| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak zabezpieczyć przed zimą rynny, bramy i ogrodzenia?

Jak zabezpieczyć przed zimą rynny, bramy i ogrodzenia?

Okres zimowy to czas, który często weryfikuje sprawność wielu sprzętów znajdujących się wokół domu. Mróz i niskie temperatury potrafią wyrządzić szkody. Zobacz jak zabezpieczyć przed zimą rynny, bramy i ogrodzenia?

Jak dbać o rynny zimą?

Najważniejsza rzeczą, gwarantująca sprawność w działaniu rynien jest ich drożność.  Dlatego też zawsze kontrolując stan orynnowania, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić ich drożność, czy coś nie blokuje ich odpływu (np. opadłe z drzew liście). Jeśli do czasu  zimy nie udrożnimy rynien, to to, co się w nich znajduje, przy odrobinie wilgoci zamarznie i uniemożliwi swobodny odpływ wody z powierzchni dachu aż do wiosny. Woda spływająca z połaci dachowych, zamiast spływać rynnami, będzie spływać po ścianach, może to powodować pojawienie się zacieków na  ścianach i sufitach, także wewnątrz budynku.

Rynna. Fot. Fotolia

Zobacz także: Rynny - inne porady

Jak dbać o bramę zimą?

Podczas zimy, ruchome elementy bram takie jak zawiasy i łożyska bardzo podatne są na uszkodzenia. Dlatego też w tym okresie powinniśmy zadbać o ich stan bardziej, niż w pozostałej części roku. Istotne jest także to, aby brama była równo wypoziomowana, zwłaszcza jeśli jest to brama przesuwna samonośna. Jej niepoprawna praca może uszkodzić łożyska. Aby brama służyła nam przez wiele lat, podczas zimy zadbajmy też o je właściwe otwieranie, nie róbmy nic na siłę, a także odśnieżajmy podjazd.

Brama. Fot. Fotolia

Ogrodzenie zimą

Jak dbać o bramę podczas zimy – już wiemy. Dbając o bramę, nie zapomnimy o ogrodzeniu. O ile zainwestowaliśmy w ogrodzenie dobrej jakości, nie będzie ono wymagać od nas jakiś specjalnych prac w okresie zimowym. Jeśli posiadamy drewniane ogrodzenie – jeszcze w okresie jesiennym powinniśmy pomyśleć o jego impregnacji w celu zabezpieczenia drewna przed wilgocią pojawiającą się podczas roztopów. Jeśli podczas budowy domu wykonaliśmy prowizoryczne ogrodzenie kiepskiej jakości, pod wpływem śniegu może ono ulec zniszczeniu. Przed zimą pomyślny o jego wzmocnieniu.

Ogrodzenie. Fot. Materiały prasowe

Zobacz także: Bramy i ogrodzenia - porady

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »