reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Brama przesuwna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Brama przesuwna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Kupując bramę przesuwną powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak często będziemy ją otwierać, przy jakim budynku będziemy ją montować oraz dobrać sposób otwierania do jej masy. Zobacz poradnik.

Jak często będziemy otwierać bramę?

Na prywatnych posesjach bramę otwieramy od 1 do 6 razy dziennie, licząc zarówno jej otwarcie jak i zamknięcie. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osiedli i wspólnot mieszkaniowych, gdzie częstotliwość otwierania bramy wynosi nawet 100 cykli. Kupując bramę przesuwną powinniśmy zwrócić na to uwagę. Jeśli kupujemy bramę do domu jednorodzinnego, wystarczy nam standardowa brama, do budynków wielorodzinnych, lepiej wybrać bramę o wytrzymalszej konstrukcji.

Zobacz także: Murowanie klinkierowego ogrodzenia. Przewodnik, krok po kroku

Dobieramy szerokość bramy

Na szerokości wjazdu nie powinniśmy oszczędzać. Każdy przejazd przez bramę powinien być łatwy i bezpieczny. Przy standardowym wjeździe na posesję pod kątem prostym względem ulicy, zaleca się zakup i montaż bram o minimalnym świetle wjazdu  wynoszącym ok. 4 m (szerokość samochodu + 2 m). Oczywiście, im wjazd jest szerszy, tym jest wygodniejszy i bezpieczniejszy.

Brama przesuwna. Fot. Betafence

Wybierając bramę przesuwną do budynku przemysłowego, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę gabaryty pojazdów, które będą przez nią przejeżdżać. Takie pojazdy jak ciężarówki, autobusy mają dość ostry zakręt tylnej osi. Planując zakup bramy do budynku gospodarczego, powinniśmy o tym pamiętać.

Zobacz także: Wybieramy ogrodzenie – kamienne, drewniane czy klinkierowe?

Wybieramy miejsce na montaż bramy

Miejsce montażu bramy przesuwnej powinniśmy wybrać jeszcze przed jej zakupem. Powinniśmy określić kierunek otwierania bramy, a także sprawdzić czy mamy wystarczająco miejsca w prostej linii ogrodzenia, do jej otwarcia. Aby to obliczyć,  można skorzystać z prostego wzoru:  

Lmax = 7*światło wjazdu/3

Gdzie:

Lmax – maksymalna długość ogrodzenia

Możemy też poprosić producenta o przygotowanie projektu z dokładnymi wymiarami.

Brama przesuwna. Fot. Betafence

Należy pamiętać o tym, aby w miejscu, w którym będzie znajdować się brama i w obszarze, w którym będzie się przesuwać – nie znajdowała się furtka. Może to stwarzać problemy w komunikacji.

Zobacz także:  Bramy garażowe – rodzaje

Wypełnienie bramy – które będzie najlepsze?

To, jakie wypełnienie bramy wybierzemy zależy od kilku czynników. Duży wpływ na rodzaj wypełnienia bramy ma jej przeznaczenie oraz gust wybierającego. W przemyśle preferowane są bramy o profilu zamkniętym, są one bezpieczniejsze i wytrzymalsze, niż te o ażurowym prześwicie. Do domów jednorodzinnych najczęściej wybiera się lekkie bramy ażurowe.

Ochrona antykorozyjna

Jeśli chcemy, aby nasza brama była trwała i wytrzymała, a także miała atrakcyjny wygląd  zaleca się zakup bramy ocynkowanej ogniowo i pomalowanej proszkowo. To rozwiązanie najczęściej wybierane przez inwestorów. W przypadku bram przemysłowych ich wygląd nie jest taki istotny, liczy się przede wszystkim trwałość i wytrzymałość. To dlatego, w tym przypadku najczęściej wybiera się bramy ocynkowane ogniowo.   

Brama przesuwna. Fot. Betafence

Co wybrać: bramę ręczna, czy bramę automatyczną?

Jeśli planujemy zakup bramy, która będzie znajdować się przy budynku jednorodzinnym i nie będziemy jej zbyt często otwierać, a jej masa nie przekroczy 150 kg – możemy zdecydować się na zakup bramy ręcznej. W takim przypadku, bramę zamyka się kluczem patentowym na zamek hakowy. Jeśli bramy będziemy używać częściej niż 2–3 razy dziennie, lub też masa wybranej przez nas bramy przekracza 150 kg warto rozważyć zakup bramy automatycznej – z racji jej masy, taki sposób otwierania będzie bardziej korzystny. Montażu takiego rodzaju bramy nie należy wykonywać samodzielnie, najlepiej powierzyć to specjalistom, którzy w sposób profesjonalny poprowadzą instalację i ustawią bramę w odpowiedniej pozycji. Jeśli sami zrobimy to nieumiejętnie, może dojść do wypadku.

Zobacz także: Kupujemy kostkę brukową krok po kroku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Brama przesuwna. Fot. Betafence
Brama przesuwna. Fot. Betafence

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama