REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór okna dachowego – jak wybrać najlepsze?

Małgorzata Lubczyńska
Ekspert z firmy Blachy Pruszyński
Okno drewniane. Fot. Blachy Pruszyński
Okno drewniane. Fot. Blachy Pruszyński
Blachy Pruszyński

REKLAMA

REKLAMA

Kupno okna dachowego może być dość kłopotliwe, zwłaszcza jeśli się na tym kompletnie nie znamy. Aby kupić jak najlepsze okno dachowe, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, zobacz jakie.

Istnieje kilka obiektywnych parametrów, dzięki którym można zweryfikować czy mamy do czynienia z wyrobem dobrej jakości.

REKLAMA

Pierwszy ze wspomnianych parametrów to tzw. współczynnik przenikania ciepła. Mówi on o tym, w jakim stopniu okno będzie chroniło dom przed ubytkami ciepła zimą i przenikaniem ciepła do wewnątrz latem. Współczynnik ten – dla całego okna opisywany skrótem UW – w dobrej jakości produktach powinien być mniejszy niż 1,5. Wartość współczynnika dla samej szyby (UG) nie powinna natomiast przekraczać 1,2.

Zobacz także: Jak dobierać rozmiar okien dachowych do poddasza?

Kolejnym z głównych parametrów, jakie należy brać pod uwagę podczas wyboru okna dachowego, jest klasa przepuszczalności powietrza. Dla dobrych produktów wynosi ona 3, a bardzo dobrych – 4.

REKLAMA

Istotna jest też wodoszczelność okna. Wyrażana jest ona ciśnieniem, z jakim woda (np. deszcz) napiera na okno. W przyzwoitej jakości wyrobach ciśnienie powinno wynosić 900 Paskali, a w dobrych – 1100 Paskali. Natomiast wzorcowe parametry to przedział od 1200 do 1250 Paskali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Są jeszcze dwa podstawowe wskaźniki, o których trzeba pamiętać przymierzając się do zakupu okna dachowego. Pierwszy to wytrzymałość na obciążenie wiatrem (optymalny wybór to klasa 3 lub 4), drugi natomiast to współczynnik oporu akustycznego, mówiący, w jakim stopniu okno tłumi hałas. Powinien on wynosić co najmniej 30–32 decybele. W przypadku produktów pochodzących od renomowanych producentów wszystkie te parametry publikowane są tak, aby były ogólnie dostępne – najczęściej na opakowaniu każdego towaru.

Zobacz także: Jak dobrać i usytuować okna dachowe?

Poza ogólnymi wskaźnikami odnoszącymi się do wszystkich okien dachowych, osoba, która chce dobrać najbardziej odpowiedni dla swojego domu produkt, powinna też zwrócić uwagę na kilka jego specyficznych cech. Mowa tu np. o kształcie okna (najlepiej, gdy odpowiada on specyfice więźby dachowej), wielkości ościeżnicy czy materiale, z jakiego jest wykonane (drewno – najbardziej popularne lub PCV – zalecane do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka).

O tym czy dokonaliśmy dobrego wyboru przekonujemy się zazwyczaj dopiero, gdy okno jest już zamontowane i z niego korzystamy. Jednak dysponując odpowiednią wiedzą jeszcze przed wybraniem się do sklepu zwiększamy szansę, że będziemy zadowoleni z podjętej decyzji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA