REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Domy drewniane – technologia, stolarka i wykończenie

Dom ze strzechą. Fot. MS więcej niż OKNA
Dom ze strzechą. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Drewno to materiał bardzo uniwersalny i szlachetny materiał. Poza konstrukcją domu, wykonuje się niego stolarkę (okienną i drzwiową) a także wykończa wnętrza.

REKLAMA

Dom ze strzechą. Fot. MS więcej niż OKNA

Drewno z jednej strony pozwala projektować budynki wyróżniające się śmiałymi projektami i niespotykanymi połączeniami materiałów. Umożliwia również nawiązania do architektonicznych tradycji i stworzenie domu idealnie wkomponowanego w otoczenie. W obydwu przypadkach daje poczucie obcowania z naturą i czymś wyjątkowym.

Bomy drewniane – technologie budowy

REKLAMA

Jest wiele technologii konstrukcyjnych, w których podstawowym materiałem wykorzystywanym do budowy domu jest drewno. Najsilniej do dawnych tradycji odwołują się domy z bali, jednak w Polsce jest to wciąż stosunkowo mało popularne rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Ich największą zaletą jest wyjątkowa estetyka, przywodząca na myśl górską zabudowę. Bale dostępne są w różnych rozmiarach i przekroju: okrągłym, prostokątnym czy zaokrąglonym, a zastosowana technologia oraz wybór materiału mają bardzo duży wpływ na trwałość i funkcjonalność tego rozwiązania.

Budownictwo drewniane to także domy o konstrukcji szkieletowej w tzw. technologii kanadyjskiej oraz tzw. domy gotowe lub modułowe. Do ich budowy wykorzystuje się drewniany szkielet prefabrykowany. Największą zaletą budownictwa drewnianego jest szybki czas budowy, zaś wadą konieczność konserwacji oraz krótsza żywotność. W przypadku tego typu rozwiązań bardzo duże znaczenie ma również zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Zobacz także: Zalet i wady domów o lekkim szkielecie drewnianym

- Aby ograniczyć straty ciepła, warto zwrócić uwagę na skuteczną izolację przegród, a także zainwestować w energooszczędną stolarkę. Według naszych badań w domu jednorodzinnym nieszczelne okna mogą być odpowiedzialne za utratę od 15 do 25% energii - mówi Sławomir Dubiela, ekspert z firmy MS więcej niż OKNA.

Szalówka

Alternatywą dla miłośników drewna, którzy wolą postawić dom w tradycyjnej technologii, jest szalówka. W Polsce najczęściej wykonuje się ją z sosnowych lub świerkowych desek. Stale jednak rośnie popularność drzew egzotycznych, takich jak tatajuba, okume czy meranti. Sidingu możemy użyć na ścianie wykonanej z dowolnych materiałów. Niezależnie od rodzaju zastosowanego drewna, oblicówkę drewnianą mocuje się tak samo. Przed montażem należy zaimpregnować oblicówkę farbą kryjącą, lakierem, impregnatem bądź lakierobejcą. Deski przybija się do przytwierdzonego do muru podkładu. Istotne jest, by przymocować je co najmniej 2 centymetry od ściany, aby umożliwić właściwe obsychanie materiału. Co ważne, w grę wchodzi zarówno pokrycie całej elewacji, jak i jej części. Z jednej strony oblicówka pozwala więc na zbudowanie domu imitującego budynek drewniany. Z drugiej, umożliwia łączenie desek z kamieniem i tynkiem, urzeczywistniając najśmielsze nawet projekty architektoniczne.

Zobacz także: Jak wykonać ocieplenie domu drewnianego?

Drewniana elewacja i stolarka okienna

Doskonałym dopełnieniem drewnianej elewacji jest wybór stolarki wykonanej z tego samego surowca. Spójny wygląd całego domu, jednakowa praca materiału, a także naturalne piękno okien, to główne argumenty przemawiające za wyborem drewnianej stolarki.

- Największą popularnością cieszą się okna sosnowemówi Sławomir Dubiela, ekspert z firmy MS więcej niż OKNA.

Doskonale pasują one do wykonanych z tego samego surowca domów z bali. Ich jasna barwa pozwala również na zastosowanie dowolnych lakierów kryjących. Nie bez znaczenia jest również atrakcyjna cena i wysoka trwałość. Oprócz dużej dowolności w kwestii kolorów, pod względem estetyki okna drewniane pozostawiają nam wybór linii, kształtu listwy przyszybowej i rodzaju ozdobnego frezowania. W klasycznych, rustykalnych domach stosuje się ramy o zaokrąglonych krawędziach. W nowoczesnych aranżacjach dominują ostre kąty.

Zobacz także: Okna drewniane – prawdy i mity

Zobacz także:  Zakup okien drewnianych – na co zwrócić uwagę?

W kontekście świeżych, niestandardowych projektów, okna drewniane mają jeszcze jedną zaletę. Mogą mieć praktycznie każdy kształt. W grę wchodzą tradycyjne prostokąty, okręgi i zwieńczone łukiem konstrukcje. Stolarka otworowa z naturalnego tworzywa jest bardziej stabilna niż plastikowy odpowiednik, dlatego doskonale sprawdza się w modelach o dużej powierzchni. Ma to znaczenie szczególnie dziś, gdy stawia się na ogromne przeszklenia i budynki pełne naturalnego światła.

- Wizję architekta dobrze jest skonsultować z doradcą handlowym bądź producentem – ostrzega jednak Sławomir Dubiela.

Trzeba upewnić się, że okno będzie nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Powinno umożliwiać płynne zamykanie i otwieranie skrzydła oraz jego prostą regulację. Jeśli o to nie zadbamy, codzienna eksploatacja domu zbudowanego w oparciu o fantazyjny projekt może być po prostu niekomfortowa.

Wykończenie domu drewnem

Decyzja o wykończeniu domu drewnem musi być świadomym wyborem. Zastosowanie tworzyw naturalnych wymaga więcej dbałości o szczegóły niż otynkowany mur. Należy zadbać o dobrą impregnację materiałów, a co kilka lat trzeba je nieco odświeżyć. Jednak jeśli chcemy stworzyć dom wyjątkowy, inny niż wszystkie, naturalny i ciepły, to warto rozważyć wykończenie stolarką.

Zobacz także: Cegła czy drewno? Różnice między domem drewnianym a murowanym

Źródło: MS więcej niż OKNA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

    Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

    Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

    W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

    Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

    Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

    Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

    Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

    REKLAMA

    Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

    Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

    Jak zaprosić batmana do ogrodu?

    Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

    W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

    W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

    Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

    Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

    REKLAMA

    Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

    Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

    Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

    Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

    REKLAMA