reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > Dom z silikatów – czy warto?

Dom z silikatów – czy warto?

Domy z silikatów buduje się od dawna, jednak często są postrzegane jako budulec drugiej jakości. Cegły, bloczki i kształtki silikatowe są bardzo popularne w krajach skandynawskich, gdzie buduje się z nich eleganckie budynki. U nas wciąż o zaletach silikatów mówi się niewiele. Czy warto decydować się na budowę domu z silikatów?

Budowa domu z silikatów pod wieloma względami jest korzystna. Wyroby silikatowe są ekologiczne i nie zawierają żadnych szkodliwych domieszek. Elementy ścienne wykonane z silikatu przewyższają twardością tradycyjną ceramikę, a dodatkowo wykazują najniższą promieniotwórczość naturalną spośród wszystkich materiałów budowlanych.

Co można budować z silikatów?

Z silikatów można budować ściany zewnętrzne, jednak powinny być one ocieplone, aby uzyskały wymagany współczynnik izolacyjności cieplnej. Z silikatów można budować także różnego rodzaju ściany, najczęściej konstrukcyjne oraz ściany działowe. Muruje się z nich także ściany trójwarstwowe z warstwą termoizolacji (wełna mineralna lub styropian) lub dwuwarstwowe o nieco grubszej warstwie nośnej i termoizolacji pokrytej cienkowarstwowym tynkiem. Z silikatów można budować również ściany fundamentowe i piwniczne, jednak w takiej sytuacji należy zadbać o izolację materiałami chroniącymi przed wilgocią lub wodoodpornymi.

Zobacz także: Jaki rodzaj ścian wybrać do budowy domu?

Elewacja z silikatów

Z silikatów można wykonywać elewacje, które nie wymagają tynkowania. Silikaty wyglądają estetycznie i są odporne na warunki atmosferyczne. Aby ochronić ścianę z silikatów przed rozwojem glonów i zabrudzeniami, warto zabezpieczyć je specjalnym impregnatem.

Zalety silikatów

Ściany z silikatów mają wiele zalet, do których zaliczamy trwałość, wytrzymałość na ściskanie, dobrą izolacyjność akustyczną, odporność na działanie ognia, ponadto mają właściwości odkażające i sprzyjają wyrównaniu poziomu wilgotności w pomieszczeniach.

Zobacz także: Silikaty – zalety

Wady silikatów

Budowanie domu z silikatów ma wiele pozytywnych aspektów, niepozbawione jest jednak i wad. Silikaty cechuje słaba izolacyjność termiczna, dlatego wykonywane z nich ściany zewnętrzne należy docieplać. Silikaty są kruche, niewłaściwie transportowane i przechowywane mogą popękać. Poza tym są ciężkie i mają niewielkie rozmiary, co wiąże się z utrudnieniami w murowaniu i z wydłużeniem czasu wznoszenia ścian.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Tagi

budowa

Zdjęcia

Silikaty.
Silikaty.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Wybranowski

Adwokat, specjalista z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama