| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Innowacyjne materiały budowlane: płyta kompozytowa c-c

Innowacyjne materiały budowlane: płyta kompozytowa c-c

Płyta kompozytowa c-c (celulozowo-cementowa) jest jednym z innowacyjnych materiałów budowlanych. Odporna na zmienne warunki atmosferyczne i wytrzymała wykonana jest z cementu oraz betonu z włóknami celulozy z drzewa iglastego, które są rozporoszone. Materiał jest elastyczny i całkowicie bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego.

Rynek budowlany, w stosunku do innych branż, ewoluuje relatywnie wolniej, ale rozwój tego sektora jest zauważalny. Widać to choćby po tym, że proces budowania domów jest coraz szybszy.  W dzisiejszych czasach zaczęto także zwracać większą uwagę na stosowane materiały. Wykonawcy wybierają ekologiczne produkty przyczyniające się do ochrony środowiska i energooszczędności budynku. Co więcej, stawia się budynki z zastosowanymi nowymi technologiami, które powodują oszczędności np. energii na ogrzewanie czy elektrycznej. Taka inwestycja na przestrzeni lat jest niezwykle opłacalna, dlatego też wiele osób wybiera innowacyjne rozwiązania. Warto również zaznaczyć, że postępująca zmiana przepisów prawa budowlanego nakłada na inwestorów stosowanie materiałów ekologicznych i energooszczędnych. Miejmy nadzieję, że działania te pozwolą zniwelować różnice występujące między naszymi realizacjami, a inwestycjami na zachodzie Europy, gdzie nowoczesne technologie i materiały budowlane z powodzeniem stosuje się już od lat.  

Mówiąc o ekobudowaniu nie sposób nie wymienić budownictwa energooszczędnego czy pasywnego, które to jest zapowiedzią rewolucji w samym sposobie stawiania budynków. W naszym kraju tego rodzaju obiekty nie funkcjonują jeszcze w tak dużym zakresie jak w krajach zachodnich i wciąż pozostają niszowe w stosunku do tradycyjnego budownictwa murowanego. Pocieszające jest jednak to, że liczba budynków stawianych w tej technologii stale wzrasta. 

Czym charakteryzuje się budownictwo pasywne?

Takie budownictwo charakteryzuje się przede wszystkim tym, że inwestor domu nie idzie do hurtowni budowlanej i nie kupuje poszczególnych produktów tylko zamawia cały dom łącznie z instalacjami w fabryce, która sprowadza je bezpośrednio od producentów. Taka sytuacja powoduje, że surowce do budowy są tańsze, dokładność wykonania w hali jest większa i nieuzależniona od warunków pogodowych. Warto również podkreślić, że do tego typu rozwiązań wykorzystywane są nowoczesne materiały, takie jak płyty kompozytowe c-c (celulozowo-cementowe).

Zobacz także: Dom energooszczędny – ile kosztuje?

Zobacz także:  Zrównoważone budownictwo – na czym polega?

Zobacz także: Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Płyty kompozytowe C-c (celulozowo-cementowe) – co to za materiał?

Są one niezwykle odporne na zmienne warunki atmosferyczne i bardzo wytrzymałe. Produkt ten swoje właściwości zawdzięcza doskonałej technologii przetwarzania oraz łączenia surowców – cementu, który spaja płytę i nadaje jej wytrzymałość betonu z włóknami celulozy z drzewa iglastego, które są rozporoszone. Dzięki temu materiał jest elastyczny i daje możliwość wykonywania tak lekkich i cienkich płyt. Co ważne, płyty kompozytowe produkowane są z naturalnych składników, takich jak cement i włókna celulozowe pochodzące z drewna iglastego, które są całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego. Oznacza to, że stosowanie tego rodzaju płyt we wnętrzach, jak również na elewacji naszych domów gwarantuje nie tylko doskonałe parametry wykonanej powłoki, ale także stwarza przyjazny klimat dla mieszkańców. Godnym podkreślenia jest fakt, że surowiec, z którego są produkowane płyty c-c gwarantuje odporność na wykwity grzybów pleśniowych, glonów oraz porostów. Dzięki temu mamy pewność, że przegrody budynku nie zostaną zaatakowane przez groźne dla dobrego samopoczucia i zdrowia mikroorganizmy. Świadomość inwestorów o tym, że warto wykorzystywać najwyższej jakości materiały i rozwiązania budowlane powoduje, że w nowo wznoszonych obiektach stosowane są nowoczesne konstrukcje. Sprzyja to zmniejszeniu zapotrzebowania energetycznego budynku oraz ułatwia stworzenie komfortowych warunków dla ich mieszkańców.

Remigiusz Zabolski, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu firmy Quartec

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »