REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować podłoże pod klinkierową cegłę brukową?

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Cieniowane cegły brukowe. Fot. Röben
Cieniowane cegły brukowe. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Układanie cegły brukowej, aby zostało wykonane prawidłowo, wymaga przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. W pierwszej kolejności należ przygotować podłoże, w taki sposób aby było wytrzymałe i odporne na obciążenia. Zobacz poradnik, jak to zrobić.

Przygotowanie warstwy nośnej

Aby dobrze przygotować warstwę nośną pod klinkierową cegłę brukową należy dobrze zagęścić warstwy, ponadto podłoże nie może być przemarznięte. Wykonując warstwę nośną, na podłoże nanosi się warstwę gruntu, która wyrównuje podłoże i służy do równomiernego podziału obciążenia. Warstwę wyrównującą wykonuje się np. z mieszanki żwirku i piasku o wielkościach ziaren 0/16, 0/32 i 0/45.

REKLAMA

Zobacz także: Materiał na podjazd – Klinkier

Przygotowanie podbudowy pod kostkę brukową

Pod nawierzchnie z klinkierowej cegły brukowej, w zależności od tego co będzie się po niej poruszać, powinno się nanieść podbudowę o odpowiedniej grubości. Grubość podbudowy zależy od rodzaju podłoża i wynosi od 20 cm (podłoża piaskowe) do 40 cm (podłoża gliniaste). Podbudowę należy zagęścić warstwowo wibratorem powierzchniowym.
Niezbędnym warunkiem nienagannego wykonania nawierzchni z klinkierowej cegły brukowej jest bardzo dokładne przygotowanie prac. Chodzi tu o ustalenie wysokości, spadku (pochylenia) i kierunku pochylenia tak, żeby zapewnić prawidłowe odprowadzanie wody.

Fot. Röben

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krawędzie i obramowania – wykonanie

Po określeniu wiązania klinkierowej cegły brukowej domierza się obramowania krawędzi i rozmierza tak, żeby nie trzeba było przycinać cegieł, jeżeli jest to konieczne, mierzy się stopnie różnic za pomocą tyczki mierniczej.
W szczególnych przypadkach, jeśli nie można odprowadzić wody na zewnątrz,  należy wcześniej wykonać odwodnienie całego obszaru i odprowadzić je do kanalizacji deszczowej.


Nasyp

Dla późniejszej nawierzchni górnej trzeba stworzyć równoległy do gotowej powierzchni spadek. W tym celu nanosi się żwir i piasek (np. mieszankę substancji mineralnych, przy zachowaniu uziarnienia  0/16, 0/32, 0/45) oraz wyrównuje go, uwzględniając wymiar zagęszczenia (ok. 2/3 wysokości warstwy nasypanej). Poziom zagęszczenia nasypu, w tym przypadku żwiru i piasku, wynosi około 2/3 wysokości warstwy nasypanej. W przypadku gruboziarnistego materiału sypkiego należy zwrócić uwagę na to, że uziarnienie wraz ze wzrostem nanoszonych warstw maleje, a grubości warstw są w dużej mierze równe. Pozwoli to na uniknięcie różnic w osiadaniu powstałej nawierzchni.

Zobacz także: Kupujemy kostkę brukową krok po kroku

Krawędzie

REKLAMA

Trwałe, stabilne obramowanie krawędzi zapewnia doskonałą wytrzymałość nawierzchni z klinkierowej cegły brukowej, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z różnicami wysokości w stosunku do otoczenia lub w przypadku przylegania nieutwardzonych powierzchni. W tym celu umieszcza się podbudowę z betonu, pełniącą rolę podpory, która musi być dokładnie wymierzona i związana (twarda).

Pozycję obramowania krawędzi ustala się przy uwzględnieniu wymiaru nominalnego klinkierowej cegły brukowej wraz z wymiarem spoiny (minimum 3mm). Aby obliczyć wysokość warstwy obramowania krawędzi, należy uwzględnić odpowiedni dla odprowadzania wody spadek (co najmniej 2,5%). Kierunek odpływu jest zawsze od budynku. Obramowanie krawędzi można ułożyć z bardzo wąską spoiną lub ze spoiną z zaprawy na betonowym podłożu. Sznur należy położyć po stronie klinkierowej cegły brukowej. Spoiny trzeba całkowicie wypełnić zaprawą i zaspoinować gładzią cementową do fug. W przypadku wszystkich powierzchni, oprócz ścieżek w ogrodzie, powinno się umocnić krawędzie, stosując podpory grzbietowe z zaprawy.

Zewnętrzna warstwa nośna

Po ukończeniu obramowania krawędzi nanosi się ostatnią warstwę nośną nawierzchni górnej. Powinna się ona składać z uziarnionej substancji. Wysokość konstrukcji nawierzchni, czyli podłoża i klinkierowej cegły brukowej, wynika z zagęszczonego podłoża. Aby ją obliczyć, należy do grubości klinkierowej cegły brukowej dodać od 3 do 5 cm. Najwyższą warstwę nośną stanowiącą podłoże pod nawierzchnię z klinkierowej cegły brukowej należy położyć na odpowiedniej wysokości i zagęszczać warstwowo tak, by powstała zamknięta powierzchniowo płaszczyzna. Gotowa podbudowa z odpowiednią powierzchnią najwyższej warstwy nośnej pozwala na rozpoczęcie kolejnych etapów prac przy układaniu klinkierowej cegły brukowej.

Zobacz także: Jak zaprojektować profesjonalne ogrodzenie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA