| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Taras w domu jednorodzinnym – jak go dobrze zaprojektować?

Taras w domu jednorodzinnym – jak go dobrze zaprojektować?

Dobrze zagospodarowany taras, poza swoją główną funkcją może pełnić też funkcję np. salonu lub gabinetu. O tym, jak zaprojektować wymarzony taras, aby cieszyć się jego urokiem i opowiada architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Drzwi tarasowe – jak wybrać najlepsze?

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych jest bardzo istotny. Taras powinien być naturalnym przedłużeniem powierzchni użytkowej domu, dlatego też warto zadbać, aby obydwie strefy swobodnie się przenikały.

Skrzydłowe, rozwieralne drzwi tarasowe są dobrym rozwiązaniem, ale tylko w przestronnych pomieszczeniach. W mniejszych pokojach otwarte skrzydła zajmują zbyt wiele miejsca. Dlatego najlepszym, a przy tym bardzo efektownym rozwiązaniem są drzwi przesuwne. Oprócz walorów wizualnych ich niewątpliwym atutem jest fakt, że są w stanie udźwignąć o wiele większe, przeszklone powierzchnie niż standardowa rozwieralna stolarka okienna. Zarówno wygoda, jak i względy estetyczne wskazują, aby szerokość wejścia po otwarciu drzwi tarasowych wynosiła nie mniej niż 160 cm – podpowiada architekt Mariusz Jaworski.

Nawierzchnia tarasu – czym ją najlepiej wykończyć?

Taras można wykończyć na kilka sposobów.

– Aby materiały wykończeniowe dobrze spełniały swoją rolę powinny być mrozo- i deszczoodporne, nieścieralne, antypoślizgowe i łatwe do utrzymania w czystości. Wśród płytek kamiennych można wyróżnić: granit, piaskowiec i sjenit, wśród betonowych: gres, klinkier i terakotę, wszystkie dostępne są w przeróżnych kształtach, fakturach i kolorach. W przypadku drewnianego wykończenia tarasu najlepiej sprawdzą się deski wykonane z drewna egzotycznego, wykazującego największą odporność na czynniki atmosferyczne. W polskich warunkach często stosuje się także drewno dębowe, sosnowe lub z modrzewia. Nie można zapomnieć o tym, że drewno wymaga odpowiedniej i systematycznej impregnacji i pielęgnacji, dlatego skutecznym rozwiązaniem mogą być, praktycznie bezobsługowe, deski tarasowe z kompozytów drewnianych radzi architekt z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Bez względu na to jaką nawierzchnię wybierzemy, powinniśmy pamiętać, aby wykonać spadek tarasu w kierunku ogrodu – umożliwi to swobodny odpływ wody deszczowej. Warto doprowadzić instalację elektryczną i wodociągową. Źródło prądu i wody sprawi, że nasz taras będzie o wiele bardziej funkcjonalny – pozwoli oświetlić przestrzeń umożliwi montaż elektrycznego grilla, z kolei bliskość wody będzie nieocenionym atutem ułatwiającym pielęgnację ogrodu.

O czym warto pamiętać?

Aranżacja i wykończenie tarasu mogą być ukoronowaniem budowy wymarzonego domu, dlatego już na etapie wyboru projektu warto przemyśleć, jaki rodzaj tarasu najbardziej pasuje do naszych wyobrażeń, działki, a przede wszystkim do rytmu życia naszej rodziny. Dobrze zaprojektowany taras stworzy dodatkową strefę wypoczynkową, która od wiosny do później jesieni będzie cieszyć domowników swoją przytulną atmosferą.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Taras. Fot. Archipelag
Taras. Fot. Archipelag

Taras. Fot. Archipelag
Taras. Fot. Archipelag

Taras. Fot. Archipelag
Taras. Fot. Archipelag

Taras. Fot. Archipelag
Taras. Fot. Archipelag

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »