reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Układanie płytek klinkierowych – krok po kroku

Układanie płytek klinkierowych – krok po kroku

Płytki klinkierowe to popularny i trwały materiał wykończeniowy. Klinkier bardzo często wykorzystywany jest do wykańczania elewacji budynku, efekt końcowy najczęściej jest nie do odróżnienia, w porównaniu z murem z cegieł.

Płytki klinkierowe są bardzo często stosowane na elewacjach, zarówno w nowych budynkach, jak i tych poddawanych renowacji. Klinkier jest też świetnym rozwiązaniem we wnętrzach, – płytki są znacznie cieńsze niż cegła i dzięki temu bardziej praktyczne, jeśli klinkierem chcemy wykończyć np. ścianę lub jej fragment.

Jak układać płytki klinkierowe?

Płytki klinkierowe wewnątrz pomieszczeń układa się tak samo ja na elewacji.

Montaż płytek klinkierowych należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być gładkie i nośne. W pierwszej kolejności należy je oczyścić z kurzu, zabrudzeń oraz innych zbędnych elementów. Następnie, na czystą powierzchnię nanosimy warstwę kleju, przeznaczonego specjalnie do mocowania płytek.

Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben

Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Następnie przystępujemy do nakładania płytek. Płytki klinkierowe należy przyklejać zaczynając od naroży. Na narożnikach najlepiej jest stosować specjalne płytki kątowe. Są to specjalne płytki przeznaczone do okładania narożników. Ich wybór zaoszczędzi nam prac związanych  z przycinaniem płytek, a efekt końcowy będzie bardziej estetyczny. Układając płytki poziomymi rzędami, należy zachować odstępy na spoinę, o szerokości ok. 10 mm.

Fugowanie płytek klinkierowych

 Fugowanie możemy rozpocząć, gdy tylko klej się zwiąże. Wszelkie pozostałości po zaprawie usuwamy za pomocą specjalnej szczotki. Po oczyszczeniu ściany z nadmiaru zaprawy powinniśmy odczekać 2–3 dni, aby wszystkie materiały miały czas trwale się związać. Tylko fachowe ułożenie płytek elewacyjnych jest gwarancją trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.

O czym należy pamiętać…

Układanie płytek klinkierowych nie jest trudne, należy jednak pamiętać, że na płytki klinkierowe na elewacji można układać jedynie do określonej wysokości ściany. Wg ogólnie przyjętej zasady płytki klinkierowe przyklejamy do wysokości 7 m, o ile są one montowane bezpośrednio na murze.

W sytuacji, gdy płytki mocujemy na ociepleniu ze styropianu lub wełny, powinniśmy zastosować specjalne zabezpieczenie, po to, by płytki nie odpadły. W tym celu w pierwszej kolejności należy ułożyć na ociepleniu kleju, siatkę zbrojoną i klej. Następnie przystępujemy do kołkowania (5 sztuk na m2). Możnaż kołków wykonujemy przez siatkę, dociskając, w ten sposób klej oraz siatkę zbrojeniową.

Następnie przystępujemy do przyklejania płytek. Używać do tego celu należy kleju przeznaczonego do przyklejania płytek klinkierowych.

Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben

Zanim rozpoczniemy przyklejanie płytek klinkierowych do ocieplenia ze styropianu należy się upewnić, czy styropian jest kotwiony. Warto podkreślić, że styropian można kotwić także na końcu prac murarskich, bezpośrednio przed położeniem płytek. Aby elewacja z płytek klinkierowych była nie do odróżnienia od fasady murowanej z cegieł, przy układaniu płytek powinno się pamiętać o „upozorowaniu  wiązania. Najlepiej wybrać tzw. wiązanie dzikie, przy którym na 1 m powierzchni ściany układa się nieregularnie około 5 główek (strona licowa całej cegły). W celu uzyskania wrażenia ceglanego muru, jako główkę w wiązaniu umieszcza się płytkę elewacyjną przyciętą np. szlifierką z tarczą diamentową.

Zobacz także: Cegła klinkierowa – materiał do wykończenia wnętrz oraz elewacji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben
Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama