reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Fundamenty – rodzaje i zasady wykonywania

Fundamenty – rodzaje i zasady wykonywania

Starannie wykonane fundamenty to klucz do sukcesu. Źle wykonane fundamenty mogą niekorzystnie wpłynąć nie tylko na przebieg budowy, ale i na późniejsze użytkowanie budynku. Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania fundamentów, jakie są ich rodzaje oraz jak uniknąć błędów podczas ich budowy?

Stawianie fundamentu

Stawianie fundamentów to jeden z najważniejszych elementów domu, dlatego ten proces należy zawsze zacząć od starannego i indywidualnego dopracowania wszystkich jego aspektów. Warto pamiętać, aby do wszelkich prac związanych z fundamentami używać odpowiedniego i pewnego jakościowo  cementu. Niewłaściwy dobór spowoduje obniżenie trwałości konstrukcji, powstanie usterek estetycznych, a także może podwyższać koszty budowy. Analiza projektu budowlanego i zawartych w nim informacji np. na temat rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej ułatwią nam podjecie właściwej decyzji.

Ławy fundamentowe – podstawa budynku

Posadowienie budynku można wykonać na kilka sposobów. Najczęściej spotykanym rodzajem fundamentu są  ławy fundamentowe lub płyta. Duża popularność ław wiąże się przede wszystkim z łatwością ich wykonania, niedużym kosztem oraz wysoką trwałością. Ponadto, ławy pozwalają rozłożyć na większą powierzchnię nacisk, który będzie wywierać cały budynek. Dzięki nim obciążenie gruntu ścianami jest znacznie mniejsze. Należy przy tym pamiętać, że wysokość i szerokość ław wynika z obliczeń przeprowadzonych przez projektanta i nigdy nie wolno samodzielnie ich modyfikować. Obecnie w Polsce największą popularnością cieszą się ławy betonowe, które wylewa się bezpośrednio w gruncie, a w celu zwiększenia ich odporności na pękanie podczas osiadania gruntu, dodatkowo zbroi się je podłużnie stalowymi prętami.

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Zbrojenie fundamentów

Standardowe zbrojenie fundamentów pod budynek jednorodzinny to zazwyczaj 4 pręty o średnicy 12 mm ze stali żebrowanej umieszczane wzdłuż fundamentu. Jeśli nośność gruntu jest niedostateczna lub istnieje ryzyko zwiększonych obciążeń stosuje się szersze ławy żelbetowe o większej ilości zbrojenia stalowego.

Zbrojenie betonu. Fot. Lafarge

Zobacz także: Jak zbroić ławy fundamentowe?

Płyta fundamentowa

W przypadku szczególnie niekorzystnych warunków gruntowych, najczęściej wykonuje się płytę fundamentową. W takim przypadku, ściany fundamentowe opierają się na płycie żelbetowej sięgającej nośnych warstw gruntu. Budynki lekkie, np. drewniane mogą być stawiane na fundamentach uproszczonych, w takim przypadku ściany fundamentowe opierają się bezpośrednio na dobrze zagęszczonej podsypce żwirowo piaskowej wykonanej do głębokości strefy przemarzania gruntu.

Rozpoczęcie prac

Punktem wyjścia prac fundamentowych jest zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu i przygotowanie wykopu na głębokość oraz szerokość zgodną z wytycznymi zawartymi w projekcie. Wykopy najczęściej wykonuje się koparką, a następnie wyrównuje ręcznie. Beton wykorzystywany do wykonywania fundamentów możemy przygotować sami – zwracając szczególną uwagę na właściwy dobór i proporcje składników. Możemy też zatrudnić specjalną firmę, która przywiezie gotowy beton na miejsce budowy. Wybierając to drugie rozwiązanie możemy być pewni jakości dostarczanego produktu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama