REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki kupić styropian i oszczędzić na ogrzewaniu? Poradnik

Ocieplanie styropianem. Fot. Termo Organika
Ocieplanie styropianem. Fot. Termo Organika
Termo Organika

REKLAMA

REKLAMA

Ciepłe wnętrze zimą i chłodne latem. Jak stworzyć taki klimat w domu lub mieszkaniu, a do tego mieć niskie koszty związane z ogrzewaniem albo klimatyzacją? Dobrze wykonana termomodernizacja budynku z wykorzystaniem dobrej jakości styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To inwestycja na lata, która szybko się zwraca.

Producenci dostarczają na rynek różne rodzaje styropianów. Najistotniejszy jest jego właściwy wybór. Przy zakupie styropianu zawsze należy zwracać uwagę na jego parametry, zastosowanie oraz jakość.

REKLAMA

Najważniejszy parametr styropianu

REKLAMA

Najważniejszym parametrem styropianu jest  jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda), która w przypadku tego najpopularniejszego izolatora mieści się w przedziale od 0.031 do 0.044 W/(mK). Im mniejsza (niższa) lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Dlatego styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Przy zakupie nie należy kierować się więc samą grubością  izolatora. Niewielka wydawałoby się różnica wartości lambdy, może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów.

12 cm warstwa styropianu o współczynniku lambda 0,042 ma mniejszą izolacyjność niż np. 9 cm o współczynniku lambda 0,032. Jeśli nie musimy oszczędzać warto wybierać styropiany o niższym (lepszym) współczynniku ciepła np. warstwa ocieplenia o grubości 12 cm wykonana ze styropianu  klasy GOLD Termo Organiki chroni przed zimnem równie skutecznie jak kilkudziesięciocentymetrowy betonowy mur.

Zobacz także: Termoizolacja budynku – dlaczego jest taka ważna?

Różny styropian w zależności którą część budynku chcemy ocieplać

Podstawowe wyroby ze styropianu używane w budownictwie, to płyty do ocieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów stromych. Standardowe wymiary płyt styropianowych to 50x100 cm. Ich grubość wynosić może od 10 mm aż do1200 mm. Najczęściej mają krawędzie płaskie, ale istnieją też frezowane. Tego typu płyty zapobiegają powstawaniu mostków termicznych, lecz są nieco droższe od niefrezowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ocieplamy ściany:

Styropian na fasadę najczęściej stosowany jest do izolacji cieplnych ścian budynków mieszkalnych i publicznych, wznoszonych w różnych technologiach, a szczególnie popularnej metodzie ETICS, znanej do niedawna pod nazwami BSO lub metoda lekka-mokra. Obecnie coraz częściej stosowanym standardem grubości ocieplenia jest 15 cm.

Ocieplamy podłogę i dach:

To elastyczny styropian o właściwościach tłumiących dźwięki, przeznaczony do wykonania warstwy izolacji akustycznej układanej na stropach między piętrowych.

Ocieplamy fundament:

Styropian do izolacji fundamentów bogaty jest o kompozycję związków hydrofobowych, które poprawiają jego właściwości i zwiększają odporność na działanie wody.

Styropian do dachów stromych:

Może być stosowana w termoizolacji wszelkiego rodzaju dachów krokwiowych zarówno w przypadku poddaszy użytkowych jak i nieużytkowych.

Zobacz także: Styropian: Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku

Zobacz także: Izolacja obwodowa fundamentów i cokołów w budynku

Jakość styropianu i cena

REKLAMA

Przed zakupem zawsze zwracajmy uwagę na jakość styropianu, bowiem na rynku mogą pojawiać się wyroby producentów, którzy sprzedają niepełnowartościowe płyty, licząc na naiwność klientów i kusząc najniższymi cenami.. Taki izolator nie zapewni oczekiwanych oszczędności. W składzie budowlanym  bardzo trudno sprawdzić na tzw. oko, który styropian jest dobrej jakości, który gorszej,  a który nie powinien w ogóle trafić do sprzedaży.

Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać?  Na pewno należy porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych  styropianów, od tych producentów którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w prasie branżowej oraz internetowych portalach budowlanych, które z produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty naukowe, zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. To naprawdę nie więcej niż 15 minut roboty, a izolację kupujemy na wiele, wiele lat. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej.

Zobacz także: Czy należy ocieplać piwnicę?

Ceny styropianu uzależnione są od jego rodzaju, parametrów i zastosowania. Eksperci budowlani są jednak zgodni, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane mogą być wątpliwej jakości.

Źródło: Termo Organika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA