REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Naturalne technologie budowlane rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji życiowej – czy to możliwe?

Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy można wykorzystać naturalne technologie budowlane, aby pomóc osobom, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej? Przedsięwzięcie to miało swój początek w ramach Projektu „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”.

Rozwój sektora budownictwa naturalnego stał się szansą dla osób bezrobotnych i wkraczających na rynek pracy. Partnerstwo zawiązane w Zgierzu w województwie łódzkim ma pomóc im w zdobyciu nowego zawodu. Jest to możliwe dzięki współpracy takich instytucji jak organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, firmy komercyjne, samorządy lokalne oraz instytucje edukacyjne.

REKLAMA

Zobacz także: Energooszczędność – zobacz co wiesz na ten temat

Wspieranie osób w trudnej sytuacji życiowej

REKLAMA

Zgodnie z tą dewizą Fundacja Grupa Cohabitat, razem z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Biuro Projektowe w Polsce (UNDP) doszła do wniosku, że przy wykorzystaniu naturalnych technologii budowlanych można wspomóc osoby zagrożone marginalizacją społeczną.

Z jednej strony, naturalne materiały budowlane są wykorzystywane przy budowie mieszkań socjalnych, wspierając w ten sposób gminy w rozwiązywaniu problemu mieszkalnictwa. Z drugiej natomiast, pojawia się coraz większa liczba osób, która chce mieć taki naturalny dom i poszukuje tym samym jego wykonawcy wyjaśnia Agnieszka Orzechowska, koordynatorka lokalnych partnerstw UNDP.

Do partnerstwa dołączyli przedstawiciele i przedstawicielki różnych organizacji zajmujących się budownictwem naturalnym, w tym reprezentanci i reprezentantki uczelni wyższych oraz osoby pracujące w instytucjach rynku pracy i integracji społecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

“Cohabitat Gathering” Festival 2011

REKLAMA

Pierwszy, międzynarodowy festiwal Cohabitat Gathering okazał się jedynym tego typu w Polsce. Celem warsztatów było nie tylko zebranie fascynatów architektury naturalnej, ale również możliwość dyskusji nad partnerską współpracą przy zastosowaniu narzędzi ekonomii społecznej.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich partnerów nasze zaproszenie przyjęło wiele światowych autorytetów w dziedzinie budownictwa naturalnego: prof. Gernot Minke z Niemiec, Steve Read z Francji oraz dr Marcin Jakubowski z USA. W rezultacie udało się zintegrować polskich entuzjastów budownictwa naturalnego i pokazać, w jaki sposób można budować gospodarkę opartą o cele społeczne, a nie tylko finansowe mówi Paweł Sroczyński, Prezes Fundacji Cohabitat.

W pierwszej edycji warsztatów Cohabitat Gathering wzięło udział 215 osób, a sam festiwal przyczynił się do ogromnego zainteresowania budownictwem ze słomy i gliny wielu organizacji, osób prywatnych i samorządów. Odzwierciedleniem tego zainteresowania był kolejny festiwal zorganizowany w 2012 roku, którego finansowanie miało jedynie społecznościowy charakter. Osoby zaangażowane w działania na rzecz budownictwa naturalnego same opłaciły jego organizację.

Zobacz także: Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Rezultaty współpracy

Od samego początku stawiano na podniesienie poziomu wiedzy. W tym celu powołano Fundację Cohabitat, Spółdzielnię Socjalną Cohabitat Build, która jako pierwsza w Polsce zajmuje się wykonawstwem budynków w technologiach naturalnych oraz pracownię projektową Cohabitat Atelier. Dzięki temu wypracowano strukturę organizacyjną wszystkich nowo powstałych podmiotów, które współpracują ze sobą zakładając ciągłość swoich działań.

Owocem partnerstwa było również powołanie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN), jako reprezentanta środowiska zajmującego się budownictwem naturalnym w Polsce.

Udało się nam zrealizować trzy bardzo ważne cele. Zorganizowaliśmy pierwszy w Polsce festiwal poświęcony budownictwu naturalnemu. Następnie stworzyliśmy prototyp budynku w technologii używającej kostki słomy jako izolatora ciepła. A także zaaranżowaliśmy staże dla Miejskiego Ośrodka Socjoterapii w Łodzi, odbywające się na budowie domu naturalnego, tym samym rozpoczynając edukację zawodową w nowym kierunku, jakim stanie się niebawem budownictwo z materiałów naturalnychtłumaczy Paweł Sroczyński.

Zobacz także: Czy warto stosować energooszczędne technologie?

Partnerstwo dotyczyło nowatorskich rozwiązań, dlatego tak ważnym okazało się skorzystanie z doświadczeń zagranicznych ekspertów, a także współpraca z uczelniami i autorytetami naukowymi. W efekcie pokazano, że dzięki społecznemu zaangażowaniu marzenia o tanim i ekologicznym domu stają się realne.

Źródło: Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA