reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?

Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?

Ścianka kolankowa – to niewielka ścianka znajdująca się na poddaszu, na której za pośrednictwem murłaty opiera się cała konstrukcja dachu. Często, chcąc zaaranżować zbyt niskie poddasze do celów mieszkalnych, rozważamy dobudowę ścianki kolankowej z jednoczesnym podniesieniem dachu. Podpowiadamy, jak tego dokonać.

Dzięki podwyższeniu ścianki kolankowej zyskujemy dodatkowe centymetry powierzchni użytkowej na poddaszu. Ścianka kolankowa, ma duży wpływ na to, ile powierzchni użytkowej poddasza mamy do aranżacji mieszkalnej. Połacie dachu opierające się na ściance kolankowej w znacznym stopniu mogą utrudnić nam aranżację poddasza w sposób, który sobie wymyślimy. Rozwiązaniem jest dobudowa ścianki kolankowej.

Ścianka kolankowa, to zewnętrzna ściana budynku, na której opiera się wiązar dachowy. Istnieją jednak przypadki, kiedy cała konstrukcja dachu opiera się jedynie na murłacie, która jest oparta na stropie.

To, jak dużą mamy powierzchnię użytkową poddasza, poza wysokością ścianki działowej, zależy też od kąta nachylenia dachu. Im kąt nachylenia dachu jest większy – tym większa jest powierzchnia użytkowa poddasza. Istotna jest także ilość połaci dachowych – im jest ich więcej, tym więcej będziemy mieć skosów wewnątrz . Najprościej aranżuje się poddasze pod dachem dwuspadowym.

Za powierzchnię użytkową poddasza przyjmuje się tę powierzchnię, gdzie wysokość pomieszczenia od powierzchni podłogi, do połaci dachowej wynosi przynajmniej 1,9 m. Jest to wysokość, przy której będziemy mogli swobodnie stanąć w pozycji wyprostowanej i poruszać się po poddaszu.

Zobacz także: Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem

Czy każde poddasze możemy zaaranżować na pomieszczenie mieszkalne?

Niestety, nie. Według przepisów prawa budowlanego pomieszczenie, które przeznaczone ma być na cele mieszkalne musi spełniać określone warunki:
– średnia wysokość pomieszczenie powinna wynosić 2,2 m,
– jeśli pomieszczenie ma być przeznaczone jedyne na „pobyt czasowy”, czyli do 4 h dziennie – wysokość pomieszczenia może wynosić 1,9 m,
– aby na poddaszu mogli przebywać ludzie, należy też zapewnić im stały dostęp do światła. Można to zrobić montując w połaci dachowej okna, których łączna powierzchnia powinna wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Przy określaniu ilości okien powinniśmy być jednak rozważni. Zbyt duża ich ilość też nie jest korzystna. Latem – poddasze będzie się bardzo nagrzewać, zimą natomiast – poprzez okna będzie uciekać ogromna ilość ciepła z budynku. Aby temu zapobiec, nie powinniśmy zapomnieć o właściwej izolacji dachu, która pozwoli przez cały rok utrzymać w domu (i na poddaszu) odpowiedni mikroklimat i nie na narazi nas, na dodatkowe koszty związane np. z dodatkowym ogrzewaniem budynku podczas zimy.

Zobacz także: Adaptacja strychu do celów mieszkalnych – formalności

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poddasze. Fot. Atlas
Poddasze. Fot. Atlas

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama