REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Udźwig windy – jakie mogą być konsekwencje przeciążenia windy?

Schindler Polska Sp. z o.o.
Winda. Fot. Fotolia
Winda. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W budynkach zbiorowego zamieszkania spotykamy różne windy: stare i nowe. W Polsce prawie 100 tysięcy wind pochodzi z lat 70. i 80. Czy są bezpieczne? Każdy dźwig osobowy ma określoną wartość maksymalnego udźwigu, ale nie wszystkie są wyposażone w czujniki pomiaru tych wartości. Schindler Polska - ekspert w dziedzinie dźwigów osobowych wyjaśnia, jakie mogą być konsekwencje przeciążenia windy?

Wartości maksymalnego udźwigu a czujnik pomiaru

Obecnie w Polsce działa prawie 100 tysięcy wind, z czego znaczna część to urządzenia pochodzące z lat 70. i 80. Dźwigi z tamtego okresu, w przeciwieństwie do nowo montowanych, nie podlegały aż tak restrykcyjnym normom.  Wszystkie dźwigi mają określone wartości maksymalnego udźwigu, ale nie wszystkie są wyposażone w czujniki pomiaru tych wartości. Dlatego też możliwe jest przeładowanie dźwigu. Chcąc jednak wyeliminować takie ryzyko należy przestrzegać kilku podstawowych reguł dotyczących konserwacji, modernizacji i użytkowania. Przede wszystkim użytkownicy nie powinni przekraczać dozwolonej liczby osób (w przepisach określono, że jedna osoba ma wagę 75kg) lub kilogramów, jakie dźwig może przewozić. Informacja o dopuszczalnych wartościach jest umieszczona wewnątrz windy w widocznym miejscu.

REKLAMA

Zobacz także: Termomodernizacja budynków mieszkalnych: Wszystko o modernizacji wind

Czy winda ruszy jeśli jest przeciążona?

W przypadku nowych urządzeń ryzyko, że przeciążona winda ruszy, jest znikome, gdyż większość kabin wyposażona jest w precyzyjne czujniki wagi, które w przypadku przeładowania nie uruchomią windy. Dyrektywa dźwigowa 95/16/WE odnosząca się do normy EN-81 określa szczegółowo zasady na jakich nowy dźwig zostaje dopuszczony do eksploatacji. Zostały one opracowane właśnie po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowników. Niestety, w przypadku starszych urządzeń występuje większe prawdopodobieństwo pojawienia się problemów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia konserwacja i kontrola, która pozwala uniknąć przykrych sytuacji. Przede wszystkim, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe posiadające w swoich zasobach windy powinny przestrzegać terminów przeglądu urządzeń. Zwykle są to kontrole co maksimum 30 dni, chyba że instrukcja użytkowania dźwigu określa inaczej.

Zobacz także: Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?


Kontrola wind

Kontrole takie warto powierzyć sprawdzonej firmie. Wykwalifikowani pracownicy, którzy wykonują wymagane czynności konserwujące, przechodzą szeregi szkoleń, dzięki czemu najlepiej znają systemy i podzespoły poszczególnych urządzeń. Także Urząd Dozoru Technicznego kontroluje stan użytkowanych wind, corocznie przeprowadzając badania, których wynik decyduje o tym, czy dźwig nie stwarza zagrożenia i może być dopuszczony do użytku. Te, które zostały dopuszczone do dalszej eksploatacji, zostają zwykle opatrzone specjalną naklejką.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA