REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Taras w domu jednorodzinnym – jak go dobrze zaprojektować?

Taras. Fot. Archipelag
Taras. Fot. Archipelag
Archipelag

REKLAMA

REKLAMA

Dobrze zagospodarowany taras, poza swoją główną funkcją może pełnić też funkcję np. salonu lub gabinetu. O tym, jak zaprojektować wymarzony taras, aby cieszyć się jego urokiem i opowiada architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Jaki taras wybrać?

Taras jest nieodłącznym elementem każdego domu jednorodzinnego. To na nim, kiedy pogoda dopisuje, wypoczywamy na świeżym powietrzu. Taras łączący dom z ogrodem pełni głównie funkcje rekreacyjne.

REKLAMA

Przy wyborze odpowiedniego tarasu należy kierować się indywidualnymi potrzebami i przyzwyczajeniami członków rodziny, a także wielkością i usytuowaniem działkiradzi architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

REKLAMA

Taras najwygodniej zaplanować bezpośrednio na gruncie (tuż przy bryle domu) lub jako część budynku – np. przy domu z podcieniem pod fragmentem stropu. O usytuowaniu tarasu warto pomyśleć już na etapie wyboru projektu, szczególnie jeśli marzymy o tarasie częściowo wkomponowanym w bryłę budynku. Warto zaznaczyć, że taras nie musi się znajdować na parterze. Można go zlokalizować na poziomie piętra lub poddasza, np. na stropie, pod którym znajduje się pomieszczenie. Tego typu tarasu nie należy jednak mylić z balkonem dodaje architekt.

W polskim klimacie świetnie doskonale sprawdzi się całkowicie, lub częściowo zadaszony taras. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które jest przedłożeniem domowej części rekreacyjnej. Wielu inwestorów obawia się, że zadaszenie tarasu może przesłonić dostęp naturalnego światła do wnętrza domu. Architekt Mariusz Jaworski uspokaja: zadaszenia tarasów są na ogół projektowane w taki sposób, aby zacieniały tylko jedno okno. Pozostałe przeszklenia wystarczająco doświetlają przestrzeń. Poza tym w porze letniej zacienienie części okien jest wręcz pożądane – dzięki temu unikniemy przegrzania pomieszczeń. Z kolei w zimie słońce znajduje się na tyle nisko, że bez problemu dociera do wnętrza domu pod linią zadaszenia tarasu.

Jeśli nie jesteśmy przekonani do zadaszonego tarasu lub poszukujemy tańszego rozwiązania, możemy rozważyć wybór, rozsuwanej markizy, zacieniacza lub stylowej, drewnianej pergoli, przy której w przyszłości będzie można posadzić winogrona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tego typu rozwiązania nie uchronią nas, co prawda przed ulewnym deszczem, ale będą stanowiły skuteczną barierę dla palącego słońca podpowiada architekt Mariusz Jaworski.

Usytuowanie tarasu względem stron świata

Planując umiejscowienie tarasu należy wziąć pod uwagę to, jak usytuowany jest dom. Wielu Inwestorów  bardzo często decyduje się na umieszczenie tarasu od strony południowej lub zachodniej. Takie umiejscowienie zapewnia największy dopływ światła słonecznego. Nie jest to jednak regułą. Osoby, które planują jeść na tarasie śniadania, chętnie wybierają umiejscowienie tarasu po stronie wschodniej. Jeśli działka jest wystarczająco duża, tras najlepiej jest ulokować z dala od ulicy i ciekawskiego wzroku przechodniów. Planując umiejscowienie tarasu powinniśmy także uwzględnić najbliższe otoczenie. Widok z tarasu powinien być miły dla oka i dobrze wypływać na samopoczucie domowników. Z tego powodu, najlepiej jest jeśli wzdłuż niego rozciąga się na piękny krajobraz, zieleń ogrodu, ciekawe kompozycje kwiatowe, niedużą fontannę lub oczko wodne.

Drzwi tarasowe – jak wybrać najlepsze?

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych jest bardzo istotny. Taras powinien być naturalnym przedłużeniem powierzchni użytkowej domu, dlatego też warto zadbać, aby obydwie strefy swobodnie się przenikały.

Skrzydłowe, rozwieralne drzwi tarasowe są dobrym rozwiązaniem, ale tylko w przestronnych pomieszczeniach. W mniejszych pokojach otwarte skrzydła zajmują zbyt wiele miejsca. Dlatego najlepszym, a przy tym bardzo efektownym rozwiązaniem są drzwi przesuwne. Oprócz walorów wizualnych ich niewątpliwym atutem jest fakt, że są w stanie udźwignąć o wiele większe, przeszklone powierzchnie niż standardowa rozwieralna stolarka okienna. Zarówno wygoda, jak i względy estetyczne wskazują, aby szerokość wejścia po otwarciu drzwi tarasowych wynosiła nie mniej niż 160 cm – podpowiada architekt Mariusz Jaworski.

Nawierzchnia tarasu – czym ją najlepiej wykończyć?

Taras można wykończyć na kilka sposobów.

REKLAMA

– Aby materiały wykończeniowe dobrze spełniały swoją rolę powinny być mrozo- i deszczoodporne, nieścieralne, antypoślizgowe i łatwe do utrzymania w czystości. Wśród płytek kamiennych można wyróżnić: granit, piaskowiec i sjenit, wśród betonowych: gres, klinkier i terakotę, wszystkie dostępne są w przeróżnych kształtach, fakturach i kolorach. W przypadku drewnianego wykończenia tarasu najlepiej sprawdzą się deski wykonane z drewna egzotycznego, wykazującego największą odporność na czynniki atmosferyczne. W polskich warunkach często stosuje się także drewno dębowe, sosnowe lub z modrzewia. Nie można zapomnieć o tym, że drewno wymaga odpowiedniej i systematycznej impregnacji i pielęgnacji, dlatego skutecznym rozwiązaniem mogą być, praktycznie bezobsługowe, deski tarasowe z kompozytów drewnianych radzi architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Bez względu na to jaką nawierzchnię wybierzemy, powinniśmy pamiętać, aby wykonać spadek tarasu w kierunku ogrodu – umożliwi to swobodny odpływ wody deszczowej. Warto doprowadzić instalację elektryczną i wodociągową. Źródło prądu i wody sprawi, że nasz taras będzie o wiele bardziej funkcjonalny – pozwoli oświetlić przestrzeń umożliwi montaż elektrycznego grilla, z kolei bliskość wody będzie nieocenionym atutem ułatwiającym pielęgnację ogrodu.

O czym warto pamiętać?

Aranżacja i wykończenie tarasu mogą być ukoronowaniem budowy wymarzonego domu, dlatego już na etapie wyboru projektu warto przemyśleć, jaki rodzaj tarasu najbardziej pasuje do naszych wyobrażeń, działki, a przede wszystkim do rytmu życia naszej rodziny. Dobrze zaprojektowany taras stworzy dodatkową strefę wypoczynkową, która od wiosny do później jesieni będzie cieszyć domowników swoją przytulną atmosferą.

Taras. Fot. Archipelag
Archipelag
Taras. Fot. Archipelag
Archipelag
Taras. Fot. Archipelag
Archipelag
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA