reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Jak przygotować podłoże pod klinkierową cegłę brukową?

Jak przygotować podłoże pod klinkierową cegłę brukową?

Układanie cegły brukowej, aby zostało wykonane prawidłowo, wymaga przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. W pierwszej kolejności należ przygotować podłoże, w taki sposób aby było wytrzymałe i odporne na obciążenia. Zobacz poradnik, jak to zrobić.

Przygotowanie warstwy nośnej

Aby dobrze przygotować warstwę nośną pod klinkierową cegłę brukową należy dobrze zagęścić warstwy, ponadto podłoże nie może być przemarznięte. Wykonując warstwę nośną, na podłoże nanosi się warstwę gruntu, która wyrównuje podłoże i służy do równomiernego podziału obciążenia. Warstwę wyrównującą wykonuje się np. z mieszanki żwirku i piasku o wielkościach ziaren 0/16, 0/32 i 0/45.

Zobacz także: Materiał na podjazd – Klinkier

Przygotowanie podbudowy pod kostkę brukową

Pod nawierzchnie z klinkierowej cegły brukowej, w zależności od tego co będzie się po niej poruszać, powinno się nanieść podbudowę o odpowiedniej grubości. Grubość podbudowy zależy od rodzaju podłoża i wynosi od 20 cm (podłoża piaskowe) do 40 cm (podłoża gliniaste). Podbudowę należy zagęścić warstwowo wibratorem powierzchniowym.
Niezbędnym warunkiem nienagannego wykonania nawierzchni z klinkierowej cegły brukowej jest bardzo dokładne przygotowanie prac. Chodzi tu o ustalenie wysokości, spadku (pochylenia) i kierunku pochylenia tak, żeby zapewnić prawidłowe odprowadzanie wody.

Fot. Röben

Krawędzie i obramowania – wykonanie

Po określeniu wiązania klinkierowej cegły brukowej domierza się obramowania krawędzi i rozmierza tak, żeby nie trzeba było przycinać cegieł, jeżeli jest to konieczne, mierzy się stopnie różnic za pomocą tyczki mierniczej.
W szczególnych przypadkach, jeśli nie można odprowadzić wody na zewnątrz,  należy wcześniej wykonać odwodnienie całego obszaru i odprowadzić je do kanalizacji deszczowej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Cieniowane cegły brukowe. Fot. Röben
Cieniowane cegły brukowe. Fot. Röben

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama