Kategorie

Studnia na działce – budowa i formalności

nieruchomości, budynek Fot. Fotolia
nieruchomości, budynek Fot. Fotolia
Fotolia
Budowa własnej studni na działce ma wiele zalet. Studnia na działce to nie tylko wygoda, lecz także duża oszczędność. Zobacz jakich formalności należy dopełnić, żeby wybudować studnię na działce oraz jak wygląda jej budowa.

Budowa studni jest koniecznością w przypadku działek, które nie mają dostępu do sieci wodociągowej. Jednak wiele osób decyduje się na własne ujęcie wody nawet, kiedy nie jest to niezbędne. Własna studnia zapewnia często wodę lepszej jakości, gwarantuje również niezależność od dostaw wody przez zakład wodociągowy. W dłuższej perspektywie własna studnia to duża oszczędność, szczególnie kiedy woda potrzebna jest nie tylko do domu, ale również do innych celów, takich jak basem czy podlewanie ogrodu.

Przed  budową studni warto przeprowadzić badania, które określą warunki hydrologiczne, m.in. poziomu wód gruntowych lub źródeł podziemnych. Na podstawie tych informacji można wybrać rodzaj studni.

Formalności związane z budową studni

Reklama

Jeśli planuje się budowę studni warto jeszcze przed zakupem działki sprawdzić, czy na danym terenie jest to możliwe. W tym celu należy sprawdzić w gminie czy taka inwestycja będzie zgodna z obowiązującymi przepisami o ochronie środowiska. Warto przyjrzeć się miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 10 pr. bud. pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na wykonywaniu ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych. Zatem bez pozwolenia wodnoprawnego można zbudować na swojej działce studnię, gdy:

 • pobór wody nie przekracza 5 m3/dobę
 • wydajność pomp czerpiących wodę ze studni nie jest większa niż 0,5 m3/h
 • jej głębokość (rozumiana jako głębokość odwiertu) nie przekracza 30 m

W takim wypadku jest to tak zwane zwykłe korzystanie z wody i wystarczy zgłoszenie w starostwie zamiaru budowy studni na 30 dni przed rozpoczęciem prac. Jeżeli głębokość lub pobór będę większe potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne, aby je otrzymać należy w starostwie złożyć stosowny wniosek o jego wydanie.

Zobacz także: Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Gdzie na działce zbudować studnię?

Najodpowiedniejsze miejsce na budowę studni może wskazać hydrolog, który na podstawie rozpoznania określi położenie warstw gruntu i warstwy wodonośnej. Popularnością cieszą się także usługi radiestetów. Ich wskazania to jednak nie wszystko, przepisy bowiem określają możliwą lokalizację studni poprzez wymagane odległości, takie jak:

 • przynajmniej 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek (sąsiad może wyrazić zgodę na bliższe sąsiedztwo)
 • co najmniej 7,5 m od rowu przydrożnego
 • 15 m od szamb, kompostowników, budynków inwentarskich, szczelnych zbiorników na gnojowicę
 • 30 m od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu, jeżeli są one uprzednio oczyszczone
 • 70 m od drenażu rozsączającego ścieki nieoczyszczone biologicznie i utwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.

Jeżeli sąsiad wyrazi zgodę studnia może być umiejscowiona bliżej granicy niż 5 m, można również zbudować studnię wspólną na granicy działek, jeśli pozostałe odległości zostaną zachowane. Planując umiejscowienie studni warto mieć na uwadze również, by nie przeszkodziła ona w późniejszym zagospodarowaniu działki.

Zobacz także: Podłączenie prądu do domu jednorodzinnego (wykonanie przyłącza do sieci energetycznej) – Poradnik

Jaką studnię wybrać?

Ostateczny wybór rodzaju studni zależy od kilku czynników, takich jak:

 • rodzaj gruntu
 • głębokość warstwy wodonośnej
 • jakość wody
 • zapotrzebowanie na wodę
 • planowany sposób jej wykorzystania.

Studia kopana

Reklama

Podstawowym dylematem jest wybór między studnią kopaną a wierconą. Głębokość studni kopanej nie przekracza zazwyczaj kilu metrów, dlatego pobiera wodę z najpłytszych warstw wodonośnych, które są jednak najbardziej narażone na zanieczyszczenia. Do wykonanego wykopu wpuszczane są betonowe kręgi, które muszą być właściwie uszczelnione, aby pobierana woda pochodziła z dna wykopu. Zgodnie z przepisami studnia musi mieć szczelną pokrywę a w promieniu 1 m od studni teren powinien być utwardzony i ze spadkiem w kierunku zewnętrznym. Zewnętrzna część studni powinna mieć wysokość co najmniej 0,9 m, w przypadku korzystania z pompy elektrycznej – 0,2 m.

Studnia kopana to znany i popularny rodzaj studni. Wykonywana jest z kręgów betonowych. Kopana jest ręcznie, dlatego jej głębokość jest niewielka, czyli wodę pobiera się z najpłytszej warstwy wodonośnej.

Zobacz także: Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności

Studnia abisyńska

Do czerpania wody z płytszych warstw wodonośnych służy również studnia z filtrem wbijanym. Tak powstaje popularna studnia abisyńska (abisynka) -  w grunt wkręcana (wbijana) jest rura zakończona filtrem, górną część rury obejmowana jest betonowym kołnierzem, do którego można umocować  pompę. W zależności od techniki wykonania studnia abisyńska może sięgać 10 m lub głębiej, ale jej wydajność jest raczej niska.

Zobacz także: Co można budować na działce bez pozwolenia?

Studnia wiercona

Aby zapewnić sobie dostęp do głębszych warstw wodonośnych trzeba wybrać studnię wierconą zwaną inaczej głębinową lub rurową. Wykonuje się ją poprzez wprowadzenie w ziemię dwóch rur osłonowej oraz filtracyjnej, która sięga warstwy wodonośnej. Na koniec na dno studni wprowadza się pompę głębinową. Woda pochodząca z takie studni jest lepszym i pewniejszym źródłem wody. Studnia taka bowiem może czerpać wodę nawet z głębokości kilkudziesięciu metrów, gdzie woda jest czystsza a jej zasoby duże.

Studnia, z której woda będzie służyć do picia musi posiadać obudowę, która będzie nieprzepuszczalna i nie będzie wykonana z materiałów mających negatywny wpływ na jakość wody.

Ile kosztuje budowa studni?

Koszty wykonanie studni są niższe niż mogłoby się wydawać, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę późniejsze oszczędności. Wiercenie studni wraz materiałami, w przeliczeniu na 1 m, kosztuje:

 • dla studni kopanej – od 200 zł/m
 • dla studni abisyńskiej – od 60 zł/m
 • dla studni głębinowej – od 160 zł/m.

Zalety własnego ujęcia wody

Korzystanie z wody z własnego ujęcia to po pierwsze duża oszczędność. Poza budową studni jedynym kosztem jest opłata za prąd, który pobiera pompa tłocząca, ewentualnie jej uzdatnianie. Własna studnia to także niezależność od awarii sieci wodociągowej. Ponadto bardzo często woda z własnej studni jest lepsza od tej z sieci wodociągowej. Jednak należy pamiętać, że woda z własnego ujęcia może być zażelazona lub ulegać zanieczyszczeniom, dlatego warto ją filtrować. Sposób oczyszczania wody najlepiej wybrać po zleceniu odpowiednich badań, które określą jakość wody. Własną studnię warto mieć nawet kiedy korzysta się z sieci wodociągowej, podlewanie ogrodu, mycie samochodu i inne prace nie wpłyną wtedy na wysokość płaconych rachunków za wodę.

Zobacz także: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum

Źródło: www.dzialkanadmorzem.pl

Może Cię także zainteresować
Samochód w firmie
Samochód w firmie
Tylko teraz
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  27 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu?

  Membrana dachowa na krokwiach czy papa na pełnym deskowaniu? Ten budowlany dylemat dyskutowany był już wielokrotnie. Przede wszystkim od strony technicznej. Zagadnieniu warto jednak przyjrzeć się bliżej, także pod kątem finansowym i skalkulować rzeczywiste koszty jednego i drugiego rozwiązania. Zwłaszcza, że obecna sytuacja rynkowa zmusza do tego, by na nowo przeliczyć wydatki związane z konstrukcją dachu. Kluczowe są tu zwłaszcza dwie kwestie: rosnące ceny drewna oraz usług dekarskich.

  Jak sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy? Ruszył system SI2PEM

  Poziom natężenia pola elektromagnetycznego - system SI2PEM. Każdy zainteresowany może już sprawdzić poziom natężenia pola elektromagnetycznego w swojej okolicy – szybko, wygodnie i za darmo, przez internet, z dokładnością do 1 metra kwadratowego. Ruszył SI2PEM, czyli System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne (www.si2pem.gov.pl) - poinformowała 20 lipca 2021 r. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. System będzie aktualizowany wraz z kolejnymi danymi przekazywanymi przez podmioty obowiązane.

  Dlaczego mieszkania drożeją? Kiedy zaczną tanieć?

  Dlaczego mieszkania drożeją? Główną przyczyną wzrostu cen mieszkań jest malejąca ich podaż i wyższe koszty budowy - powiedział PAP wiceprezes JLL Kazimierz Kirejczyk. Dodał, że jest mało prawdopodobne, aby ceny mogły w niedalekiej przyszłości zacząć spadać. Nie widać ryzyka bańki spekulacyjnej na rynku mieszkaniowym, nawet w obliczu niskich stóp procentowych - ocenia ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnia, że koszt zakupu nieruchomości rośnie nieco szybciej niż inne ceny konsumenckie, ale jest on niższy niż wzrost wynagrodzeń.

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) podobne do TBS-ów

  Społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM). Społeczne inicjatywy mieszkaniowe w wielu kwestiach są podobne do TBS-ów, które działają w Polsce już od 25 lat. Sporą nowością ma być możliwość rozliczenia partycypacji albo dojścia do własności mieszkania. Będzie to możliwe jednak dopiero po spłacie kredytu na budowę. Rząd chce mocno wspierać społeczne inicjatywy mieszkaniowe. Świadczy o tym m.in. kwota dofinansowania dla gmin uruchamiających takie instytucje (aż 1,5 mld zł).

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych - podwyżka o 12,4% od 1 sierpnia 2021 r.

  Ceny gazu dla gospodarstw domowych. Od 1 sierpnia ceny gazu dla gospodarstw domowych w taryfie największego sprzedawcy - PGNIG Obrót Detaliczny - rosną o ponad 12,4 proc. Prezes URE zatwierdził w piątek zmianę taryfy. PGNiG uzasadniło wniosek o podwyżkę rosnącymi cenami zakupu gazu na rynku.

  Inflacja w Polsce w 2021 roku – co najbardziej drożeje

  Inflacja w Polsce w 2021 roku. Rosnące ceny prądu i wywozu śmieci ciążą budżetom domowym rodaków. W sumie trudno się dziwić - oprócz rosnących cen paliw, to właśnie koszty związane z domami i mieszkaniami są głównymi powodami rosnących kosztów życia i inflacji.

  Burza, porywisty wiatr - jak zachować bezpieczeństwo, jak zabezpieczyć dom

  Burza i wichura a bezpieczeństwo. Jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy i wichury? Jak zabezpieczyć dom? Gdzie najlepiej schronić się przed burzą? Jak zachować się podczas burzy w górach, na otwartej przestrzeni, nad wodą? Radzą eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Ceny mieszkań wciąż rosną. Czy będzie jeszcze drożej?

  Ceny mieszkań. Niewystarczająca podaż lokali przy zawrotnym popycie, wciąż rosnąca inflacja i koszty budowy - jednym słowem było drogo, a będzie jeszcze drożej. Powodem kolejnych wzrostów może okazać się m.in. powołanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

  Czy warto mieć pompę ciepła w swoim domu?

  Pompa ciepła. Jeszcze dziesięć lat temu pompa ciepła była niszową technologią. W 2010 roku sprzedano zaledwie siedem tysięcy sztuk w skali kraju. Obecnie jest to blisko siedem razy więcej w ujęciu rocznym. W 2030 roku łączna liczba instalacji tego źródła ciepła w Polsce może przekroczyć milion. Ze względu na fakt, że jest to stosunkowo nowe rozwiązanie – budzi dużą ciekawość i wiele pytań. Dlaczego warto mieć pompę ciepła w domu i na co zwrócić uwagę rozważając taką inwestycję?

  Prąd 3.0 i zmiana rozliczeń prosumentów a perspektywy dla fotowoltaiki w Polsce

  Fotowoltaika w Polsce. Ostatnie tygodnie na rynku fotowoltaiki były intensywne. Najpierw do opinii publicznej trafiła informacja o planowanych zmianach systemu rozliczeń dla prosumentów. Następnie przedstawione zostały szczegóły programu Mój Prąd 3.0. Nie zabrakło obaw o to, w jakich barwach maluje się przyszłość fotowoltaiki w Polsce. W jakim kierunku dalej będzie rozwijał się rynek oraz jakich zmian wymaga? Wyjaśniają eksperci Agnieszka Kozłowska-Korbicz oraz Krzysztof Bukała.

  Kiedy przedawniają się roszczenia o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy?

  Raty kredytu - przedawnienie. Rzecznik Finansowy złożył wniosek o uchwałę Sądu Najwyższego ws. terminu przedawniania się roszczeń o zapłatę rat kredytu wymagalnych przed wypowiedzeniem umowy – poinformowało 14 lipca 2021 r. biuro rzecznika. Rzecznik Finansowy zaobserwował istotną rozbieżność w orzecznictwie w tym zakresie.

  Ulgi w podatku dla "zielonych" budynków

  Zwolnienia z podatku od nieruchomości "zielonych" budynków. Co najmniej przez rok katowickie budynki z zielonymi dachami, fasadami lub tzw. ogrodami wertykalnymi będą całkowicie lub częściowo zwolnione z podatku od nieruchomości - zakłada przygotowany przez Urząd Miasta projekt. Samorząd chce premiować tych, którzy przyczyniają się do zazieleniania miasta.

  Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu co do przyszłości gospodarki

  Wzrost cen nieruchomości to wyraz optymizmu Polaków co do przyszłości polskiej gospodarki - ocenił Leszek Skiba prezes Pekao SA. Dodał, że dla utrzymania stabilności gospodarczej ważne jest zachowanie złotego i niewstępowanie do strefy euro.

  Szybki wzrost cen domów jednorodzinnych

  Domy jednorodzinne. Szybki wzrost cen mieszkań podbija ceny za domy jednorodzinne. Podbija je nie tylko popyt i inflacja, ale też nasze coraz wyższe oczekiwania dotyczące zastosowanych rozwiązań, takich jak panele czy pompy wodne.

  Powierzchnie biurowe - jakie trendy obowiązują?

  Powierzchnia biurowa. Z powodu pandemii pracodawcy będą musieli zaoferować pracownikom rozwiązania zachęcające ich do przychodzenia do biur - uważają eksperci CBRE. Ich zdaniem biuro powinno m.in. oferować komfortową przestrzeń do pracy, zapewniać miejsce do relaksu i obniżać poziom stresu.