REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Prefabrykowane elementy z klinkieru – nadproża, parapety i inne

Schody klinkierowe.
Schody klinkierowe.
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Prefabrykowane elementy z klinkieru to zarówno drobne detale jak i większe konstrukcje. Prefabrykowane elementy z klinkieru to duże ułatwienie w wykonywaniu schodów, nadproży czy ogrodzeń. Zobacz dlaczego.

Gotowe elementy budowlane z klinkieru mają różne formy. Od małych, takich jak kaptury na słupki ogrodzeń, przez większe, jak nadproża czy parapety, po olbrzymie konstrukcje obejmujące sufity, gzymsy, a nawet całe ściany budynków. Są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie występują techniczne ograniczenia w zastosowaniu standardowych technik murarskich. Może to wynikać ze stopnia skomplikowania zaprojektowanej przez architekta konstrukcji - pracochłonne murowanie cegły po cegle na miejscu może być niemożliwe bądź po prostu nieopłacalne. Prefabrykowane elementy stosuje się również ze względu na precyzję ich wykonania, która pozwala na uniknięcie wykwitów i zapobiega niszczeniu danej konstrukcji. Ze względu na swoje zalety, znajdują zastosowanie zarówno przy budowie małych domów jednorodzinnych, jak i olbrzymich obiektów w przestrzeni publicznej. 

REKLAMA

Zobacz także: Cegła klinkierowa – materiał do wykończenia wnętrz oraz elewacji

Prefabrykowane elementy – małe elementy i większe konstrukcje

REKLAMA

Prefabrykowane elementy są przygotowywane jako całość. Dotyczy to zarówno mniejszych elementów, czyli kapturów na słupki, parapetów klinkierowych, stopni schodów, nadproży, łuków, okrągłych okien czy kompletnych ogrodzeń, jak i większych konstrukcji, których forma i kształt wynika z zamysłu architekta. Mniejsze elementy gotowe są często dostępne w hurtowniach budowlanych lub na zamówienie, natomiast większe są kompleksowo opracowywane przez działy techniczne producentów we współpracy z architektami, od zaplanowania danego elementu gotowego, po jego wykonanie i przywiezienie na plac budowy.

– Gotowe elementy budowlane mogą być spoinowane albo na budowie, albo od razu u producenta mówi Krzysztof Omilian, ekspert z firmy Röben. – Jeśli są fugowane na budowie, część prefabrykowana idealnie wkomponuje się w całą płaszczyznę. Jednak nawet spoinowane u producenta są nie do rozpoznania jako pojedyncze części, ponieważ podczas zamówienia ustala się z inwestorem kolor oraz producenta spoiny, która została zastosowana np. na elewacji i dobiera się identyczny. Po przywiezieniu na plac budowy pozostaje tylko zafugować miejsca łączenia – wyjaśnia.             

Zobacz także: Elewacje klinkierowe w domu jednorodzinnym                                                           

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prefabrykowane elementy budowlane – szybko i tanio

Prefabrykowane elementy budowlane zapewniają przede wszystkim oszczędność czasu. Pozwolą na wykonanie schodów przed domem w ciągu godziny czy wmurowanie skomplikowanego nadproża w czasie kilkunastu minut. Dzięki temu gwarantują dotrzymanie terminu realizacji budowy, mogą też być montowane w okresie zimowym, co minimalizuje występowanie przestojów. Inwestorzy oszczędzają też pieniądze, ponieważ skomplikowane i kosztowne elementy budowlane można wykonać w zakładzie prefabrykacji mniejszym nakładem pracy. Wykorzystanie gotowych elementów budowlanych pozwala również na bardzo precyzyjne wykonawstwo oraz uniknięcie błędów i defektów, w tym mostków cieplnych. Jednocześnie należy podkreślić, że użyte do produkcji gotowych elementów budowlanych cegły klinkierowe i licowe pochodzą zawsze z tej samej partii produkcyjnej, co cegły, z których ułożono elewację lub które wykorzystano w pozostałej części inwestycji. Ponadto, prefabrykowane konstrukcje są odporne na opady atmosferyczne i wnikanie wilgoci, bez konieczności zastosowania dodatkowych uszczelnień.

Źródło: Röben

Element filara klinkierowego.
Röben
Element filara schodów.
Röben
Elementy klinkierowe: nadproża i parapety.
Röben
Elementy prefabrykowane z klinkieru.
Röben
Elewacja klinkierowa.
Röben
Kaptur klinkierowy na słupek.
Röben
Konstrukcja szalunku do wykonania gzymsu.
Röben
Montaż czoła filara klinkierowego.
Röben
Montaż elementów klinkierowych.
Röben
Naroże klinkierowe - elementy parapetowe.
Röben
Parapet z cegieł.
Röben
Przygotowanie produktów klinkierowych do transportu.
Röben
Dolne podparcie - zbrojenie.
Röben
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

REKLAMA

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA