REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Który producent styropianu jest najlepszy?

Styropian. Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu
Styropian. Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu
Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

REKLAMA

REKLAMA

Jak sprawdzić, który producent styropianu jest najlepszy? Jak sprawdzić, czy produkowany styropian jest dobrej jakości? Gdzie znaleźć listę najlepszych producentów styropianu?

Jak sprawdzić, czy kupowany styropian spełnia normowe wymagania? Instytut Technologii Budowlanej wraz z Polskim Stowarzyszeniem Producentów Styropianu wprowadzili oznaczenie, które ma pomóc Inwestorom w zakupie dobrego jakościowo materiału. Oznaczenie „Gwarantowany Styropian” będzie można znaleźć na opakowaniu.

REKLAMA

Warunkiem uzyskania tytułu jest spełnienie wymogów Programu w zakresie czytelnego oznakowania wyrobów i rzetelnego informowania konsumentów o deklarowanych cechach oferowanego styropianu.

Kto będzie przyznawał oznaczenie „Gwarantowany Styropian”?

O przyznaniu wyróżnienia decyduje Rada Programowa w składzie: inżynier Anna Kuliś, specjalista z zakresu wyrobów budowlanych, mecenas Aleksander Stawicki, partner w kancelarii prawnej WBK Wierciński, Kwieciński, Baehr, która zapewnia obsługę prawną Programu, oraz Kamil Kiejna, prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS).

Zobacz także: Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznaczenia na styropianie – co oznaczają?

REKLAMA

Uczestnicy Programu zobowiązali się do umieszczenia na swych wyrobach dodatkowej tabeli wielkości 10 na 30 cm informującej konsumentów o najważniejszych cechach deklarowanych, decydujących o jakości styropianu: odporności na ściskanie (CS), współczynnika przewodzenia ciepła (lambda) oraz minimalnej gęstości jednego metra sześciennego danej odmiany. Austrotherm, Eurotermika, Gutkowski i Knauf Industries Polska podają już taką informację na wszystkich swoich produktach. Trwająca obecnie dalsza weryfikacja rynku wskazuje, że ich śladem podążają kolejne firmy i lista Rzetelnych Producentów Styropianu będzie coraz dłuższa. Tego typu działania to z pewnością dobry kierunek. Wzmacniają one uczciwą konkurencję i służą tworzeniu dobrych standardów na rynku styropianu dla budownictwa. To także przykład dla innych branż gospodarki, że racjonalna samoregulacja może być skutecznym sposobem na poprawę jakości produktów, co zawsze jest w interesie konsumentów – podkreśla mecenas Stawicki.

Prezes PSPS Kamil Kiejna dodaje, że głównym celem zamieszczania na paczkach styropianu przewidzianej w Programie tabeli jest dostarczenie konsumentom wskazówek pomagających wybrać dobry styropian. – Tabela nie tylko w bardzo przystępny sposób wskazuje najistotniejsze dla jakości styropianu parametry, ale też pozwala je samodzielnie sprawdzić. Przeprowadzenie prostego testu jakości umożliwia zawarta w tabeli, a standardowo nieujawniana przez producentów, dodatkowa informacja o gęstości danej odmiany wyrobu. Wystarczy zważyć paczkę styropianu, by sprawdzić, czy jego deklarowane cechy mogą być spełnione. Jeśli styropian jest zbyt lekki, jego jakość może budzić wątpliwości – tłumaczy prezes Kiejna.

– Producenci, którzy jako pierwsi stworzyli potencjalnym klientom taką możliwość, z pewnością zasługują na wyróżnienie – dodaje.

Tytuł Rzetelnego Producenta Styropianu nie będzie przyznawany bezterminowo!

Mecenas Stawicki zwraca jednocześnie uwagę, że tytuł Rzetelnego Producenta Styropianu nie przysługuje bezterminowo:

– W Programie Gwarancji Jakości Styropianu realizowane będą regularnie, przynajmniej dwa razy w roku, kontrole styropianu dostępnego na rynku. Pobrane z rynku próbki badać będzie niezależne laboratorium. Jeśli wyrób uzyska negatywny wynik kontroli cech deklarowanych oraz minimalnej wymaganej dla wybranej odmiany styropianu gęstości, jego producent utraci tytuł. Na Listę Rzetelnych Producentów Styropianu może powrócić dopiero po pozytywnym przejściu dwóch kolejnych etapów kontroli.

Zobacz także:  Czy można stosować styropian do izolacji dachu?

W 2013 roku odbędą się dwa cykle kontroli wyrobów ze styropianu dostępnych na polskim rynku, po których nastąpi certyfikacja bądź wdrożenie przewidzianego systemu sankcji. Aktualizowaną na bieżąco Listę Rzetelnych Producentów Styropianu można sprawdzać na stronie www.gwarantowanystyropian.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA