reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak dobierać drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Jak dobierać drzwi do poszczególnych pomieszczeń w domu?

Jak dobrać drzwi do łazienki, kotłowni, garażu, drzwi wejściowe czy pokojowe? Czy drzwi pokojowe można zamontować w łazience? Wybór drzwi powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Do pomieszczeń o różnej specyfice wybieramy różne rodzaje skrzydeł drzwiowych.

Łazienka

Ze względów praktycznych zaleca się, aby drzwi do łazienki były wyposażone w zamek WC. Dodatkowo, w zależności od zaleceń projektanta obiektu, drzwi takie powinny być wyposażone w kratkę wentylacyjną, podcięcie lub tuleje o minimalnej powierzchni przepływu powietrza równiej 220 cm2. Jeśli istnieje potrzeba doświetlenia łazienki, skrzydło drzwiowe może być przeszklone szybą nieprzejrzystą.

Zobacz także: Jak urządzić łazienke - porady

Pokój dzienny

Drzwi do salonu lub jadalni, w zależności od gustu, mogą być pełne, przeszklone lub w całości szklane. Jeśli istnieje taka potrzeba, można je wyposażyć w zamek z kluczem lub bez klucza. Ciekawym rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się zwłaszcza w małych mieszkaniach są drzwi łamane lub montowane w systemie przesuwnym. Pozwalają zaoszczędzić miejsce, które zazwyczaj potrzebne jest do otwarcia tradycyjnie rozwieralnego skrzydła.  

Garaż i kotłownia

W przejściu między domem, a garażem lub domem i kotłownią zaleca się stosowanie drzwi przeciwpożarowych. Drzwi takie powinny posiadać certyfikat odporności ogniowej EI30. Zaleca się także, aby były to drzwi pełne na wkładkę, wyposażone w zamykacz lub opcjonalnie próg stały bądź uszczelkę opadającą.

Zobacz także:  Garaż – jak go dobrze zaprojektować?

Drzwi wejściowe

Drzwi wejściowej powinny posiadać minimum II klasę antywłamaniowości. Solidne skrzydła wyposażone są w zamek wielopunktowy z dwoma wkładkami oraz uszczelkę opadającą oraz próg stały. Zawiasy powinny także posiadać bolce antywłamaniowe.

Przy zakupie drzwi należy sprawdzić czy dany producent posiada dokumenty pozwalające na produkcję takowych. Aprobata techniczna jest obligatoryjna dla wszystkich drzwi oprócz zewnętrznych, dla których wybiera norma wyrobu. Oprócz tego dla drzwi przeciwpożarowych obowiązuje certyfikat zgodności. Numer aprobaty technicznej powinien znajdować się na etykiecie produktu.

Zobacz także: Jak dobrze wybrać drzwi zewnętrzne?

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi z zabezpieczeniem antywłamaniowym?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drzwi brązowe. Fot. Invado
Drzwi brązowe. Fot. Invado

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama