REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uszczelnianie okien na zimę – sposoby

Dom jednorodzinny zimą. Fot. MS więcej niż OKNA
Dom jednorodzinny zimą. Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Uszczelnianiem okien należy zająć się, kiedy na zewnątrz temperatura jest dodatnia. Można też wymienić wszystkie okna na nowe, niestety wiąże się to z większymi kosztami. Zobacz, w jaki sposób można samodzielnie uszczelnić okna.

Jak uszczelnić szpary pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem okiennym?

Szpary znajdujące się pomiędzy ościeżnicą okna, a jego skrzydłem najłatwiej wyeliminować uszczelkami samoprzylepnymi – kupimy je w każdym markecie budowlanym. Z jednej strony są pokryte warstwą kleju, dlatego ich stosowanie jest niezwykle łatwe. Możemy zaopatrzyć się m.in. w uszczelki z pianki poliuretanowej, gąbki oraz gumy.

REKLAMA

Przed klejeniem powinniśmy dokładnie oczyścić podłoże z zanieczyszczeń, kurzu i brudu. Bardzo ważne, abyśmy dobrali też grubość, szerokość oraz profil (kształt) uszczelki do wielkości szczelin. W przeciwnym wypadku okno dalej pozostanie nieszczelne, albo nie będziemy mogli go zamknąć.

– Zakup uszczelek, powinniśmy traktować jako działanie doraźne, tymczasowe, pozwalające co najwyżej przeczekać z wymianą stolarki do wiosny – radzi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

– Stare okna są bardzo często wypaczone i krzywe. Skrzydło może w jednym miejscu przylegać do ościeżnicy, ale już kilkanaście centymetrów dalej odstawać. Wymiary szczelin są więc bardzo zróżnicowane. W efekcie, mimo naszych starań, i tak nie zlikwidujemy wszystkich nieszczelności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak prawidłowo dobrać uszczelkę okienną?

Poza tym, jeśli okna posiadają już system uszczelek, zastosowanie kolejnej uszczelki doprowadzi do tego, że swoją funkcję przestaną pełnić te oryginalne. Przez okno
w dalszym ciągu będzie więc uciekać znaczna część energii.

Uszczelnianie okna silikonem, zamiast kitem szklarskim

Przez wiele lat, miejsce styku szyby z ramą okna uszczelniano kitem szklarskim. Jest to miejsce newralgiczne, dlatego warto sprawdzić, czy i on nie nadaje się do wymiany. Możemy go zastąpić silikonem. Po kilku próbach ze specjalnym pistoletem w ręce, nie powinniśmy mieć z tym kłopotu. Silikonu nie trzeba też ręcznie rozrabiać, ani malować. Nie bez znaczenia jest też to, że szyby w starych oknach – nawet podwójne, nie dorównują parametrami termicznymi nowoczesnym szybom zespolonym - ich izolacyjność, dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii, jest trzy, a w przypadku szyb dwukomorowych (czyli trzyszybowych), nawet sześciokrotnie lepsza.

Okno uszczelnione silikonem. MS więcej niż OKNA

Przygotowanie okien do zimy

REKLAMA

Przygotowując nasze okna do zimy, nie powinniśmy opierać się też tylko i wyłącznie na radach udzielanych przez znajomych, czy internautów na forach internetowych. O ile wata, styropian, czy zwykła taśma mogą być co najwyżej nieskuteczne, o tyle aplikacja wzdłuż okiennego skrzydła silikonu, czy kitu, doprowadzi do tego, że na wiosnę możemy już ich nie otworzyć. Z kolei pianka montażowa, która rozpręża się pod wpływem wilgoci, w najgorszym wypadku wyrwie okna z zawiasów. A wtedy będziemy je musieli wymienić znacznie szybciej niż planowaliśmy. Naszych problemów nie rozwiąże też zabicie okien gwoździami albo ich skręcenie.

Nawet, jeśli dzięki uszczelkom uda nam się wyeliminować większość przedmuchów, to i tak poziom komfortu cieplnego w domu nie będzie nigdy wystarczający. Pamiętajmy, że jest to rozwiązanie pozwalające raczej przetrwać kolejną zimę i przygotować się do decyzji o wymianie okien na nowe – najlepiej energooszczędne.

Zobacz także: Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?

Źródło: MS więcej niż OKNA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA