REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa ogrodzenia – o czym należy pamiętać

Ogrodzenie betonowe. Fot. Betondur Ogrodzenia
Ogrodzenie betonowe. Fot. Betondur Ogrodzenia
Betondur Ogrodzenia

REKLAMA

REKLAMA

Ogrodzenie to najlepszy i najprostszy sposób na wyznaczenie granic działki. Choć budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, to jednak jego wykonanie musi być zgodne z ogólnie przyjętymi przepisami. Budując ogrodzenie musimy uwzględnić sąsiedzkie relacje, inaczej jego budowa może stać się źródłem kłopotów i konfliktów.

REKLAMA

Ogrodzenie betonowe. Fot. Betondur Ogrodzenia

Budowa ogrodzenia nie wiąże się z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Konieczne jest jednak zgłoszenie zamiaru jego postawienia, jeżeli ogrodzenie ma powstać od strony dróg, ulic, torów kolejowych i innych miejsc publicznych. Zgłosić należy również budowę ogrodzenia, jeśli jego wysokość przekraczać będzie 2,2 m, w tym wypadku nie ma znaczenia, czy będzie to od strony drogi, czy od strony sąsiedniej działki.

Zobacz także: Ogrodzenie działki na terenie pochyłym

Gdzie zgłosić budowę ogrodzenia?

REKLAMA

Zgłoszenie budowy ogrodzenia należy złożyć w starostwie powiatowym (lub urzędzie miasta) na 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac. W zgłoszeniu trzeba określić rodzaj, zakres oraz sposób wykonania prac budowlanych związanych z ogrodzenie oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Dodatkowo urząd może zażądać dołączenia rysunków, które mogą być wykonane nawet odręcznie przez właściciela nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie o zamiarze budowy ogrodzenia należy złożyć w starostwie. W przypadku braku sprzeciwu rozpocząć budowę można w ciągu 2 lat od terminu rozpoczęcia prac podanego w zgłoszeniu.

Jeśli w ciągu 30 dni starosta nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji, można przystąpić do budowy ogrodzenia (zgłoszenie ważne jest 2 lata od terminu podanego w zgłoszeniu). Co może być powodem sprzeciwu? Najczęściej powodem jest niezgodność zaplanowanych prac z przepisami lub naruszenie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ze sprzeciwem spotkać może się na przykład budowa ogrodzenia na terenie, gdzie planowana jest droga lub jej poszerzenie.

Zgłoszenia nie wymaga postawienie tymczasowego ogrodzenia na czas budowy oraz ogrodzenia między sąsiadującymi działkami, o ile jego wysokość nie będzie przekraczać 2.2 m.

Zobacz także: Ogrodzenie panelowe czy siatka – co wybrać?

Wspólne ogrodzenie

REKLAMA

Ogrodzenie między dwoma działkami można budować wspólnie lub samodzielnie. Przepisy w tej kwestii pozostawiają decyzję stronom zainteresowanym. Wspólna budowa jest opłacalna ze względu na podział kosztów. Jest także korzystna ze względów estetycznych, można bowiem dopasować styl ogrodzenia do zabudowy obu nieruchomości i gustu obu właścicieli. Decydując się na wspólną budowę najlepiej spisać umowę, w której ujęty zostanie projekt ogrodzenia, zakres prac oraz podział kosztów.

Jeśli sąsiad niej jest zainteresowany wspólną budową ogrodzenia trzeba ponieść koszty takiej inwestycji samodzielnie, nie ma bowiem podstaw prawnych do obciążenia sąsiada kosztami takiej budowy. Pocieszeniem może być fakt, iż zgodnie z art. 154 kodeksu cywilnego sąsiedzi są zobowiązani do wspólnego ponoszenia kosztów utrzymania już wybudowanego ogrodzenia, czyli sąsiad będzie zobowiązany pokrywać część wydatków z tytułu bieżących napraw i konserwacji ogrodzenia, które zostało już postawione.

Zobacz także: Ogrodzenie drewniane, murowane czy metalowe – które wybrać?

W którym miejscu wytyczyć ogrodzenie?

Kiedy stawia się ogrodzenie wspólnie z sąsiadem, najlepszym miejscem jest oś granicy działek. Kiedy buduje się samodzielnie ogrodzenie nie może przekraczać granic działki. Takie usytuowanie nie zwalnia jednak sąsiada z obowiązku współuczestniczenia w kosztach jego utrzymania.

Ogrodzenie stawiane od strony ulicy nie może natomiast przekraczać linii rozgraniczających ją od nieruchomości. Trzeba to koniecznie sprawdzić w planie miejscowym, inaczej zgłoszenie może spotkać się ze sprzeciwem starosty. Jeśli w planie przewidziane jest poszerzenie drogi najlepiej od razu dostosować się do nowych linii rozgraniczających, aby w przyszłości nie być zmuszonym do przesunięcia ogrodzenia i poniesienia dodatkowych kosztów.

Budując ogrodzenie trzeba mieć na uwadze obowiązujące linie rozgraniczające oraz granice działki, żeby nie popaść w konflikt z urzędem lub sąsiadami.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do granic działki warto zwrócić się o pomoc do geodety i zlecić mu odnowienie granic, czyli odnalezienie znaków granicznych  oraz zaznaczenie ich w terenie.  Jeśli to się nie uda trzeba będzie przeprowadzić postępowanie rozgraniczeniowe. Działania te wiążą się z kosztami, ale mogą pomóc uniknąć wielu problemów w przyszłości, jak często ciągnące się latami męczące spory (także sądowe) z sąsiadami.

Zobacz także:  Wybieramy ogrodzenie – kamienne, drewniane czy klinkierowe?

Jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie powinno łączyć funkcjonalność z walorami estetycznymi. Przepisy w tej kwestii narzucają tylko kilka ograniczeń związanych głównie z bezpieczeństwem:

  • ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt
  • umieszczanie na nim na wysokości poniżej 1,8 m ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych materiałów i wyrobów jest zabronione
  • bramy i furtki w ogrodzeniu nie mogą otwierać się na zewnątrz działki
  • szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 2,4 m, a furtki - 0,9 m.

Ogrodzenie wraz z innymi powstającymi na działce elementami małej architektury oraz domem powinno stanowić jedną, przemyślaną całość pod względem stylu i kompozycji. Często wystarczy dopasować ogrodzenie frontowe do budynku pod względem wykorzystanych materiałów oraz kolorystyki, aby całość była spójna estetycznie i cieszyła oko właściciela oraz osób postronnych.

W zależności od sąsiedztwa różnie potraktować można ogrodzenie oddzielające nieruchomość od innych działek. Jeśli po sąsiedzku jest las lub łąka może wystarczyć dobrej jakości siatka lub ocynkowane ogrodzenie. Od ogródka sąsiadów z trójką małych dzieci i psem skutecznie odgrodzi na przykład płot ze wzmocnieniem z żywopłotu. W każdym wypadku warto dobrze przemyśleć ogrodzenie, aby stanowiło zarazem zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi oraz estetyczne uzupełnienie domu i reszty zabudowań.

Bartosz Antos, SaveInvest. Sp. z o.o./ www.dzialkanadmorzem.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA