| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dofinansowanie do termomodernizacji budynku – jak je uzyskać?

Dofinansowanie do termomodernizacji budynku – jak je uzyskać?

Ściany bez izolacji, nieszczelne okna i drzwi oraz niewydajne systemy grzewcze powodują, że nasze rachunki za energię są coraz wyższe. Termomodernizacja budynku, to wymiana stolarki okiennej, wymiana instalacji grzewczej – na nowszą, co w znacznym stopniu przekłada się na komfort termiczny w pomieszczeniach. Każdy inwestor, który zdecyduje się przeprowadzić termomodernizację, może mieć pewność, że wpłynie ona na poprawę audytu termicznego budynku. Inwestor może również otrzymać dofinansowanie w wysokości do 20% kwoty kredytu zaciągniętego na termomodernizację.

Ocieplanie budynku. Fot Baumit

Zanim rozpoczniemy prace

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy przeprowadzić audyt energetyczny, czyli szczegółowe opracowanie zawierające ocenę stanu technicznego budynku oraz określające zakres i parametry techniczne możliwych wariantów termomodernizacji. Dokument ten powinien prezentować optymalne rozwiązania pozwalające uzyskać znaczną oszczędność energii. Jest on również podstawą do sporządzenia projektu budowlanego i planu przebiegu termomodernizacji.

Zobacz także:  Termoizolacja budynku – dlaczego jest taka ważna?

Następnie należy złożyć wniosek o dofinansowanie. Niezbędnym jest, aby dołączyć do niego wyniki audytu termomodernizacyjnego oraz wniosek kredytowy do jednego z komercyjnych banków, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie tzw. premii termomodernizacyjnych. Pozytywna weryfikacja dokumentacji skutkuje otrzymaniem dofinansowania z budżetu państwa nawet 1/5 kwoty kredytu. Wysokość otrzymanych środków nie może jednak przekroczyć 16% całkowitych kosztów inwestycji ani dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności energii ustalonych w audycie energetycznym. Warto pamiętać, że tzw. premia termomodernizacyjna jest zwolniona z podatku dochodowego i przyznana kwota jest przekazywana przez Bank Gospodarstwa Krajowego do banku kredytującego tylko wtedy, gdy prace związane z termomodernizacją zostały zakończone.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »