reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > 7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Co wchodzi w skład mieszanki betonowej? Jakich składników nie wolno dodawać do mieszanki betonowej? Szkoło jako kruszywo w mieszance betonowej. Jaki rodzaj betonu powinniśmy stosować do wykonywanie poszczególnych części budynku? Właściwości betonu. Czym się różni gruby beton od chudego. Jakie są zasady transportu betonu. Na pytania odpowiada ekspert Lafarge – Bartosz Obidziński - Kierownik Produktu.

1. Co wchodzi w skład mieszanki betonowej? Jakich składników nie powinniśmy dodawać do mieszanki podczas przygotowywania betonu?

Najlepiej zamówić gotową mieszankę betonową z renomowanej wytwórni betonu. Tylko wtedy można mieć pewność, że beton będzie miał parametry techniczne zgodne z obowiązującymi normami. Podstawowe składniki mieszanki betonowej to: cement, kruszywo, woda i domieszki chemiczne. Należy pamiętać, żeby do gotowej mieszanki nie dodawać wody w celu poprawy konsystencji, ponieważ spowoduje to utratę parametrów betonu.

Zobacz także: Jak zamówić beton na budowę?

2. Czy można dodawać szkło (jako kruszywo) do mieszanki betonowej?

Kruszywo szklane może być używane w mieszankach betonowych. Jest to jednak mało popularne rozwiązanie i bardzo rzadko stosowane.

Zobacz także: Zagęszczanie mieszanki betonowej

3. Jakie rodzaje betonu należy stosować do wykonywania poszczególnych części budynku?

Jest to indywidualna kwestia przy każdej inwestycji. Takie informacje powinny być zawarte w projekcie. Warto również skonsultować się z doradcą technicznym z wytwórni betonu, który doradzi jaki produkt będzie najlepszy w konkretnym przypadku.

Zobacz także: Jaki beton stosować do wykonywania fundamentów?

4. Jakimi właściwościami charakteryzuje się beton? Na podstawie jakich właściwości możemy określić jego poszczególne cechy?

Podstawowymi parametrami określającymi cechy mieszanki betonowej są klasy wytrzymałości (np. C20/25) oraz klasy ekspozycji (np. XF)

Zobacz także: Konsystencja, a urabialność mieszanki betonowej – różnice

5. Gruby beton i chudy beton – czym się różnią?

Określenia gruby beton raczej się nie stosuje, natomiast chudy beton to potoczne określenie dla betonów o niskich klasach wytrzymałości. Z tego można wnioskować, że osoba pytająca o gruby beton miała na myśli beton o wysokiej klasie wytrzymałości lub konstrukcyjny.

6. Czy dodanie któregoś ze składników betonu w niewłaściwej proporcji może spowodować zwiększenie lub zmniejszenie wytrzymałości betonu?

Skład mieszanki betonowej jest ściśle określony i zmiana w dozowaniu któregokolwiek z surowców znacząco wpływa na parametry techniczne betonu.

Zobacz także: Na co zwracać uwagę podczas zakupu cementu?

7. Transport betonu (w betoniarce) na budowę. Jak długo może trwać? Wg jakich zasad i norm się odbywa?

 Zasady transportu betonu są określane przez technologa, który projektując mieszankę betonową zakłada określony czas urabialności, czyli w jakim czasie od momentu wyprodukowania mieszanka powinna zostać wbudowana, aby nie utraciła swoich parametrów. Dla typowego betonu wynosi on ok. 2 godzin. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, czas urabialności można wydłużyć poprzez dodanie do mieszanki specjalnych domieszek chemicznych.

 Bartosz Obidziński - Kierownik Produktu/ Ekspert Lafarge

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ekspert Lafarge Bartosz Obidziński – Kierownik Produktu.
Ekspert Lafarge Bartosz Obidziński – Kierownik Produktu.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama