REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Studnia na działce – budowa i formalności

nieruchomości, budynek Fot. Fotolia
nieruchomości, budynek Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowa własnej studni na działce ma wiele zalet. Studnia na działce to nie tylko wygoda, lecz także duża oszczędność. Zobacz jakich formalności należy dopełnić, żeby wybudować studnię na działce oraz jak wygląda jej budowa.

REKLAMA

Budowa studni jest koniecznością w przypadku działek, które nie mają dostępu do sieci wodociągowej. Jednak wiele osób decyduje się na własne ujęcie wody nawet, kiedy nie jest to niezbędne. Własna studnia zapewnia często wodę lepszej jakości, gwarantuje również niezależność od dostaw wody przez zakład wodociągowy. W dłuższej perspektywie własna studnia to duża oszczędność, szczególnie kiedy woda potrzebna jest nie tylko do domu, ale również do innych celów, takich jak basem czy podlewanie ogrodu.

Przed  budową studni warto przeprowadzić badania, które określą warunki hydrologiczne, m.in. poziomu wód gruntowych lub źródeł podziemnych. Na podstawie tych informacji można wybrać rodzaj studni.

Formalności związane z budową studni

REKLAMA

Jeśli planuje się budowę studni warto jeszcze przed zakupem działki sprawdzić, czy na danym terenie jest to możliwe. W tym celu należy sprawdzić w gminie czy taka inwestycja będzie zgodna z obowiązującymi przepisami o ochronie środowiska. Warto przyjrzeć się miejscowemu planowi zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 10 pr. bud. pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na wykonywaniu ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych. Zatem bez pozwolenia wodnoprawnego można zbudować na swojej działce studnię, gdy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • pobór wody nie przekracza 5 m3/dobę
  • wydajność pomp czerpiących wodę ze studni nie jest większa niż 0,5 m3/h
  • jej głębokość (rozumiana jako głębokość odwiertu) nie przekracza 30 m

W takim wypadku jest to tak zwane zwykłe korzystanie z wody i wystarczy zgłoszenie w starostwie zamiaru budowy studni na 30 dni przed rozpoczęciem prac. Jeżeli głębokość lub pobór będę większe potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne, aby je otrzymać należy w starostwie złożyć stosowny wniosek o jego wydanie.

Zobacz także: Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

Gdzie na działce zbudować studnię?

Najodpowiedniejsze miejsce na budowę studni może wskazać hydrolog, który na podstawie rozpoznania określi położenie warstw gruntu i warstwy wodonośnej. Popularnością cieszą się także usługi radiestetów. Ich wskazania to jednak nie wszystko, przepisy bowiem określają możliwą lokalizację studni poprzez wymagane odległości, takie jak:

  • przynajmniej 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek (sąsiad może wyrazić zgodę na bliższe sąsiedztwo)
  • co najmniej 7,5 m od rowu przydrożnego
  • 15 m od szamb, kompostowników, budynków inwentarskich, szczelnych zbiorników na gnojowicę
  • 30 m od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu, jeżeli są one uprzednio oczyszczone
  • 70 m od drenażu rozsączającego ścieki nieoczyszczone biologicznie i utwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych.

Jeżeli sąsiad wyrazi zgodę studnia może być umiejscowiona bliżej granicy niż 5 m, można również zbudować studnię wspólną na granicy działek, jeśli pozostałe odległości zostaną zachowane. Planując umiejscowienie studni warto mieć na uwadze również, by nie przeszkodziła ona w późniejszym zagospodarowaniu działki.

Zobacz także: Podłączenie prądu do domu jednorodzinnego (wykonanie przyłącza do sieci energetycznej) – Poradnik

Jaką studnię wybrać?

Ostateczny wybór rodzaju studni zależy od kilku czynników, takich jak:

  • rodzaj gruntu
  • głębokość warstwy wodonośnej
  • jakość wody
  • zapotrzebowanie na wodę
  • planowany sposób jej wykorzystania.

Studia kopana

REKLAMA

Podstawowym dylematem jest wybór między studnią kopaną a wierconą. Głębokość studni kopanej nie przekracza zazwyczaj kilu metrów, dlatego pobiera wodę z najpłytszych warstw wodonośnych, które są jednak najbardziej narażone na zanieczyszczenia. Do wykonanego wykopu wpuszczane są betonowe kręgi, które muszą być właściwie uszczelnione, aby pobierana woda pochodziła z dna wykopu. Zgodnie z przepisami studnia musi mieć szczelną pokrywę a w promieniu 1 m od studni teren powinien być utwardzony i ze spadkiem w kierunku zewnętrznym. Zewnętrzna część studni powinna mieć wysokość co najmniej 0,9 m, w przypadku korzystania z pompy elektrycznej – 0,2 m.

Studnia kopana to znany i popularny rodzaj studni. Wykonywana jest z kręgów betonowych. Kopana jest ręcznie, dlatego jej głębokość jest niewielka, czyli wodę pobiera się z najpłytszej warstwy wodonośnej.

Zobacz także: Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności

Studnia abisyńska

Do czerpania wody z płytszych warstw wodonośnych służy również studnia z filtrem wbijanym. Tak powstaje popularna studnia abisyńska (abisynka) -  w grunt wkręcana (wbijana) jest rura zakończona filtrem, górną część rury obejmowana jest betonowym kołnierzem, do którego można umocować  pompę. W zależności od techniki wykonania studnia abisyńska może sięgać 10 m lub głębiej, ale jej wydajność jest raczej niska.

Zobacz także: Co można budować na działce bez pozwolenia?

Studnia wiercona

Aby zapewnić sobie dostęp do głębszych warstw wodonośnych trzeba wybrać studnię wierconą zwaną inaczej głębinową lub rurową. Wykonuje się ją poprzez wprowadzenie w ziemię dwóch rur osłonowej oraz filtracyjnej, która sięga warstwy wodonośnej. Na koniec na dno studni wprowadza się pompę głębinową. Woda pochodząca z takie studni jest lepszym i pewniejszym źródłem wody. Studnia taka bowiem może czerpać wodę nawet z głębokości kilkudziesięciu metrów, gdzie woda jest czystsza a jej zasoby duże.

Studnia, z której woda będzie służyć do picia musi posiadać obudowę, która będzie nieprzepuszczalna i nie będzie wykonana z materiałów mających negatywny wpływ na jakość wody.

Ile kosztuje budowa studni?

Koszty wykonanie studni są niższe niż mogłoby się wydawać, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę późniejsze oszczędności. Wiercenie studni wraz materiałami, w przeliczeniu na 1 m, kosztuje:

  • dla studni kopanej – od 200 zł/m
  • dla studni abisyńskiej – od 60 zł/m
  • dla studni głębinowej – od 160 zł/m.

Zalety własnego ujęcia wody

Korzystanie z wody z własnego ujęcia to po pierwsze duża oszczędność. Poza budową studni jedynym kosztem jest opłata za prąd, który pobiera pompa tłocząca, ewentualnie jej uzdatnianie. Własna studnia to także niezależność od awarii sieci wodociągowej. Ponadto bardzo często woda z własnej studni jest lepsza od tej z sieci wodociągowej. Jednak należy pamiętać, że woda z własnego ujęcia może być zażelazona lub ulegać zanieczyszczeniom, dlatego warto ją filtrować. Sposób oczyszczania wody najlepiej wybrać po zleceniu odpowiednich badań, które określą jakość wody. Własną studnię warto mieć nawet kiedy korzysta się z sieci wodociągowej, podlewanie ogrodu, mycie samochodu i inne prace nie wpłyną wtedy na wysokość płaconych rachunków za wodę.

Zobacz także: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum

Źródło: www.dzialkanadmorzem.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA