reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?

Zmiana wysokości ścianki kolankowej – jak tego dokonać?

Ścianka kolankowa – to niewielka ścianka znajdująca się na poddaszu, na której za pośrednictwem murłaty opiera się cała konstrukcja dachu. Często, chcąc zaaranżować zbyt niskie poddasze do celów mieszkalnych, rozważamy dobudowę ścianki kolankowej z jednoczesnym podniesieniem dachu. Podpowiadamy, jak tego dokonać.

Wysokości ścinek kolankowych

W praktyce, wysokości ścianek kolankowych są różne. Ich wysokość zależy w dużej mierze od tego, do jakich celów pierwotnie poddasze miało być przeznaczone. Budując dom, już na etapie jego projektowania powinniśmy przewidzieć, do jakiego celu poddasze ma być przeznaczone. Jeśli poddasze ma być mieszkalne, na projekcie ścianka kolankowa powinna być na tyle wysoka, aby umożliwić ludziom swobodne poruszanie się na poddaszu. Im ścianka kolankowa jest wyższa, tym wyższe będzie pomieszczenia na poddaszu.

W przypadku gdy poddasze przeznaczone jest na cele gospodarcze, ścianka kolankowa ma ok. 70 cm wysokości. Jeśli na poddaszu mają znajdować się pomieszczenie mieszkalne – powinna być wyższa.

Ścianka kolankowa o wysokości od 80 do 110 cm – umożliwi nam wygodne ustawienie łóżka i innych mebli. Przy wysokości ścianki kolankowej od 140 do 150 cm – bez problemu będziemy mogli ustawić także szafę.

Należy pamiętać, że dobudowa ścianki kolankowej nie jest prostym zadaniem i wymaga szeregu prac. Im wyższa ma być ścianka kolankowa, tym bardziej skomplikowana będzie jej dobudowa, która często wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Zobacz także: Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Wzmocnienie ścianki kolankowej z oknami

Jeśli w ściance kolankowej jest okno, najlepszym sposobem jej wzmocnienia jest wykonanie ciągłego wieńca żelbetowego. Zdarza się również, że w ściance kolankowej przewidziane jest okno balkonowe lub kolankowe, które połączone jest z oknem połaciowym. W takim przypadku konstrukcja przestaje być ciągła i należy zastosować dodatkowe wzmocnienia w postaci słupów.

W sytuacji, kiedy przerwany zostanie wieniec ściany na całej jej długości, także w przypadku długiej ściany kolankowej, która nie została usztywniona przegrodami wewnętrznymi – należy zastosować dodatkowe wzmocnienia w postaci słupków żelbetowych. Słupki te połączą wieniec stropowy z wieńcem ułożonym na ścianach kolankowych tworząc przestrzenną ramę konstrukcyjną o dużej nośności. Słupki te są także niezbędne na swobodnych krawędziach ścian (przy otworach okien balkonowych lub kolankowych) oraz w środku rozpiętości przegrody. Czasami wykonuje się je w narożach ścian kolankowych.

Zobacz także: Wieniec stropowy a energooszczędne rozwiązania w budownictwie

Planując budowę domu z poddaszem użytkowym, już na etapie projektu warto wybrać ten ze ścianką kolankową o wysokości ok. 2 m. Wtedy będziemy mieć pewność, że pomieszczenie będzie praktycznie tak samo ustawne, jak na zwykłej kondygnacji.

jz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Poddasze. Fot. Atlas
Poddasze. Fot. Atlas

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama