REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozporządzenie EUTR reguluje handel drewnem na terenie Unii Europejskiej

EUTR Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
EUTR Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

REKLAMA

REKLAMA

Od 3 marca 2013 roku obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które reguluje obowiązki podmiotów, które wprowadzają na rynek drewno oraz wyroby drewniane. Rozporządzenie EUTR jest potwierdzeniem legalności pochodzenia surowca (EUTR).

Rozporządzenie to nakłada wymóg na firmy, które po raz pierwszy wprowadzają produkty z drewna do obrotu na terenie Unii Europejskiej, aby wdrożyły system „należytej staranności” (analizę „due diligence”). Jego celem jest zminimalizowanie ryzyka wprowadzenia do obrotu w Unii Europejskiej drewna lub produktów z drewna pozyskanego w nielegalny sposób.

REKLAMA

Od teraz podmioty, które nie będą w stanie przedstawić wyników analizy „due diligence”, lub którym zostanie udowodnione, że wprowadziły do obrotu na terenie Unii Europejskiej drewno pochodzące z nielegalnych źródeł, podlegają sankcjom prawnym.

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC), wiodąca międzynarodowa organizacja handlowa, która reprezentuje jedną z największych na świecie grup eksporterów drewna liściastego, uczestniczyła w pracach Unii Europejskiej nad wprowadzeniem rozporządzania EUTR i całkowicie popiera nową regulację prawną.

„Rozporządzenie EUTR to szansa, aby podkreślić kluczową rolę przemysłu drzewnego w rozwijaniu zrównoważonych łańcuchów dostaw. Wraz z wejściem w życie tego rozporządzenia, przemysł drzewny będzie pierwszym sektorem, który będzie mógł udowodnić, że 100% surowca importowanego do Unii Europejskiej pochodzi z legalnych źródeł” – powiedział David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czy warto stosować drewno na elewacji?

Łańcuch dostaw drewna

REKLAMA

Rozporządzenie EUTR wymaga, aby działający na terenie Unii Europejskiej importerzy drewna posiadali skuteczne systemy zarządzania, które pozwolą im zmniejszyć ryzyko handlu nielegalnie pozyskanym drewnem. Dzięki temu rozporządzenie pozwala wykorzystywać systemy „należytej staranności”, które przez długie lata były wdrażane przez odpowiedzialne podmioty handlujące drewnem.

Mocną stroną rozporządzenia EUTR jest to, że mimo wprowadzania surowych sankcji dla podmiotów, które nie będą w stanie przedstawić wyników analizy „due diligence”, zakłada ono elastyczność w zakresie udowodnienia legalności pochodzenia drewna i produktów z niego wykonanych. Dzięki temu rozporządzenie odpowiada skomplikowanym międzynarodowym łańcuchom dostaw i odmiennym systemom regulacyjnym występującym w krajach, z których drewno jest importowane.

Zobacz także:  Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?

Rozporządzenie EUTR a importerzy drewna

Rozporządzenie EUTR wymaga, aby importer drewna lub produktów z niego wykonanych był w stanie zidentyfikować dla każdej grupy produktów następujące informacje: kraj pochodzenia i tam, gdzie jest to konieczne, region, z którego ono pochodzi oraz zezwolenie na pozyskanie drewna.

REKLAMA

Informacja dotycząca regionu pochodzenia jest wymagana wyłącznie w sytuacji, gdy Unia Europejska oceni, że ryzyko nielegalnego pozyskiwania drewna waha się w zależności od regionów w danym kraju lub też jest różne w przypadku pozwoleń wydawanych na pozyskanie drewna w ramach tych regionów.

Zgodnie z wymogami rozporządzenia EUTR, importer drewna w oparciu o wyniki analizy „due diligence” musi „zapewnić dostęp do dokumentów lub innych informacji, które potwierdzają zgodność tego drewna i produktów z niego wykonanych z odpowiednimi przepisami prawa”. Jednakże rozporządzenie nie określa jakie dokładnie dokumenty lub informacje są najwłaściwsze dla spełnienia tego wymogu. Z pewnością muszą być one wiarygodne, zawierać rzetelne dane oraz muszą charakteryzować się odpowiednią jakością, tak aby umożliwić importerowi drewna poświadczenie, że istnieje znikome ryzyko, że sprowadzone do Unii Europejskiej drewno lub produkt z niego wykonany pochodzi z nielegalnych źródeł.

Co ważne, rozporządzenie EUTR nie wprowadza nowych niepotrzebnych kontroli dostawców drewna z krajów, gdzie istniejące rozwiązania prawne są skuteczne. Ponadto rozporządzenie to nie wymaga od ustawodawców w Europie, aby monitorowali każdą jednostkową dostawę drewna i sprawdzali, czy pochodzi ono z legalnych źródeł.

Zobacz także: Od czego zależą różne rodzaje drewna do okien?

Drewno liściaste z USA a wymogi EUTR

Amerykańskie drewno liściaste spełnia wymogi rozporządzenia EUTR, czego dowodem jest niezależne badanie pt. „Ocena legalnego wyrębu drzewa oraz odnawialnych zasobów amerykańskiego drewna liściastego przeznaczonego na eksport” przeprowadzone na zlecenie AHEC przez ekspertów z firmy konsultingowej Seneca Creek Associates. Autorzy badania zgromadzili wyczerpujące informacje na temat ram prawnych oraz skuteczności regulacyjnych i nieregulacyjnych programów federalnych i stanowych dotyczących przeciwdziałania kradzieży drewna i stosowania zrównoważonej gospodarki leśnej.

Recenzowane przez ekspertów badanie Seneca Creek to jak dotąd jedyne tego typu przedsięwzięcie, które próbuje oszacować ryzyko pochodzenia drewna z niesprawdzonych źródeł, w tym z pozyskanego w wyniku nielegalnej wycinki, w oparciu o normy organizacji Forest Stewardship Council (FSC) dotyczące drewna kontrolowanego i polityki PEFC w zakresie niesprawdzonych źródeł pochodzenia surowców.

Badanie wykazało, że ryzyko pochodzenia z nielegalnych źródeł amerykańskiego drewna liściastego trafiającego do łańcucha dostaw w Stanach Zjednoczonych wynosi mniej niż jeden procent. Wynika to ze skutecznych norm prawnych związanych z zarządzaniem lasami w Stanach Zjednoczonych, w tym prawa własności, a także z faktu, że właścicielami gruntów leśnych są często rodziny, które kultywują tę tradycję od wielu pokoleń. Ponadto wszystkie amerykańskie firmy z branży drzewnej podlegają rygorystycznej ustawie Lacey Act, co dodatkowo zmniejsza ryzyko związane z nielegalnym pochodzeniem amerykańskiego drewna liściastego.

Na podstawie wniosków płynących z badania Seneca Creek, a także najnowszej analizy danych z Indeksu Percepcji Korupcji sporządzonego przez Transparency International, FSC w swoim globalnym raporcie o ryzyku związanym z nielegalnym pochodzeniem drewna stwierdza, że pod kątem wszystkich czterech kryteriów legalności, ryzyko to dla Stanów Zjednoczonych określa się jako niskie.

Wytyczne Komisji Europejskiej w sprawie rozporządzenia EUTR wykazują, że wiarygodne badania przeprowadzone przez osoby trzecie, takie jak badanie Seneca Creek, a także niezależne źródła, np. raporty sporządzone przez FSC, o ile przedstawiają znikome ryzyko pochodzenia produktów z nielegalnych źródeł, są odpowiednią formą dokumentacji dla importerów amerykańskiego drewna liściastego z krajów Unii Europejskiej, a więc spełniają wymogi nowego rozporządzenia.

Z uwagi na to, że rozporządzenie EUTR nakłada na importerów obowiązek postępowania z „należytą starannością” w zakresie upewnienia się, że drewno pochodzi z legalnych źródeł, AHEC przygotował dla swoich członków specjalny przewodnik zawierający niezbędne informacje o wymogach wynikających z EUTR. Dzięki temu eksporterzy amerykańskiego drewna liściastego dysponują narzędziem, które zapewni pomoc importerom tego surowca z krajów Unii Europejskiej. Opracowanie przewodnika było możliwe dzięki aktywnemu udziałowi AHEC w przygotowaniach do wprowadzenia w życie rozporządzenia, w tym spotkaniach z Komisją Europejską i urzędnikami z państw członkowskich, a także dogłębną analizą samego rozporządzenia i stworzonej na jego potrzeby dokumentacji. Przewodnik jest dostępny w angielskiej wersji językowej na stronie http://americanhardwood.org/EUTR/.

Zobacz także:  Drewno elewacyjne jako jeden z nowoczesnych elementów wykończeniowych

Wszystko o AHEC

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom.

Zobacz także: Jak efektownie połączyć drewno z nowoczesnymi materiałami budowlanymi?

Źródło: Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    REKLAMA

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    REKLAMA

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA