REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co można budować na działce bez pozwolenia?

Budowa domu. Fot. Fotolia
Budowa domu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wg prawa budowlanego każde rozpoczęcie robót budowlanych wymaga wydania pozwolenia na budowę. Są jednak wyjątki, kiedy można budować na działce bez pozwolenia na budowę. Zobacz, co można postawić na działce bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę?

REKLAMA

Zgodnie z prawem stawianie budynku oraz inne roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31 Prawa budowlanego, w których wymienione zostały konkretne wyjątki stanowiące odstępstwo od tej zasady. Wymienione w powyższy artykułach budowy obiektów oraz roboty budowlane mogą zatem być prowadzone bez pozwolenia na budowę i bez zagrożenia, że zostaną uznane za samowolę budowlaną. Większość z nich wymaga jedynie zgłoszenia do właściwego organu administracji.

Zobacz także: Legalizacja samowoli budowlanej – krok po kroku

Co można budować bez pozwolenia?

Kluczowy w kwestii budynków, które nie wymagają pozwolenia na budowę jest ust. 1 art. 29 Prawa budowlanego. Zawiera on konkretne obiekty, których postawienie nie wiąże się z uzyskiwaniem pozwolenia. Należą do nich m.in. obiekty gospodarcze, ogrodzenia, wiaty, korty, boiska, przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę, obiekty budowlane piętrzące wodę i upustowe czy obiekty małej architektury. Dwa z nich jednak warto szerzej omówić, są to wolnostojące budynki parterowe o powierzchni do 25m2 oraz tymczasowe obiekty budowlane.

    Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt:  Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Polecany produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Wolnostojące budynki parterowe

Art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego mówi, iż zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę są wolnostojące parterowe budynki gospodarcze, wiaty i altany oraz przydomowe oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Jest to istotna informacja dla tych, którzy po postawieniu domu zamierzają zagospodarować ogród. Większość elementów, które umieszcza się w nim najczęściej, można znaleźć właśnie na liście obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę w tym:

  • przydomowe baseny i oczka wodne (pkt 15),
  • obiektymalej architektury (pkt 24), czyli m.in. posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej oraz niewielkie obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki (zgodnie z art. 3 pkt. 4 Prawa budowlanego),
  • oraz wspomniane, niewielkie altany, oranżerie czy budynki gospodarcze.

Niektóre firmy oferują domki kwalifikujące się jako obiekty, które nie wymagają pozwolenia.

Tego typu domki mogą pełnić role budynków gospodarczych oraz domków letniskowych. Ich wymiary dopasowane są do obowiązujących przepisów. Jednak dla pewności, przed postawieniem takiego domku na działce lub w ogródku, warto upewnić się we właściwym urzędzie, że faktycznie można to zrobić bez pozwolenia na budowę.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach


Zobacz także: Wszystkie dokumenty potrzebne do budowy domu

Tymczasowe obiekty budowlane

REKLAMA

Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie tymczasowych obiektów budowlanych, czyli niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Definicję tymczasowego obiektu budowlanego znaleźć można a art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego. Zgodnie z nim jest to „obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe”.

Zapisy dot. tymczasowych obiektów budowlanych pojawiają się często w kontekście stawiania domków letniskowych. Większość z nich nie spełnia warunków takich jak brak trwałego połączenia z gruntem oraz nieodzowna tymczasowość, czyli obowiązek rozbiórki lub przeniesienia w określony czasie. Do takich tymczasowych obiektów budowlanych niezwiązanych trwale z gruntem można jednak zaliczyć np. domek holenderski, który może pełnić rolę domku letniskowego. To mobilny domek, który można postawić w każdym miejscu, a co za tym idzie w odpowiednim terminie przestawić w inne miejsce.,

Zobacz także: Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Zgłoszenie budowy

Większość ujętych w art. 29 ust. 1 przypadków wymaga zgłoszenia budowy właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej (starosta, wojewoda lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego).

Co powinno zawierać zgłoszenie:

  • opis określający rodzaj, zakres oraz sposób wykonywania zaplanowanych robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia,
  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także inne wymagane pozwolenia, uzgodnienia i opinie,
  • w przypadku tymczasowego obiektu budowlanego obiekt musi być zgodny z katalogiem obiektów, które podaje prawo budowlane i mieć do 25m2, a zgłoszenie musi zawierać: szkice i rysunki tego obiektu wraz z wymiarami: długość, szerokość, wysokość; mapę sytuacyjna z zaznaczonym obiektem oraz naniesionymi odległościami od granic (od granicy sąsiedniej działki 4m z oknami, 3m bez okien; od drogi gminnej 6m; od drogi powiatowej 8m).

Zgłoszenia należy dokonać oczywiście przed planowanym terminem rozpoczęcia prac budowlanych. Do robót można przystąpić, jeżeli w ciągu 30 dni od zgłoszenia organ nie wniesie sprzeciwu w formie decyzji i w ciągu 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia prac. Organ w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia może zażądać uzupełnienia dokumentacji lub wnieść sprzeciw, zrobi to np. w przypadku, gdy planowana budowa narusza ustalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub zgłoszenie obejmuje obiekt wymagający pozwolenia na budowę. 

Zobacz także: Formalności związane a budową domu - Porady

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Źródło: www.dzialkanadmorzem.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA