reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ekspert radzi: Okna na indywidualne zamówienie – co musisz wiedzieć przed ich zakupem?

Ekspert radzi: Okna na indywidualne zamówienie – co musisz wiedzieć przed ich zakupem?

Okna o niestandardowych wymiarach są sposobem na wyróżnienie budynku z pośród reszty domów znajdujących się w okolicy. W związku z tym, że coraz więcej osób decyduje się na zakup okien wykonanych na indywidualne zamówienie, podpowiadamy, jak uniknąć podstawowych błędów podczas zakupu nietypowej stolarki okiennej. Na pytania opowiada Sławomir Dubiela, Kierownik Działu Handlowego w firmie MS więcej niż OKNA.

Lukarna. Fot. MS więcej niż OKNA

Czasy, gdy mogliśmy kupić okna jedynie w określonym wymiarze dawno się skończyły. Jakie teraz mamy możliwości w zakresie wyboru niestandardowej stolarki?

Sławomir Dubiela: Przy zakupie okien na indywidualne zamówienie mamy pełną swobodę wyboru kształtu: od prostych form geometrycznych typu koła, trapezy, trójkąty, po konstrukcje zwieńczone łukiem czy fantazyjną falą. W stolarce drewnianej często stosuje się estetyczne podziały za pomocą szprosów, zdobi się ją frezami czy wyposaża w ornamentowane szyby – tutaj także mamy szerokie możliwości aranżacji. Na ograniczenia możemy jednak trafić przy ustalaniu wymiarów okna. Wynikają one jednak nie tyle z możliwości technologicznych, co z funkcjonalności. Obecnie, dysponując nowoczesnym parkiem maszynowym, jesteśmy w stanie wykonać okna niemal dowolnych kształtów i wymiarów. Drewno jest pod tym względem bardzo plastycznym materiałem, pozwalającym tworzyć nawet bardziej skomplikowane projekty niż w przypadku okien PVC. Zasadniczą kwestią jest jednak wygoda użytkowania takiego okna i to ona, w przypadku indywidualnych projektów proponowanych przez klientów lub ich architektów, często stanowi ograniczenie.

Zobacz także: Lukarna – sposób na doświetlenie poddasza

Jak więc uniknąć błędów przy projektowaniu indywidualnej stolarki? Skąd możemy czerpać informacje na temat optymalnych wymiarów okna czy właściwych rozwiązań?

S. D.: Podstawą jest zawsze udzielanie pełnych informacji sprzedawcy odnośnie naszych oczekiwań oraz zastosowania okna. Każdy indywidualny projekt jest konsultowany pod kątem technicznym i w razie jakichś nieprawidłowości klient otrzymuje informację, jakie zmiany warto zastosować, aby okno dobrze funkcjonowało. Producenci stolarki posługują się tabelami zakresów wymiarowych, które ustalane są przez producentów okuć. Określają one maksymalne rozmiary okna, dla których okucia będą właściwie funkcjonować. Dlatego powyżej pewnych wartości producent nie może przyznać gwarancji na to, że okno będzie się swobodnie zamykało i otwierało. Pomimo ostrzeżeń, zdarza się jednak, że klient oczarowany wizją architekta, decyduje się na zakup okna bez wprowadzenia sugerowanych zmian. Jednak z perspektywy czasu, okazuje się, że był to błąd. Takie okno, z powodu swojego wymiaru, zamiast płynnie i łatwo pracować, ciężko się zamyka. Wymaga bardziej skomplikowanej regulacji, może nawet stać się mniej szczelne.

Okno w spiżarni. Fot.  MS więcej niż OKNA

Co w takim wypadku można zrobić? Czy to oznacza, że powinno się w ogóle zrezygnować z takich pomysłów?

S.D.: Nie, za to warto szukać kompromisów. Wspólnie z doradcą handlowym i architektem przeanalizujmy nasze potrzeby. Jeśli zależy nam na dużych przeszkleniach, wcale nie musimy nanosić poprawek w projekcie. Można wstawić piękne okno o znacznych wymiarach, które wpuszcza dzienne światło, ale wtedy trzeba z czegoś zrezygnować, na przykład z otwierania go. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej gdy podzieli się je na połowę, jednocześnie stosując funkcję słupka ruchomego. Wzmocni on konstrukcję, a jedocześnie pozwoli na otworzenie dwóch skrzydeł jednocześnie. Wtedy jest i ładnie i praktycznie.

Zobacz także:  Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okno w nietypowym kształcie. Fot.MS więcej niż OKNA
Okno w nietypowym kształcie. Fot.MS więcej niż OKNA

Okno w spiżarni. Fot.  MS więcej niż OKNA
Okno w spiżarni. Fot. MS więcej niż OKNA

Lukarna, okno. Fot. MS więcej niż OKNA
Lukarna, okno. Fot. MS więcej niż OKNA

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama