REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup styropianu – podpowiadamy jak wybrać najlepszy

styropian Fot. Fotolia
styropian Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Styropiany na rynku są różne. Pozornie tak samo wyglądające dwa styropiany, mogą mieć różne odmienne właściwości. To jakie właściwości ma dany styropian możemy odczytać z etykiety znajdującej się na opakowaniu. Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) podpowiadają, na które z parametrów powinniśmy zwracać uwagę, wybierając styropian do ocieplenia budynku oraz jak sprawdzić, czy wyrób spełnia zadeklarowane przez producenta parametry.

Parametry termoizolacyjne: lambda (λD)

Współczynnik przewodzenia ciepła – λ (lambda), to najważniejszy parametr określający izolacyjność termiczną danego styropianu (a także każdego innego materiału wykorzystywanego do termoizolacji). Im mniejsza jest jego wartość – tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma dany materiał.

REKLAMA

Jak czytać etykietę na opakowaniu ze styropianem

Czytając etykietę na styropianie, powinniśmy zwrócić uwagę na tzw. lambdę deklarowaną (λD). Inne stosowane na paczkach określenia współczynnika przewodzenia ciepła mają przede wszystkim charakter marketingowy i mogą wprowadzać w błąd co do rzeczywistych cech wyrobu – radzi prezes PSPS Kamil Kiejna.

Przykład etykiety znajdującej się na opakowaniu styropianu. Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Zobacz także: Kiedy ocieplać nowy budynek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartości lambdy styropianów dostępnych na rynku wynosi zazwyczaj od 0,045 do 0,028 W/mK (Wat na metr•kelwin to jednostka w której określa się przewodność cieplną). Do ocieplania ścian najlepiej jest stosować styropian z lambdą nie wyższą niż 0,040.

Zobacz także: Czy warto ocieplać dom na własne ryzyko?

– Nie wystarczy jednak kierować się tylko wartością lambdy albo tylko grubością styropianu. Styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,042 będzie gorszym izolatorem niż styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda 0,032. Przy minimalnym rekomendowanym współczynniku 0,040 do skutecznej izolacji zwykłej ściany z popularnego pustaka najlepsze będą płyty grubości 15-20 cm. Zastosowanie 20 cm takiej izolacji sprawi, że budynek spełniał będzie dzisiejsze kryteria energooszczędności – wyjaśnia Piotr Chodkowski, doradca techniczny z PSPS.

Fot. Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Parametry wytrzymałościowe: CS i TR

Przy ocieplaniu elementów budynku, które przenoszą obciążenia (np. przy izolacji podłóg czy dachu) bardzo ważny jest parametr naprężeń ściskających przy 10-procentowym odkształceniu (CS 10), który wpływa na twardość i odporność termoizolacji. W przypadku styropianu przeznaczonego na fasady budynku, większą rolę odgrywa parametr wytrzymałości na rozciąganie (TR).

– Co do zasady lepsze parametry wytrzymałościowe idą w parze z lepszą (czyli niższą) wartością lambdy – podkreśla Piotr Chodkowski.

Zobacz także: Ocieplenia z celulozy

Masa styropianu

REKLAMA

Wybierając konkretny styropian, powinniśmy upewnić się, czy cechy wskazane na etykiecie styropianu są zgodne z rzeczywistością. Parametry techniczne styropianu wiążą się z jego gęstością, która przekłada się na masę płyt styropianowych.

Polskie Stowarzyszenie Producentów  Styropianu opracowało prosty sposób weryfikacji tego, czy dany wyrób spełnia zadeklarowane parametry. Wystarczy zważyć paczkę styropianu. Ta prosta metoda wstępnie potwierdzi lub podda w wątpliwość zgodność parametrów z opisem, a co za tym idzie – jakość wyrobu.

Jeżeli więc paczka zwykłego białego styropianu waży np. 3 kg, to jego współczynnik lambda w żadnym razie nie ma minimalnej rekomendowanej do ocieplania ścian wartości 0,040 W/mK. Nawet jeśli taką informację umieszczono na etykiecie.

Tabele PSPS do weryfikacji parametrów styropianu

Koszt styropianu to 10–15% kosztów całego ocieplenia.

– Planowanie inwestycji ociepleniowej powinno uwzględniać bilans kosztów w perspektywie długoterminowej. Zakup pierwszego lepszego styropianu, zwykle najtańszego, o wysokiej wartości lambdy, jest oszczędnością tylko z pozoru. Na etapie prac ociepleniowych rzeczywiście wydaje się nieco mniej pieniędzy. Wyższe, i co gorsze, stałe koszty ponosi się w trakcie eksploatacji źle ocieplonego budynku – ostrzega Kamil Kiejna, prezes PSPS.

Zobacz także dział: Materiały izolacyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA