reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Uszczelnianie dachów: bitumicznych, ceramicznych oraz blaszanych

Uszczelnianie dachów: bitumicznych, ceramicznych oraz blaszanych

Szczelność dachu jest bardzo ważna ma bowiem wpływ na stan budynku oraz jakość mieszkania. Nie ważne czy dach pokryty jest pokryciem bitumicznym, ceramicznym czy blaszanym. Jak na pewien czas należy wykonać kontrole stanu pokrycia dachowego i jeśli zajdzie taka potrzeba – uszczelnić dach.

Jakie mogą być skutki nieszczelnego pokrycia dachowego?         

Nieszczelności i przecieki mogą powstawać nie tylko w starych dachach. Dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie stanu zadaszenia, nawet w wypadku niedawno położonych pokryć, szczególnie po zimie, kiedy dachy wystawione są na niszczycielskie działanie wody, lodu i niskich temperatur. Szczególnie dokładnie powinniśmy przyjrzeć się uszczelnieniom wokół świetlików, kominów, instalacji klimatyzacyjnych, anten czy też włazów dachowych. To główne punkty, przy których powstają nieszczelności, mogące doprowadzić do pojawienia się wilgoci czy też wody nawet pod zupełnie nowym dachem.

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Wybór pokrycia dachowego o kąt nachylenia dachu

Wybór materiału, z którego wykonane jest pokrycie dachowe zależy od wielu czynników, z których najważniejszy jest kąt nachylenia dachu. Jedne materiały sprawdzają się lepiej przy dachach o bardziej płaskiej konstrukcji, inne rekomendowane są do dachów bardziej spadzistych, czy skośnych. Bez względu jednak na konstrukcję, czy też użyty materiał konieczne jest wykonywanie przeglądu stanu dachu, przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną, abyśmy mieli wystarczająco dużo czasu na wykonanie ewentualnych napraw przed zimą.

Zobacz także:  Rola membrany dachowej w pokryciu dachowym

Dachy bitumiczne

Do dachów płaskich lub z kątem nachylenia ok. 10–15 stopni zwykle używane są pokrycia bitumiczne w postaci gontów bitumicznych lub bitumicznych płyt falistych, lub przynajmniej szczelne podkłady pod poszyciem z papy bitumicznej. Na stosunkowo płaskich dachach mogą się pojawiać problemy z odprowadzaniem wody i zaleganiem jej nadmiaru. Doskonałym preparatem, dzięki któremu będziemy mogli wypełnić i uszczelnić powstałe ubytki w papie w pokryciach dachowych, połączeniach rynien oraz rur spustowych i kominów wentylacyjnych są specjalne bitumiczne Uszczelniacze dekarskie. Preparaty te wykazują dużą przyczepność do  podłoży bitumicznych, betonowych i kamiennych, metalu, drewna, szkła, tworzyw sztucznych oraz powłok malarskich. Uszczelniacze może być stosowane zarówno na powierzchniach suchych, jak i lekko wilgotnych. Zapewniają nam trwałe plastycznie uszczelnienie, odporne na spękania, działanie wody i zmiennych warunków atmosferycznych.

Pokrycie bitumiczne.  Fot. Fotolia

Zobacz także: Wybór ceramicznego pokrycia dachowego – krok po kroku

Pokrycia dachowe ceramiczne i blaszane

W dachach o większym kącie nachylenia zazwyczaj stosowane są pokrycia z dachówki ceramicznej lub cementowej czy też z blachy lub blacho dachówki. Do uszczelniania i wypełniania ubytków w dachach tego typu możemy stosować kauczukowe uszczelniacze dekarskie lub żywiczne uszczelniacze dekarskie, które dzięki specjalnemu składowi charakteryzuje brak spływalności.  Uszczelniacz dekarski powinien być odporny na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV a także na rozwój pleśni i grzybów, mogących się rozwijać na ciemnych i wilgotnych zakamarkach dachu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama