| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Już za siedem lat na obszarze Unii Europejskiej będzie można stawiać jedynie budynki energooszczędne. Choć mamy jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zgłębić temat rozwiązań, dzięki którym domowe instalacje będą bardziej przyjazne środowisku.

Coraz więcej osób uświadamia sobie, że bycie „eko” po prostu się opłaca, bo pozwala nie tylko dbać o środowisko, ale też o portfel. Dlatego coraz częściej po ekologiczne technologie sięgamy także w budownictwie. Inwestowanie w „zielone” rozwiązania szybko się bowiem zwraca, umożliwiając znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji.

Stajemy się coraz bardziej ekologiczni

Zgodnie z obowiązującymi standardami w przeciętnym polskim domu w ciągu roku zużywamy średnio 120 kWh energii na ogrzanie metra kwadratowego. To znacznie więcej niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie, gdzie średnia wynosi około 50 kWh na rok. Mamy więc sporo do nadrobienia. Tym bardziej, że zgodnie z unijną dyrektywą wszystkie budynki powstające na terenie UE po 31 grudnia 2020 r. będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Ten wymóg ma przyczynić się do realizacji długoterminowego celu, jakim jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i zwiększenie produkcji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych przez wszystkie państwa członkowskie.

Zobacz także: Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?

Sposobów na to, jak obniżyć zużycie energii w budynku jest wiele, a wiedza Polaków na ten temat rośnie. Bardziej świadomie podchodzimy też do ekologii, co przekłada się na coraz większą popularność rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć energochłonność budynku czy straty prądu. Przekonujemy się bowiem, że będąc „eko” jesteśmy nie tylko modni, ale też znacząco obniżamy comiesięczne rachunki za prąd. Do stosowania bardziej ekologicznych rozwiązań zachęcają także preferencyjne kredyty. Do zmian motywować będą także dotacje na przyjazne środowisku budownictwo. Na ten cel będzie można uzyskać nawet 50 tys. złotych dofinansowania. Sięgnięcie po nowoczesne i zarazem energooszczędne technologie będzie więc łatwiejsze.

Zielone technologie stają się coraz bardziej popularne

Większą oszczędność energii w budynku można osiągnąć na wiele sposobów. Na jej zużycie wpływ ma przede wszystkim sama bryła i konstrukcja budynku. Obniżeniu zużycia energii sprzyja także przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, polegających na przykład na docieplaniu murów, wymianie okien i drzwi czy systemu grzewczego. Energooszczędne budownictwo charakteryzuje się także stosowaniem nowoczesnych systemów ogrzewania (na przykład tych wykorzystujących pompy ciepła) i pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych dzięki kolektorom słonecznym, ogniwom fotowoltaicznym czy przydomowym elektrowniom wiatrowym.

Zobacz także: Domy pasywne – czy są tańsze niż tradycyjne?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »