Wspierane przez państwo, a oparte o rachunek ekonomiczny inicjatywy rządowe mogą w tym zakresie zdziałać bardzo wiele. Najdobitniej widać to na przykładzie niebywałego sukcesu programu wspierającego budownictwo energooszczędne u naszych zachodnich sąsiadów. Mowa o prowadzonym przez niemiecki państwowy bank rozwoju KfW (Kreditanstalt für Wiederaufbau) programie niskooprocentowanych pożyczek i grantów na rozwiązania efektywne energetycznie i źródła energii odnawialnej. Program ten, poprzez efekt swoistej „kuli śniegowej”, okazał się wyjątkowo skuteczny w sytuacji spowolnienia w sektorze budownictwa.
Zobacz także: Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE
reklama
reklama
W zależności od zakresu przeprowadzonych prac, decydujący się na wzięcie udziału w programie inwestorzy mogą liczyć na niskooprocentowane pożyczki lub granty w wysokości dochodzącej do 75 000 euro. Zasady programu są proste:
„Im bardziej efektywny energetycznie będzie twój budynek, tym większego wsparcia udzielamy” wyjaśnia Dirk Markfort z KfW. Dzięki programowi w roku 2011 w Niemczech zmodernizowano pod kątem efektywności energetycznej 200,000 starych budynków. Na lata 2012-2014 niemiecki rząd przewidział budżet rzędu 1.5 miliarda euro. Skąd ta pozorna rozrzutność?
Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badawcze Jülich wynika, że pieniądze zainwestowane w rozwój budownictwa efektywnego energetycznie zwracają się kilkukrotnie. Dzięki stworzeniu (i ochronie istniejących) miejsc pracy dla pracowników sektora budowlanego, konsultantów w zakresie efektywności energetycznej i producentów materiałów budowlanych, „za jedno euro zainwestowane w promocję budowy nowych, wydajnych energetycznie budynków i renowacji istniejących budynków, w 2010 roku rząd zebrał od czterech do pięciu euro.” - jak można przeczytać w raporcie.
Zobacz także: Dopłaty do budowy domów pasywnych – czy to się opłaca?
KfW wspiera zainteresowanych budową lub kupnem budynków efektywnych energetycznie poprzez zapewnienie niskooprocentowanych (obecnie na poziomie 1.26% rocznie) kredytów udzielanych na maksymalny okres 30 lat. Jeśli dany budynek osiągnie tzw. poziom efektywności KfW 40 (oznacza to roczne zużycie energii na poziomie 40% zużycia budynku referencyjnego), bank udziela wówczas dodatkowego grantu w wysokości 10 procent kwoty kredytu. W przypadku standardu na poziomie 55% dodatek ten wynosi 5% kwoty całości kredytu.
Jednym z przykładów termomodernizacji przeprowadzonej we współpracy z KfW jest zlokalizowany w Bottrop dom o powierzchni 269 m2. W pochodzący z roku 1958 budynek zainwestowano kwotę około 45,000 euro, którą przeznaczono na docieplenie fasady, wymianę okien i systemu grzewczego. Dach docieplony 15 lat temu pozostał w stanie nienaruszonym, więc nie było potrzeby jego wymiany. Dzięki dofinansowaniu z programu KfW termomodernizacja została przeprowadzona na skalę znacznie większą niż pierwotnie zakładała to właścicielka domu, Pani Eva Aurich.
Zobacz także: Budować energooszczędnie – co to znaczy?