REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Montaż rynny – krok po kroku

Sławomir Góraj
Rynna. Fot. Blachy Pruszyński
Rynna. Fot. Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

REKLAMA

REKLAMA

Wadliwy montaż rynny może przysporzyć wielu problemów. Dlatego tak ważne jest, aby montując rynny robić to dokładnie z zachowaniem wszelkich niezbędnych zasad. Zobacz poradnik, jak zamontować rynny.

Rynna. Fot. Blachy Pruszyński

REKLAMA

Po co nam rynny?

Głównym zadaniem rynien jest odprowadzanie wód opadowych z dachu. Prawidłowo dobrany system chroni przed powstawaniem zacieków na elewacji budynku oraz zawilgoceniem fundamentów. Poza praktycznym zastosowaniem, rynny pełnią również funkcję estetyczną. Powinny być więc dopasowane do koloru dachu i współgrać z elewacją. Jednak to, jak długo system będzie nam służyć, zależy przede wszystkim od właściwego doboru i montażu orynnowania.

Przygotowania do montażu rynny

– Prawidłowy montaż systemu orynnowania zaczyna się już na etapie przygotowania materiału. Elementów wykonanych z blachy nie wolno ciąć urządzeniami takimi, jak popularne szlifierki kątowe. W ten sposób bowiem niszczy się powłokę ochronną oraz warstwę ocynku. W efekcie rynna zaczyna rdzewieć. Dlatego do obróbki należy używać, np. nożyc ręcznych lub elektrycznych typu nibbler – wyjaśnia Sławomir Góraj, ekspert z firmy Blachy Pruszyński.

Zobacz także: Jak czyścić i konserwować rynny?

Podczas montaży rynien pamiętaj o zachowaniu spadku

Samo obcięcie rynien zgodnie z wymiarem to jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze je zamontować tak, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję. Rynny muszą więc być przymocowane z zachowaniem  odpowiedniego spadku. W przeciwnym razie nie będzie z nich odpływała woda do leja spustowego i dalej do rury. Często występującym problemem jest też przelewanie się wody przez rynnę. Dzieje się tak, gdy zostanie ona przytwierdzona zbyt nisko w stosunku do powierzchni dachu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dom jednorodzinny. Fot. Blachy Pruszyński

Skutki wadliwego montażu orynnowania

Wadliwe zamontowanie systemu orynnowania ma również wiele innych dokuczliwych konsekwencji. Może np. sprawić, że utracimy gwarancję, gdyż żaden producent nie weźmie odpowiedzialności za błędy popełnione przez ekipę dekarską. Należy się także liczyć z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z naprawami i poprawkami. Poza tym obniżona zostaje estetyka budynku, a co najważniejsze – trwałość samego systemu orynnowania.

Zobacz także:  Rynny aluminiowe – wady i zalety ich stosowania

Jak sprawdzić czy system orynnowania jest dobrze zamontowany?

REKLAMA

Jest na to kilka prostych sposobów. Po pierwsze zwróćmy uwagę na staranność montażu i to czy rynny nie są np. porysowane. Po drugie można sprawdzić czy rury odpływowe „siedzą” sztywno w obejmach i są ustawione dokładnie w pionie. Po trzecie wreszcie należy przetestować drożność całego systemu. Wykorzystać do tego można np. podłączony do wody szlauch, którego zakończenie przerzucamy na dach. Nie jest to specjalnie wyrafinowana, ale za to niezwykle skuteczna metoda.

– Aby się ustrzec przykrych niespodzianek związanych z montażem rynien warto wybrać wysokiej jakości materiał pochodzący od sprawdzonego dostawcy oraz postarać się o solidnego wykonawcę. Pamiętajmy, że zbyt niska cena to zazwyczaj zapowiedź kłopotów – przestrzega Sławomir Góraj z firmy Blachy Pruszyński.

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA