reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Zakup styropianu – podpowiadamy jak wybrać najlepszy

Zakup styropianu – podpowiadamy jak wybrać najlepszy

Styropiany na rynku są różne. Pozornie tak samo wyglądające dwa styropiany, mogą mieć różne odmienne właściwości. To jakie właściwości ma dany styropian możemy odczytać z etykiety znajdującej się na opakowaniu. Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) podpowiadają, na które z parametrów powinniśmy zwracać uwagę, wybierając styropian do ocieplenia budynku oraz jak sprawdzić, czy wyrób spełnia zadeklarowane przez producenta parametry.

Parametry termoizolacyjne: lambda (λD)

Współczynnik przewodzenia ciepła – λ (lambda), to najważniejszy parametr określający izolacyjność termiczną danego styropianu (a także każdego innego materiału wykorzystywanego do termoizolacji). Im mniejsza jest jego wartość – tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma dany materiał.

Jak czytać etykietę na opakowaniu ze styropianem

Czytając etykietę na styropianie, powinniśmy zwrócić uwagę na tzw. lambdę deklarowaną (λD). Inne stosowane na paczkach określenia współczynnika przewodzenia ciepła mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu – radzi prezes PSPS Kamil Kiejna.

Przykład etykiety znajdującej się na opakowaniu styropianu. Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Zobacz także: Kiedy ocieplać nowy budynek?

Wartości lambdy styropianów dostępnych na rynku wynosi zazwyczaj od 0,045 do 0,028 W/mK (Wat na metr•kelwin to jednostka w której określa się przewodność cieplną). Do ocieplania ścian najlepiej jest stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040.

Zobacz także: Czy warto ocieplać dom na własne ryzyko?

– Nie wystarczy jednak kierować się tylko wartością lambdy albo tylko grubością styropianu. Styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,042 będzie gorszym izolatorem niż styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda 0,032. Przy minimalnym rekomendowanym współczynniku 0,040 do skutecznej izolacji zwykłej ściany z popularnego pustaka najlepsze będą płyty grubości 15-20 cm. Zastosowanie 20 cm takiej izolacji sprawi, że budynek spełniał będzie dzisiejsze kryteria energooszczędności – wyjaśnia Piotr Chodkowski, doradca techniczny z PSPS.

Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Parametry wytrzymałościowe: CS i TR

Przy ocieplaniu elementów budynku, które przenoszą obciążenia (np. przy izolacji podłóg czy dachu) bardzo ważny jest parametr naprężeń ściskających przy 10-procentowym odkształceniu (CS 10), który wpływa na twardość i odporność termoizolacji. W przypadku styropianu przeznaczonego na fasady budynku, większą rolę odgrywa parametr wytrzymałości na rozciąganie (TR).

– Co do zasady lepsze parametry wytrzymałościowe idą w parze z lepszą (czyli niższą) wartością lambdy – podkreśla Piotr Chodkowski.

Zobacz także: Ocieplenia z celulozy

Masa styropianu

Wybierając konkretny styropian, powinniśmy upewnić się, czy cechy wskazane na etykiecie styropianu są zgodne z rzeczywistością. Parametry techniczne styropianu wiążą się z jego gęstością, która przekłada się na masę płyt styropianowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama