REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podłączenie prądu do domu jednorodzinnego (wykonanie przyłącza do sieci energetycznej) – Poradnik

Instalacje elektryczne.
Instalacje elektryczne.

REKLAMA

REKLAMA

Przyłączenie działki budowlanej do sieci energetycznej wiąże się z pewnymi formalnościami i może trwać nawet kilka miesięcy. Aby doprowadzić prąd do działki, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do jednej z firm zarządzających siecią energetyczną w danym regionie. Następnie należy złożyć wniosek o wydanie technicznych warunków przyłącza. Bez nich, nie będziemy mogli uzyskać pozwolena na budowę.

O możliwości podłączenia danego medium decyduje właściciel sieci na podstawie konkretnych warunków technicznych i ekonomicznych takiego przyłączenia. Problem może pojawić się w przypadku działek położonych w dużym oddaleniu od istniejących linii zasilających. Poprowadzenie kilkukilometrowego odcinka przyłącza może być trudne i nieopłacalna dla dostawcy. Jednak zgodnie z prawem, gdy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, działki określone jako budowlana powinny mieć zapewnioną możliwość przyłączenia do mediów, w tym do sieci elektroenergetycznej. W rzeczywistości oznacza to najczęściej, że sieci przebiegają w ulicy i właściciel działki sam musi ponieść koszty oraz załatwić formalności związane z doprowadzeniem mediów do działki.

REKLAMA

Zobacz także: Formalności związane z budową domu, które musimy dopełnić

Przyłączenie prądu – krok po kroku

Podłączenie energii elektrycznej reguluje prawo energetyczne. Zgodnie z nim, na podstawie zawartej umowy z dostawcą prądu, inwestor uiszcza opłatę przyłączeniową, a zakład energetyczny wykonuje przyłącze do granicy działki zakończone skrzynką ZK. Inwestor natomiast samodzielnie wykonuje przyłącze do postawionych budynków czyli Wewnętrzną Linię Zasilającą (WLZ). Nim jednak dojdzie do

Warunki techniczne przyłączenia do sieci energetycznej określają m.in. możliwości podłączenia, zakres koniecznych prac oraz szacunkowy koszt wykonania przyłączenia.

 uzyskania bezpośredniego przyłączenia działki do sieci energetycznej konieczne jest uzyskanie warunków technicznych przyłączenia do sieci. Są one niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę, do wniosku o jego wydanie trzeba bowiem dołączyć oświadczenia dostawców poszczególnych mediów poświadczające plany ich przyłączenia. Ustalenie sposobu dostarczania mediów musi również znaleźć się w projekcie architektoniczno-budowlanym.

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Wniosek o wydanie technicznych warunków podłączenia do sieci należy złożyć w oddziale przedsiębiorstwa zarządzającego siecią energetyczną w danym rejonie.  Warunki przyłączenia określają:

  • czy można podłączyć dane medium
  • zakres oraz sposób wykonania rozbudowy sieci
  • wymagane parametry techniczne przyłącza
  • planowany koszt.

Zakład energetyczny wydaje warunki przyłączenia na podstawie złożonego wniosku. Wraz z  warunkami przyłączenia wnioskodawca otrzymuje projekt umowy przyłączeniowej, która określa m.in. szacunkowy koszt przyłączenia oraz czas realizacji przyłącza. Techniczne warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej obowiązują przez 2 lata od momentu ich wydania.

Zobacz także:  Co można budować na działce bez pozwolenia?

Co powinien zawierać wniosek o podłączenie prądu do działki

Zakłady energetyczne mają przygotowane formularze, które po wypełnieniu należy złożyć wraz z załącznikami w formie wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. We wniosku należy podać swoje osobowe (imię i nazwisko, PESEL, adres oraz dane kontaktowe) i należy określić:

  • nr działki, do której media mają być przyłączone
  • charakter obiektu, który ma być przyłączony do sieci (np. budynek mieszkalny, mieszkanie, garaż, altana, plac budowy)
  • wielkość mocy urządzeń, które będą używane w przyłączanym obiekcie
  • zapotrzebowanie na moc przyłączeniową
  • przewidywany termin rozpoczęcia dostaw energii

Zobacz także: „WZ” – decyzja o warunkach zabudowy

Załącznikami do wniosku są najczęściej:

  • dokument stwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości (np., akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, umowa najmu, dzierżawy, darowizny lub użyczenia)
  • plan zabudowy, który pozwala określić usytuowanie budynków, czyli mapa do celów projektowych obejmująca działkę wraz z sąsiednimi obiektami z uwzględnieniem istniejącej sieci.

Jeśli prąd ma zostać podłączony najpierw na budowę a potem do przyszłego domu trzeba koniecznie zaznaczyć we wniosku oba te cele, w innym przypadku całą procedurę przyłączania trzeba będzie powtórzyć. W niektórych zakładach energetycznych oba cele można zaznaczyć na jednym wniosku, w innych konieczne będzie złożenie dwóch oddzielnych wniosków – jeden dla budowy, drugi dla domu.

Po obustronnym podpisaniu umowy zakład energetyczny rozpoczyna pace przyłączeniowe. Czas przyłączenia sieci energetycznej może wynieść od kilkunastu tygodni nawet do kilkunastu miesięcy.

Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Przyłączenie domu do sieci energetycznej

Po podpisaniu umowy przyłączeniowej i uiszczeniu opłaty (lub jej części) zakład rozpoczyna budowę przyłącza elektrycznego. Czas realizacji umowy o przyłączenie jest zależny od wielu czynników i wynosi od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy (najczęściej przyłączenie energetyczne na czas budowy trwa ok. 30–60 dni, na okres stały – ponad 6 miesięcy). Natomiast koszt przyłącza energetycznego do 200 m to ok. 2000 zł.

Przyłączenie następuje po wykonaniu przez każdą ze stron swoich obowiązków, w tym:

  • realizacji prac budowlano-montażowych
  • wykonaniu instalacji odbiorczej w przyłączanym obiekcie
  • wniesieniu opłaty za przyłączenie,
  • zgłoszeniu gotowości instalacji do odbioru.

Uruchomienie przyłącza następuje natomiast po:

  • zawarciu umowy o świadczenie usług dystrybucji energii
  • zainstalowaniu układu pomiarowo – rozliczeniowego, czyli licznika.

Zobacz także: Budowa domu a odległości od granicy działki

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Co należy do obowiązków właściciela nieruchomości?

REKLAMA

Zadaniem właściciela nieruchomości jest przygotowanie zgodnie z warunkami przyłączenia miejsca do zainstalowania przez zakład energetyczny szafki z licznikiem i złączem. Właściciel we własnym zakresie zleca również wykonanie instalacji wewnętrznej w powstałych budynkach. Po zakończeniu robót przeprowadzane są odbiory techniczne instalacji i przyłącza. Wtedy dopiero podpisywana jest z umowa sprzedaży energii elektrycznej, montowany jest licznik i można korzystać z energii elektrycznej. W momencie podpisania umowy trzeba jeszcze zdecydować się na taryfę, zgodnie z którą obliczany będzie koszt zużycia energii. Do wyboru jest taryfa jednodniowa (G11) i dwustrefowa (G12). W pierwszej przez całą dobę obowiązuje taka sama stawka za 1 kWh, w drugiej stawka zależy od pory dnia.

Formalności związane z przyłączeniem do sieci energetycznej trzeba zazwyczaj powtórzyć w stosunku do pozostałych mediów: sieci wodno-kanalizacyjnej i gazu. Jest to jednak procedura żmudna, ale niezbędna, by rozpocząć budowę, kiedy zakupiona działka nie ma uzbrojenia. Nie bez powodu działki bez mediów są tańsze niż uzbrojone, jeśli nie zamierza się budować od zaraz rozrachunku opłaci się samodzielne doprowadzenie do niej mediów. W innym wypadku przy zakupie działki najlepszym rozwiązaniem jest, gdy właściciel ma podpisaną z zakładem energetycznym umowę o przyłączeniu, co pozwala na szybsze rozpoczęcie planowanych na działce inwestycji.

Źródło: www.dzialkanadmorzem.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA