reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Udźwig windy – jakie mogą być konsekwencje przeciążenia windy?

Udźwig windy – jakie mogą być konsekwencje przeciążenia windy?

W budynkach zbiorowego zamieszkania spotykamy różne windy: stare i nowe. W Polsce prawie 100 tysięcy wind pochodzi z lat 70. i 80. Czy są bezpieczne? Każdy dźwig osobowy ma określoną wartość maksymalnego udźwigu, ale nie wszystkie są wyposażone w czujniki pomiaru tych wartości. Schindler Polska - ekspert w dziedzinie dźwigów osobowych wyjaśnia, jakie mogą być konsekwencje przeciążenia windy?

Wartości maksymalnego udźwigu a czujnik pomiaru

Obecnie w Polsce działa prawie 100 tysięcy wind, z czego znaczna część to urządzenia pochodzące z lat 70. i 80. Dźwigi z tamtego okresu, w przeciwieństwie do nowo montowanych, nie podlegały aż tak restrykcyjnym normom.  Wszystkie dźwigi mają określone wartości maksymalnego udźwigu, ale nie wszystkie są wyposażone w czujniki pomiaru tych wartości. Dlatego też możliwe jest przeładowanie dźwigu. Chcąc jednak wyeliminować takie ryzyko należy przestrzegać kilku podstawowych reguł dotyczących konserwacji, modernizacji i użytkowania. Przede wszystkim użytkownicy nie powinni przekraczać dozwolonej liczby osób (w przepisach określono, że jedna osoba ma wagę 75kg) lub kilogramów, jakie dźwig może przewozić. Informacja o dopuszczalnych wartościach jest umieszczona wewnątrz windy w widocznym miejscu.

Zobacz także: Termomodernizacja budynków mieszkalnych: Wszystko o modernizacji wind

Czy winda ruszy jeśli jest przeciążona?

W przypadku nowych urządzeń ryzyko, że przeciążona winda ruszy, jest znikome, gdyż większość kabin wyposażona jest w precyzyjne czujniki wagi, które w przypadku przeładowania nie uruchomią windy. Dyrektywa dźwigowa 95/16/WE odnosząca się do normy EN-81 określa szczegółowo zasady na jakich nowy dźwig zostaje dopuszczony do eksploatacji. Zostały one opracowane właśnie po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo użytkowników. Niestety, w przypadku starszych urządzeń występuje większe prawdopodobieństwo pojawienia się problemów. Dlatego tak ważna jest odpowiednia konserwacja i kontrola, która pozwala uniknąć przykrych sytuacji. Przede wszystkim, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe posiadające w swoich zasobach windy powinny przestrzegać terminów przeglądu urządzeń. Zwykle są to kontrole co maksimum 30 dni, chyba że instrukcja użytkowania dźwigu określa inaczej.

Zobacz także: Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Winda. Fot. Fotolia
Winda. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama