Kategorie

Ekspert radzi: Okna na indywidualne zamówienie – co musisz wiedzieć przed ich zakupem?

Lukarna, okno. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
Okna o niestandardowych wymiarach są sposobem na wyróżnienie budynku z pośród reszty domów znajdujących się w okolicy. W związku z tym, że coraz więcej osób decyduje się na zakup okien wykonanych na indywidualne zamówienie, podpowiadamy, jak uniknąć podstawowych błędów podczas zakupu nietypowej stolarki okiennej. Na pytania opowiada Sławomir Dubiela, Kierownik Działu Handlowego w firmie MS więcej niż OKNA.

Lukarna. Fot. MS więcej niż OKNA

Czasy, gdy mogliśmy kupić okna jedynie w określonym wymiarze dawno się skończyły. Jakie teraz mamy możliwości w zakresie wyboru niestandardowej stolarki?

Sławomir Dubiela: Przy zakupie okien na indywidualne zamówienie mamy pełną swobodę wyboru kształtu: od prostych form geometrycznych typu koła, trapezy, trójkąty, po konstrukcje zwieńczone łukiem czy fantazyjną falą. W stolarce drewnianej często stosuje się estetyczne podziały za pomocą szprosów, zdobi się ją frezami czy wyposaża w ornamentowane szyby – tutaj także mamy szerokie możliwości aranżacji. Na ograniczenia możemy jednak trafić przy ustalaniu wymiarów okna. Wynikają one jednak nie tyle z możliwości technologicznych, co z funkcjonalności. Obecnie, dysponując nowoczesnym parkiem maszynowym, jesteśmy w stanie wykonać okna niemal dowolnych kształtów i wymiarów. Drewno jest pod tym względem bardzo plastycznym materiałem, pozwalającym tworzyć nawet bardziej skomplikowane projekty niż w przypadku okien PVC. Zasadniczą kwestią jest jednak wygoda użytkowania takiego okna i to ona, w przypadku indywidualnych projektów proponowanych przez klientów lub ich architektów, często stanowi ograniczenie.

Zobacz także: Lukarna – sposób na doświetlenie poddasza

Jak więc uniknąć błędów przy projektowaniu indywidualnej stolarki? Skąd możemy czerpać informacje na temat optymalnych wymiarów okna czy właściwych rozwiązań?

S. D.: Podstawą jest zawsze udzielanie pełnych informacji sprzedawcy odnośnie naszych oczekiwań oraz zastosowania okna. Każdy indywidualny projekt jest konsultowany pod kątem technicznym i w razie jakichś nieprawidłowości klient otrzymuje informację, jakie zmiany warto zastosować, aby okno dobrze funkcjonowało. Producenci stolarki posługują się tabelami zakresów wymiarowych, które ustalane są przez producentów okuć. Określają one maksymalne rozmiary okna, dla których okucia będą właściwie funkcjonować. Dlatego powyżej pewnych wartości producent nie może przyznać gwarancji na to, że okno będzie się swobodnie zamykało i otwierało. Pomimo ostrzeżeń, zdarza się jednak, że klient oczarowany wizją architekta, decyduje się na zakup okna bez wprowadzenia sugerowanych zmian. Jednak z perspektywy czasu, okazuje się, że był to błąd. Takie okno, z powodu swojego wymiaru, zamiast płynnie i łatwo pracować, ciężko się zamyka. Wymaga bardziej skomplikowanej regulacji, może nawet stać się mniej szczelne.

Okno w spiżarni. Fot.  MS więcej niż OKNA

Co w takim wypadku można zrobić? Czy to oznacza, że powinno się w ogóle zrezygnować z takich pomysłów?

S.D.: Nie, za to warto szukać kompromisów. Wspólnie z doradcą handlowym i architektem przeanalizujmy nasze potrzeby. Jeśli zależy nam na dużych przeszkleniach, wcale nie musimy nanosić poprawek w projekcie. Można wstawić piękne okno o znacznych wymiarach, które wpuszcza dzienne światło, ale wtedy trzeba z czegoś zrezygnować, na przykład z otwierania go. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej gdy podzieli się je na połowę, jednocześnie stosując funkcję słupka ruchomego. Wzmocni on konstrukcję, a jedocześnie pozwoli na otworzenie dwóch skrzydeł jednocześnie. Wtedy jest i ładnie i praktycznie.

Zobacz także:  Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

Jakie niestandardowe rozwiązania w stolarce okiennej mógłby więc Pan polecić?

S.D.: Na rynku istnieje wiele ciekawych propozycji, które wzbogacają funkcjonalność okien. Przykładowo, jeśli zależy nam na bardzo dużych drzwiach balkonowych, one wcale nie muszą się otwierać w sposób tradycyjny, ale mogą być na przykład przesuwne. Tego typu rozwiązanie, ale już o lżejszej konstrukcji, jest również praktyczne w kuchni. Jeśli okno znajduje się na przeciwko zlewu, okucia przesuwne umożliwiają swobodne otwieranie skrzydła tak, aby nie kolidowało z baterią. W takim przypadku polecałbym także okno obrotowe, wykonane w systemie skandynawskim. W odróżnieniu od typowych zawiasów, w których okno pracuje wokół własnej osi, w naszym systemie cała operacja otwierana odbywa się na zewnątrz. Jeśli skrzydło okna mogłoby kolidować z meblami znajdującymi się w pomieszczeniu lub z innych względów chcielibyśmy zdecydować się na okno otwierane na zewnątrz, sprytnym rozwiązaniem są specjalne nożycowe zawiasy. Ich garnitur okuć przesuwa plecy skrzydła do osi okna, umożliwiając nam bez problemu na przykład umycie szyby. Nie są to jednak rozwiązania typowe dla polskiego rynku, dlatego znajdziemy je w ofercie nielicznych firm. W przypadku MS więcej niż OKNA w zasadzie 90% produkcji okien drewnianych przypada na eksport. To sprawia, że doskonale znamy różnorodne rynki: skandynawski, holenderski, brytyjski, które są od siebie naprawdę różne. Dzięki szerokiej i różnorodnej ofercie, mamy możliwość dostosowania rozwiązań technicznych do potrzeb klienta.

Okno w nietypowym kształcie. Fot.MS więcej niż OKNA

O czym powinniśmy poinformować sprzedawcę przed wyborem stolarki, aby była jednocześnie i efektowna i użyteczna?

S.D.: Należy opowiedzieć, jakie jest przeznaczenie okna, w jakim pomieszczeniu chcemy je zamontować, czy niezbędne jest otwieranie go i czy zależy nam na funkcji przewietrzania. Decydując o wyborze stolarki, nie powinno się kierować jedynie estetyką. Okno musi być przede wszystkim funkcjonalne, wygodne w użytkowaniu oraz spełniać odpowiednie parametry. W czasach, gdy energia jest bardzo droga powinniśmy pamiętać zwłaszcza o rozwiązaniach energooszczędnych: o pogrubionych profilach, o wkładach trzyszybowych i ciepłych ramkach.

Zobacz także: Szprosy okienne: międzyszybowe, konstrukcyjne i naklejane

Źródło: MS więcej niż OKNA

Okno w spiżarni. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
Okno w nietypowym kształcie. Fot.MS więcej niż OKNA
Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Dom
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Czy zabraknie ziemi pod inwestycje deweloperskie?

  Inwestycje mieszkaniowe. Dwa lata temu aż 11% inwestorów wskazywało trudniej dostępne grunty jako czynnik, który może mieć negatywny wpływ na liczbę planowanych inwestycji. Ostatni rok zweryfikował te obawy i jedno trzeba przyznać - niska podaż gruntów, w połączeniu z ich rosnącymi cenami sprawiają, że inwestycje deweloperskie coraz częściej powstają w nowych lokalizacjach. Czy w związku z tym, że pozyskiwanie atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe staje się coraz bardziej skomplikowane a deweloperzy budują mniej? Wręcz przeciwnie.

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych - nowe przepisy

  Przewody wentylacyjne w budynkach mieszkalnych. Obowiązujący obecnie wymóg wykonania przewodów wentylacyjnych z materiałów niepalnych nie będzie miał już zastosowania do domów jednorodzinnych. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych, w których wydzielono dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy, oraz w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, w obrębie jednego lokalu mieszkalnego zostanie dopuszczone stosowanie przewodów wentylacyjnych o klasie reakcji na ogień co najmniej E. Takie zmiany wynikają z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym.

  Rośnie atrakcyjność inwestowania w nieruchomości

  Inwestycje w nieruchomości cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dzięki dużemu popytowi na rynku zyskują firmy wyspecjalizowane w obsłudze takich inwestorów i lokali.

  Kto nie dostanie kredytu mieszkaniowego?

  Kredyt mieszkaniowy. Na brak pieniędzy banki nie mogą dziś narzekać. To pomaga im wypłacać Polakom rekordowe kwoty w formie kredytów mieszkaniowych. Nie jest jednak tak, że każdy chętny dostaje kredyt. Mniej więcej 3 osoby na 10 odchodzą z kwitkiem – sugerują szacunki BIK.

  Domek letniskowy - monitoring i inne smart zabezpieczenia

  Domek letniskowy - zabezpieczenia. W okresie wakacyjnym właściciele domków letniskowych znacznie częściej odwiedzają swoje oazy spokoju w górach, na wsi lub nad jeziorami. Weekendowe wypady, choć dające mieszkańcom miast upragnione wytchnienie od miejskiego zgiełku, wiążą się również z szeregiem czynności, o których trzeba pamiętać, aby właściwie zabezpieczyć domek przed wyjazdem. Podpowiadamy, jak w prosty sposób poprawić komfort i bezpieczeństwo w takich miejscach.

  Projektowanie osiedli - aktualne trendy

  Projektowanie osiedli. Czy pandemia zmieniła sposób projektowania osiedli mieszkaniowych? Jakie nowe rozwiązania wprowadzają deweloperzy, jeśli chodzi o aranżację budynków, części wspólnych i miejsc przeznaczonych do rekreacji w realizowanych projektach? Jakie trendy dają się zauważyć?

  Mieszkaniówka ma się dobrze. Deweloperzy biją kolejne rekordy

  Rynek nieruchomości. Ostatni rok wywołał sporo zamieszania w gospodarce światowej. Pomimo początkowych obaw, mieszkaniówka okazała się wirusoodporna, a rynek zalicza dalsze wzrosty. Nieruchomości wciąż drożeją, zainteresowanych zakupem nowego lokum nie brakuje, a deweloperzy osiągają rekordowe wyniki.

  Maksymalna opłata za śmieci uzależniona od ilości zużytej wody - zmiany w ustawie śmieciowej

  Maksymalna wysokość opłaty za odpady, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł - poinformowało we wtorek 15 czerwca 2021 r. Centrum Informacyjne Rządu.

  Zarządzanie firmą budowlaną - dostęp do danych w czasie rzeczywistym

  Zarządzanie firmą budowlaną. Sektor budowlany wyszedł obronną ręką z zawirowań związanych z pandemią koronawirusa. Duży wpływ miały m.in. inwestycje zakontraktowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Jednak wydajność prac prowadzonych w zaostrzonym reżimie sanitarnym spadła o ok. 5-20 proc. (zob. Raport PZPB “Sektor budownictwa w obliczu COVID-19”). Poszukiwanie możliwości optymalizacji powinno być więc jednym z priorytetów tej branży. Szansą na znaczne poprawienie wyników oraz lepszą organizację pracy jest bieżący dostęp do danych oraz ich analiza, która pozwala podejmować słuszne decyzje biznesowe.

  Wynajem - jedno mieszkanie, podwójny zysk

  Wynajem nieruchomości. W obliczu rosnącej inflacji, która w maju br. sięgnęła już blisko 5%, warto zastanowić się, co zrobić, aby zaoszczędzone pieniądze nie straciły na wartości. Jedną z inwestycji, po którą wciąż chętnie sięgają Polacy są nieruchomości. Mimo rosnących cen mieszkań, nadal jest to najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma lokaty kapitału. Ponadto na rynku pojawił się nowy produkt mający przyspieszyć zwrot z takiej inwestycji – tzw. Wehikuł Inwestycyjny.

  Mixed-use, czyli budownictwo wielofunkcyjne

  Budownictwo wielofunkcyjne - mixed-use. Nowoczesne kompleksy wielofunkcyjne, otwarte na interakcje społeczne i zapewniające lokalne potrzeby, które wygrywają dziś z tradycyjnymi biurowcami, wyznaczają kierunek rozwoju inwestycji w sektorze komercyjnym.

  Lokalny program "Mój Deszcz"

  Lokalny program "Mój Deszcz". Miejski program dotacji do łapania deszczówki, uzupełniający program centralny, rozpoczyna samorząd Gliwic. Na wykonanie zbiorników do łapania i wykorzystania wód deszczowych ma być przeznaczone do 4 tys. zł – w ramach półmilionowego budżetu.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku

  Fotowoltaika - zmiany w rozliczeniach prosumentów od 2022 roku. Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił 9 czerwca 2021 r. wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że ci którzy zainstalują panele do końca 2021 r. będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez 15 lat.

  Powstanie Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

  Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tworzącą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej - podała Kancelaria Prezydenta RP.