi nam sytuacja, że budynki wybudowane po sąsiedzku zasłonią nam piękny widok z okna. Kupując działkę zalesioną upewnijmy się czy nie trzeba będzie wycinać drzew, co może być zbyt kosztowne lub zgoła niemożliwe. Czasem warto zaprojektować dom i jego otoczenie tak, by tworzył harmonijną kompozycję z rosnącymi już na działce drzewami i krzewami. Pamiętajmy, że dom można zbudować w rok lub dwa, a drzewo musi rosnąć bardzo długo, aby osiągnąć odpowiednią wysokość – mówi Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.

Każdy medal ma dwie strony. Niezbyt atrakcyjne sąsiedztwo i odpychający widok z okna mogą obniżyć wartość gruntu, a na dodatek czeka nas sporo pracy, aby odgrodzić się od niepożądanych widoków. Zaletą takiej działki może być jednak cena i nie musimy pochopnie z niej rezygnować, istnieje bowiem wiele sposobów na takie zagospodarowanie terenu (np. budowa muru lub bardzo wysoki żywopłot), aby problem choć częściowo rozwiązać.

Działka uzbrojona, czy nieuzbrojona?

Działki nieuzbrojone są z reguły tańsze, należy jednak przeliczyć, ile będzie nas w przyszłości kosztowało doprowadzenie niezbędnych instalacji lub wybudowanie własnych, takich jak studnia, szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Może się okazać, że w ogólnym rozrachunku taniej będzie kupić działkę wyposażona we wszystkie potrzebne media. Dzięki temu możemy również szybciej ruszyć z budową.

Jak widać wybór odpowiedniej działki pod budowę naszego wymarzonego domu nie jest wcale rzeczą łatwą. Trzeba brać pod uwagę szereg bardzo różnych czynników. Nie należy jednak działać pochopnie. Jest to decyzja zbyt ważna, aby zdać się jedynie na łut szczęścia – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.

Zobacz także: Czy działkę rolną można przekształcić w działkę budowlaną?

Zobacz także: Jaką działkę kupić pod dom z katalogu?

Zobacz także: Kształt i wymiary działki – nie bez znaczenia

Krzysztof Jóźwiak/ RynekPierwotny.com

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA