reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Naturalne technologie budowlane rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji życiowej – czy to możliwe?

Naturalne technologie budowlane rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji życiowej – czy to możliwe?

Czy można wykorzystać naturalne technologie budowlane, aby pomóc osobom, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej? Przedsięwzięcie to miało swój początek w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”.

Rozwój sektora budownictwa naturalnego stał się szansą dla osób bezrobotnych i wkraczających na rynek pracy. Partnerstwo zawiązane w Zgierzu w województwie łódzkim ma pomóc im w zdobyciu nowego zawodu. Jest to możliwe dzięki współpracy takich instytucji jak organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, firmy komercyjne, samorządy lokalne oraz instytucje edukacyjne.

Zobacz także: Energooszczędność – zobacz co wiesz na ten temat

Wspieranie osób w trudnej sytuacji życiowej

Zgodnie z tą dewizą Fundacja Grupa Cohabitat, razem z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Biuro Projektowe w Polsce (UNDP) doszła do wniosku, że przy wykorzystaniu naturalnych technologii budowlanych można wspomóc osoby zagrożone marginalizacją społeczną.

Z jednej strony, naturalne materiały budowlane są wykorzystywane przy budowie mieszkań socjalnych, wspierając w ten sposób gminy w rozwiązywaniu problemu mieszkalnictwa. Z drugiej natomiast, pojawia się coraz większa liczba osób, która chce mieć taki naturalny dom i poszukuje tym samym jego wykonawcy wyjaśnia Agnieszka Orzechowska, koordynatorka lokalnych partnerstw UNDP.

Do partnerstwa dołączyli przedstawiciele i przedstawicielki różnych organizacji zajmujących się budownictwem naturalnym, w tym reprezentanci i reprezentantki uczelni wyższych oraz osoby pracujące w instytucjach rynku pracy i integracji społecznej.

“Cohabitat Gathering” Festival 2011

Pierwszy, międzynarodowy festiwal Cohabitat Gathering okazał się jedynym tego typu w Polsce. Celem warsztatów było nie tylko zebranie fascynatów architektury naturalnej, ale również możliwość dyskusji nad partnerską współpracą przy zastosowaniu narzędzi ekonomii społecznej.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich partnerów nasze zaproszenie przyjęło wiele światowych autorytetów w dziedzinie budownictwa naturalnego: prof. Gernot Minke z Niemiec, Steve Read z Francji oraz dr Marcin Jakubowski z USA. W rezultacie udało się zintegrować polskich entuzjastów budownictwa naturalnego i pokazać, w jaki sposób można budować gospodarkę opartą o cele społeczne, a nie tylko finansowe mówi Paweł Sroczyński, Prezes Fundacji Cohabitat.

W pierwszej edycji warsztatów Cohabitat Gathering wzięło udział 215 osób, a sam festiwal przyczynił się do ogromnego zainteresowania budownictwem ze słomy i gliny wielu organizacji, osób prywatnych i samorządów. Odzwierciedleniem tego zainteresowania był kolejny festiwal zorganizowany w 2012 roku, którego finansowanie miało jedynie społecznościowy charakter. Osoby zaangażowane w działania na rzecz budownictwa naturalnego same opłaciły jego organizację.

Zobacz także: Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama