reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Klamrowanie i montaż dachówek ceramicznych – krok po kroku

Klamrowanie i montaż dachówek ceramicznych – krok po kroku

Klamrowanie i montaż dachówek ceramicznych wykonujemy zawsze podczas montażu nowego pokrycia dachowego. Klamrowanie dachówek polega na „przypinaniu” dachówek do łat, przy użyciu specjalnych klamer. Zobacz jak tego dokonać.

Aby ochronić dach przed wilgocią, poza zastosowaniem folii dachowej powinniśmy zadbać też o szczelne ułożenie dachówek, – pomiędzy dachówkami nie powinno być przerw. Ważny jest także odpowiedni kąt nachylania połaci dachowej, po której woda spływa w dół za sprawą grawitacji i nie dostaje się pod dachówki. Odpowiednie ułożenie i montaż dachówek ochroni także nasz dach przed działaniem wiatru.

W tym celu po przekrycia dachu można zastosować np. dachówki zakładkowe, które trzymają się na dachu pod ciężarem kolejnych, nachodzących na siebie rzędów, a także dzięki specjalnym zamkom. Zamki dachówek znajdują się z boku oraz na górze ceramicznego elementu – każdą kolejną dachówkę trzeba więc „wpiąć” w następną. Wbrew pojawiającym się czasem opiniom, nie trzeba ich przywiercać ani przybijać. Dachówki podstawowe trzymają się dachu dzięki swoim zapięciom zakładkowym oraz klamrowaniu, czyli przypinaniu ich do łat przy użyciu specjalnych klamer.

Zobacz także: Zasady układania dachówek ceramicznych

Klamrowanie dachówek – krok po kroku

Klamrując dachówki szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na staranność wykonania. Bywa, że chcąc przyspieszyć prace dekarskie, klamry stosuje się tylko na dachówkach skrajnych. Jest to praktyka nieprawidłowa – dla bezpieczeństwa, spinki należy stosować na całej połaci. Najlepiej jest klamrować (spinać) co trzecią dachówkę po skosie, o ile specyfika dachu lub częste występowanie porywistego wiatru nie wymuszają innych rozwiązań. W przypadku bardzo stromych dachów, np. mansardowych, zaleca się klamrowanie wszystkich dachówek na całej połaci, ponieważ dachówki nie dociskają rzędu pod sobą swoją masą, jak to ma miejsce na dachach o mniejszym kącie nachylenia.

Układanie dachówek w koszu Fot. Röben

 Każdy dach ma jednak newralgiczne miejsca, które wymagają klamrowania wszystkich dachówek lub przymocowania ich na wkręty. Do miejsc, którym trzeba poświęcić więcej uwagi, należą między innymi krawędzie dachu. Wszystkie dachówki skrajne spinamy za pomocą klamer lub mocujemy bezpośrednio do łat za pomocą np. wkrętów. Jeszcze stabilniejszego przymocowania wymagają gąsiory, dlatego klamrujemy je za pomocą dołączonej do nich klamry oraz przykręcamy wkrętami do kalenicy. Oprócz akcesoriów służących do wykończenia kalenicy i okapu, dodatkowo mocuje się również dachówki wentylacyjne oraz kominki odpowietrzające. Klamrować należy też wszystkie dachówki wokół komina i okien połaciowych. Tak przygotowany dach przetrzyma najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne, nawet silne ulewy czy porywisty wiatr.

Zobacz także: Zabezpieczanie dachu przed wilgocią

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Układanie dachówek w koszu Fot. Röben
Układanie dachówek w koszu Fot. Röben

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwester Pietrzyk

SYLWESTER PIETRZYK Praktyk biznesu, trener zarządzania, właściciel ASPEKT HR – firmy szkoleniowej działającej od 2006 roku. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Głównej Handlowej (2005). Ma doświadczenie w zarządzaniu jednostkami biznesowymi (sektor finansowy – spółka brytyjska notowana na giełdzie w Londynie), jako kierownik projektu, kierownik zespołu sprzedażowego, trener wewnętrzny, dyrektor zarządzający) oraz specjalista w Ministerstwie Finansów. Sylwester Pietrzyk posiada Międzynarodowy Certyfikat Trenera Zarządzania (2000). Uczestniczył w szkoleniach trenerskich w prowadzonych przez CTI w Londynie i In Dialogue w Kopenhadze (2017). Ma uprawnienia Asesora i Doradcy w procesach certyfikacji trenerów (2016). Od 1999 roku jest aktywnie działającym Członkiem Stowarzyszenia Trenerów i Konsultantów MATRIK, obecnie trenerem Szkoły Trenerów MATRIK w module Ewaluacja Szkoleń. Współpracował z TACK International UK jako akredytowany trener. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu Train the Trainer, zarządzania zespołami, zarządzania sprzedażą, , zarządzania wiedza, prowadzenia prezentacji i wystąpień publicznych. Przeprowadził ponad 2500 dni treningów i warsztatów w ponad 1000 organizacji, z których otrzymuje bardzo wysokie oceny. Ich uczestnicy mówią, że prowadzi zajęcia dynamicznie, w fantastycznej atmosferze i z dużą liczbą interesujących przykładów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama